מהי סופרולוגיה?

סופרולוגיהסופרולוגיה היא שיטת טיפול משדה הרפואה האלטרנטיבית שמטרתה להביא אנשים לבריאות אופטימאלית על ידי שימוש בתרגילים מנטליים ופיזיים. השיטה פותחה בסביבות אמצע המאה העשרים על ידי פרופסור אלפונסו קייקדו וכיום היא נלמדת במספר מרכזים ברחבי העולם.

בשונה מהפסיכולוגיה, מתמקדת השיטה ההוליסטית בכאן ובעכשיו ולא במטענים שהאדם נושא מעברו. בנוסף לכך, הסופרולוגיה מתמקדת בכלל האספקטים החיוביים והמחזקים בחיי המטופלים במקום להתעסק בהיבטים השליליים.

פרופסור אלפונסו שאב את היסודות לטכניקת הטיפול שפיתח מצד אחד מהרפואה המערבית ומצד שני מהרפואה הסינית. בטכניקה שפיתח משולבים לפיכך אלמנטים של היפנוזה ופסיכולוגיה יחד עם אלמנטים של זן ובודהיזם. מטרת העל של הסופרולוגיה היא להביא את המטופל לאיזון ולשלוות נפש כיוון שבדומה לשיטות הוליסטיות אחרות, לפי הסופרולוגיה כל התסמינים הפיזיים מהם סובלים המטופלים מקורם בחוסר איזון נפשי.

לפי זאת הסופרולוגיה מנסה להעצים את הכוחות הפנימיים שבנפש האדם ולהביא לכך שייעזר בכוחות הריפוי הטמונים בו על מנת להחלים ממחלתו.

העקרונות של הסופרולוגיה

התורה של הסופרולוגיה עוסקת באופן נרחב בתודעה ובמודעות האנושית. מקור המושג סופרולוגיה ביוונית כשהמושג מורכב משלוש מילים להלן:

  • סו – איזון, שלווה או הרמוניה.
  • פרו – שכל, מוח או נפש.
  • לוגוס – לימוד או תורה.

בעזרת לימוד הסופרולוגיה ותרגול הטכניקות המיוחדות שפיתח פרופסור אלפונסו, מקבלים המטופלים מעין ארגז כלים שמסייע להם להתמודד עם המתחים בהם הם שרויים, ועם אורח החיים המודרני האינטנסיבי והמלחיץ. לפי הסופרולוגיה כל בני האדם נעים על ספקטרום רגשי שמשתרע בין הקוטב של עירנות היתר לקוטב של השינה העמוקה.

במצב הטבעי, האדם מתקיים במצב של תודעה נורמאלית אך במצבים בהם מצטבר באדם מתח ברמה מוגזמת או תסכול מתמשך ובמידה והאישיות שלו לא חזקה דיה, הוא ינסה לנקוט בטכניקות שונות על מנת שלא להתמודד עם מצב זה. במידה וטכניקות הבריחה וההתמודדות לא יעזרו לו, יתפתח בו מצב של תודעה חולנית פתולוגית שבתורה תשפיע על מצבו הגופני.

סופרולוגיה בראי הרפואה המערבית

באופן עקרוני נכון לכתיבת שורות אלה, אין בנמצא די מחקרים שתומכים בכך שמדובר על שיטת טיפול יעילה. עם זאת, מאחר ולא מדובר על טכניקת טיפול פולשנית ומאחר והסופרולוגיה לא שוללת את הטיפול המערבי הקונבנציונאלי, הרי שגם הרפואה המערבית לא שוללת את קיומה או את השימוש בה, כל עוד המטופלים לא מוותרים על הטיפול הקונבנציונאלי.

השיטה מיועדת עבור קשת רחבה מאוד של מצבים וכיום ניתן למצוא מטפלים בשיטה זו שמטפלים בספורטאים, בנשים לפני לידה, בסובלים מכאבים כרוניים על רקע לא מוסבר, בילדים ובקשישים. באוכלוסיית הילדים מדווחים המטופלים על הצלחות מרשימות במיוחד בכל הקשור לבעיות של הרטבת לילה, בעיות התנהגותיות, בעיות של ריכוז ובעיות אחרות נוספות שמקורן לפי הסופרולוגיה הוא התנתקות ממקורות הביטחון העצמי. שוב – עדויות אלו לא מגובות במחקר מדעי אך אין לזלזל בהן או לבטל אותן.