טיפול באבנים חמות

טיפול באבנים חמותטיפול באמצעות אבנים חמות הוא גרסה מתקדמת לעיסוי קלאסי. אבנים חלקות, שטוחות ומחוממות ממוקמות בנקודות מפתח בגוף. מטפל בעיסוי יכול אף להחזיק את האבנים ולהשתמש בהן כדי לעסות אזורים מסוימים בגוף.

השימוש באבנים חמות לריפוי התחיל בימי קדם, אך לא נתפס כשיטת טיפול משמעותית עד שמטפלת בעיסוי בשם מרי נלסון, הציגה את הטכניקה שלה לעיסוי באבנים חמות, שנקראת LaStone. כיום מקיימת נלסון סדנאות להכשרת מטפלים בעיסוי בשיטה זו, והטיפול ממשיך להיות פופולארי במכוני עיסוי וספא, כשמטפלים מפתחים כל הזמן גרסאות משלהם לשיטת טיפול באבנים חמות.

מטפלים רבים מחליפים את יישום האבנים החמות עם אבנים קפואות או מקוררות. האבנים החמות מרגיעות את מערכת העצבים, והאבנים הקרירות מעירות בעדינות את הגוף מחדש. שיטת LaStone היא צורה ממותגת של טיפול באבנים חמות הנהוגה באתרי ספא רבים ונחשבת לגרסה מתקדמת של טיפולי ספא רגילים.

אופן הטיפול באבנים חמות

מטפלים בעיסוי מתחילים את הטיפול בדרך כלל עם מריחת הגוף בשמן, כדי שהאבנים יגלשו באופן חלק לאורך השרירים. המטופל שוכב עם פניו למטה, והמטפל משתמש באבנים החמות לעיסוי הגב. לאחר שהאבנים מרפות את השרירים, המטפל מניח אותן ומשתמש בידיו כדי לעסות את העור באופן ישיר.

בהמשך ממוקמות שוב האבנים החמות על הגוף, לפרק זמן קצר. לאחר מכן מתבקש המטופל לשכב על גבו, והמטפל מציב אבנים חמות קטנות בין אצבעות הרגליים או בכפות הידיים, וחוזר על רצף הטיפול.

תכונות האבנים החמות

אבנים חמות עשויות בדרך כלל מבזלת, סוג של סלע עשיר בברזל, ולכן הן שומרות על החום. הן שקועות במים ומחוממות בתנור חשמלי עד שהן מגיעות לטווח טמפרטורה מסוים. המטפל ממקם בדרך כלל את האבנים על נקודות ספציפיות בגב, בכפות הידיים או בין אצבעות הרגליים, אך שיטת הטיפול משתנה בהתאם למצב הרפואי של המטופל.

חום האבנים מרפה את השרירים, כך שהמטפל יכול להפעיל לחץ עמוק יותר; בנוסף, משפר החום את זרימת הדם ומרגיע את מערכת העצבים. מטפלים בשיטה זו מניחים את האבנים על נקודות שנחשבות למרכזי אנרגיה של הגוף על מנת לאזן מחדש את הגוף והנפש.

האבנים המיועדות לטיפול הן תמיד שטוחות וחלקות, בגודל ביצה, רק שטוחה. המטפל מחזיק את האבנים בידיו לפני שהוא מניח אותן על הגוף, על מנת להבטיח שהטמפרטורה שלהן אינה חמה מידי. אך רמת החום המומלצת משתנה על פי רמת הנוחות אותה מסוגל לסבול המטופל, ואם החום גבוה מידי עבורו, הוא נדרש ליידע את המטפל. מידי פעם, במיוחד במצבי דלקת, מבוצע הטיפול בשילוב עם אבנים קרות.

מצבים בריאותיים המטופלים עם אבנים חמות

הדעה המקובלת בעולם הרפואה האלטרנטיבית היא כי שימוש בחום וקור לסירוגין, מועיל להרגעת גוף כואב. קיימת שיטה מאחורי המעברים הקיצוניים מחום לקור, והטיפול משתמש באותו עיקרון של טיפולים המשלבים בין ישיבה בסאונה לוהטת לבין מעבר לבריכה קפואה. החום מרחיב את כלי הדם, והקור מכווץ אותם.

השילוב של החום והקור פועל באופן מרגיע ומרענן ומעודד את ריפוי הגוף. הגברת זרימת הלימפה מסייעת לשטוף החוצה פסולת. בתוספת החום, הגוף הופך להיות רגוע בתוך פרק זמן קצר יותר מכפי שמתאפשר בטיפול רגיל, והמטפל יכול להתמקד בעבודה עמוקה על הרקמות. האבנים מצופות בשמן ריחני המגביר את תחושת הרוגע והשלווה, כשהן מחליקות בעדינות על הגוף.

טיפול עיסוי באבנים חמות יעיל להגברת זרימת הדם; שחרור רמות מתחים המצטברים בגוף; רגיעה, השגת רווחה, והטענה מחודשת של רמות האנרגיה.

הטיפול נחשב כבעל יתרונות בריאותיים לאנשים הסובלים מהמצבים הבאים:

טיפול באבנים חמות אינו מתאים למצבי סוכרת, לחץ דם גבוה, מחלות לב או לאנשים שנוטלים תרופות מדללות דם, נשים הרות, או אנשים שעברו כוויות שמש. הטיפול אינו מתאים אף לנשים בגיל המעבר, שכן הוא עלול לגרום לגלי חום. לכן לפני תחילת הטיפול יש ליידע את המטפל לגבי כל המצבים הרפואיים. המטפל לוקח בחשבון את ההיסטוריה הרפואית בעת בחירת האבנים הנכונות וההחלטה לגבי טכניקת הטיפול הספציפית בה ישתמש.