איורוודה

איורוודהאיורוודה היא מערכת רפואה בת חמשת אלפים שנים של ריפוי טבעי, שמקורה בתרבות הוודית של הודו. לרפואה הטיבטית ולרפואה הסינית הקלסית יש שורשים באיורוודה, וגם הרפואה היוונית הקדומה אימצה מושגים רבים שתוארו במקור בטקסטים הרפואיים האיורוודים הקלאסיים, שראשיתם לפני אלפי שנים.

בסנסקריט, ‘Ayu’ פירושו חיים ו’וודה’ פירושו ידע או מדע. לכן פירוש המונח הוא ‘מדע או ידע החיים’. פילוסופיה רפואית זו מכילה מערכת בריאות מקיפה ומלאה של צמחים ומינרליים טבעיים. איורוודה משלבת הערכה הוליסטית ואבחון עם דיאטה, פעילות גופנית וטיפול תרופתי המבוסס על צמחים ומינרלים.

גישה רפואית זו מתבססת על הרגלי חיים ואכילה נכונה. היא עוסקת בהשגת איזון לגוף ולנפש באמצעות השבת איזון של שלושה אלמנטים: אוויר, אש ומים, מהם מורכב הגוף, והייחודיים לכל אדם, כאשר השאיפה היא הגעה למצב קלילות הנחשב לאופטימאלי.

אם רוח האדם היא דומיננטית במערכת הגופנית והנפשית שלו, הוא נוטה להיות דק, קל, נלהב, אנרגטי ופתוח לשינויים. אם האש שולטת בטבע שלו, הוא נוטה להיות חזק, אינטיליגנטי, מכוון מטרה ובעל תשוקה עוצמתית לחיים.

כאשר אדמה שולטת על המערכת הגופנית והנפשית של האדם, הוא נוטה להיות קל להולכה ושיטתי. למרות שבכל אדם מצויים שלושת הכוחות, לרוב האנשים יש רכיב אחד או שניים השולטים בו.

מצבים רפואיים המטופלים באיורוודה

לכל רכיב קיים ביטוי מאוזן וחוסר איזון. כאשר הרוח מאוזנת, אדם הוא תוסס ויצירתי, אך כאשר קיימת תנועה רבה מידי במערכת הגופנית, אדם נוטה לחוות חרדה, נדודי שינה, עור יבש, עצירות והתקשות בהתמקדות. כאשר האש יוצאת מאיזון, אדם נוטה להיות כפייתי ועצבני ועלול לסבול מבעיות עיכול או מצב דלקתי. כאשר האדמה יוצאת מאיזון, אדם עלול לחוות עלייה במשקל וגודש בסינוסים.

המטרה המשמעותית של איורוודה היא לזהות את המצב האידיאלי של אדם המביא אותו לאיזון, לקבוע היכן ומתי הוא נמצא מחוץ לשיווי משקל, ולהציע טיפול באמצעות תזונה, צמחי מרפא, ארומתרפיה, טיפולי עיסוי, מוסיקה ומדיטציה, ולהשיב את האיזון.

בביקור הראשון אצל רופא איורוודה, הוא יבדוק את המטופל על מנת לקבוע את המקור לחוסר האיזון בחייו. הבדיקה תכלול בדיקת משקל; בדיקת שתן וצואה; הקשבה לדופק; האזנה לדיבור ולקול; ובדיקת עיניים, שיניים, לשון ועור. המטופל יתבקש לענות על שאלות הכוללות את היכולת שלו להתאושש ממחלות, הרגלים התנהגותיים, הרגלי תזונה, אורח חיים והיסטוריה רפואית כולל המחלות האחרונות.

טיפול איורוודי

הטיפול תלוי במצב הייחודי של כל אדם, והשגת איזון בין שלושת האלמנטים העיקריים הדרושים לגוף. המטרה העיקרית של הטיפול האיורוודי היא לטהר את הגוף ממזון שאינו מעוכל, אשר עלול להיצמד לחלק הפנימי של הגוף ולגרום למחלות. תהליך טיהור זה משמש להפחתת התסמינים ושיפור ההרמוניה והאיזון.

טיפול בטיהור כולל טיהור דם באמצעות הסרת דם מהגוף או שתיית תה מיוחד, עיסוי,שמנים רפואיים הניתנים בשאיפה, שיטות הגורמות להקאה, ושימוש בחוקנים או משלשלים לטיהור המעיים. הטיפול להשבת האיזון משיב את האיזון הגופני, משפר את הריפוי הרוחני, מפחית את התסמינים ומטפל במערכת החיסונית.

טיפולי איורוודה שונים כוללים:

  • ארומתרפיה
  • תרגילי נשימה
  • שינויי תזונה
  • צמחי מרפא, ויטמינים, מינרלים ומתכות
  • שמנים על בסיס צמחי
  • שינויים באורח החיים
  • מדיטציה
  • מתיחות
  • יוגה