טיון דביק

טיון דביקטיון דביק, הידוע בשם אינולה ויסקוזה, הוא צמח הגדל באופן פרא בכל הארץ, וצומח בעיקר בחודשים יולי עד דצמבר.

הוא מדיף שמנים אתריים עוצמתיים בהם ניתן להשתמש לטיפול במגוון מצבים רפואיים. זהו צמח נפוץ ביותר, הגדל בצידי דרכים, בתי גידול עשירים במי קרקע, סביב נחלים ומקורות מים, ושולי תעלות. ניתן לקטוף אותו במהלך כל השנה.

תיאור הצמח

זהו צמח רב שנתי הגדל לגובה של 50-12 סנטימטרים. יש לו פרחים צהובים והוא מסתעף בעיקר מהבסיס. עליו רכים, מכוסים בבלוטות צפופות גדולות, המפרישות נוזל דביק וריחני. העלים לאורך הגבעול גדלים באורך של חמישה עד עשרה סנטימטרים, ורוחבם יותר מסנטימטר. עלי הכותרת של טיון דביק הם באורך עשרים מילימטרים, ומסביבם גדלים 25 פרחים צינוריים ו-15 פרחים לשוניים. הזרעים עפים ברוח באמצעות ציצית שערות לבנות.

טיפולים רפואיים עם טיון דביק

טיון דביק נפוץ ביותר, בקרב הרפואה העממית, הוא מטפל כמעט בכל המצבים הרפואיים, מקל כאבים ולמעשה זכה לכינויים מרפא כל או מלך צמחי המרפא, בשל סגולות הריפוי שלו. בין היתר, יעיל הצמח לריפוי זה מרפא בעיות בדרכי הנשימה, טיפול בפצעים בחלל הפה, פצעי עור, דלקות חניכיים, מצבי עור יבש, חבישת פצעים, התקררות, סוכרת, בעיות עיכול, בעיות בדרכי המרה, כאבי מפרקים וקנדידה.

דלקות מפרקים בעיות נשימה וקנדידה

טיון דביק מכיל מספר תכונות רפואיות. החומרים הפעילים שלו ושמניו האתריים מכילים רכיבים אנטי פטרייתיים, אנטי ויראליים, חומרי חיטוי וחומרים אנטי אוקסידנטים. ניתן להשתמש בו באופן נפוץ בחליטות תה לטיפול בבעיות שעלת כרונית, אסטמה, נזלת כרונית, בעיות ריאה, ובעיות שונות של דרכי הנשימה.

הוא מטפל גם בבעיות כאבים מפרקים מסוגים שונים ובעיות התקררות. מחקרים קליניים שנערכו לחקירת הסגולות הרפואיות של טיון דביק הוכיחו כי הוא בעל יכולות שיכוך כאבי, פועל באופן טוב יותר מתרופות מרשם, ונטול תופעות לוואי.

כאבי שרירים – טיון דביק יעיל ביותר לשימוש מקומי והקלת כאבים בכף הרגל, כאבי שרירים או כאבי פיברומיאלגיה. ניתן להוסיף תמצית טיון דביק למי אמבט רותחים, על מנת לחוות הרפיית שרירים והקלת הכאב.

מחלות כבד – הצמח יעיל לטיפול במצבים הקשורים לתפקוד הכבד, כמו גם בעיות הפרשת מרה.

סוכרת – טיון דביק מטפל במצב היפוגליקמיה באמצעות הפחתת רמות גלוקוז גבוהות בדם.

בעיות עיכול – כגון כאבי בטן וגזים.

רפלוקס וצרבת – טיון דביק מעודד פעולת אנזימי עיכול וייצור רוק.

פצעים וחבלות – ניתן לטפל עם טיון דביק בחתכים ושריטות מדממים, באמצעות הדבקת העלים הטריים הירוקים על הפצע, וחבישה עם תחבושת.

דלקת חניכיים – הצמח מכיל רכיבים נוגדי פטריות וחיידקים, ומשמש כחומר חיטוי לחלל הפה. הוא מרפא פצעים כואבים קטנים המצויים על הדופן הפנימית של הלחי, ומקל רגישות בחניכיים. גרגור תמיסת מי מלח עם טיון דביק פועלת באופן מחטא המקל את הכאבים.