אסטמה

אסטמהאסטמה, קצרת הנשימה או גנחת הסמפונות היא מחלה חסימתית כרונית של הריאות שבאה לידי ביטוי באופן התקפי. מדובר על אחת מהמחלות השכיחות ביותר בעולם כולו, ונכון לכתיבת שורות אלה נראה כי ברחבי העולם סובלים ממנה 300 מיליון חולים.

השכיחות שלה היא חמישה עשר אחוז בקרב ילדים ועשרה אחוז בקרב מבוגרים. הגיל השכיח ביותר שבו המחלה מאובחנת הוא שלוש שנים אך באופן עקרוני ניתן לאבחן אותה בכל גיל שהוא. בתקופת הילדות בנים סובלים ממנה בשכיחות גבוהה פי 2 מאשר בנות אך בתקופת הבגרות השכיחות משתווה בין שני המינים.

מה הם התסמינים של התקף אסטמה?

התסמינים הקליניים מהם סובלים החולים במהלך התקף אסטמה כוללים ליחה, שיעול חזק, צפצופים בזמן הנשימה וקוצר נשימה משמעותי. פעמים רבות התסמינים הופכים לחמורים יותר בשעות הלילה, וחלק ניכר מהחולים מתעוררים משנתם בעקבות קוצר הנשימה.

תסמינים נוספים יכולים להיות שימוש בשרירי עזר כדי להשלים את פעולת הנשימה, ייצור ריר מוגבר במערכת הנשימה שמקשה על הסילוק שלו, תחושה של קושי משמעותי ביותר למלא את ריאות באוויר ועוד.

מה היא שיטת הטיפול המערבית הקונבנציונאלית לאסטמה?

שיטת הטיפול הקונבנציונאלית לאסטמה מתחלקת לשלושה חלקים. החלק הראשון כולל זיהוי נכון של גורמי ההתקף ונטרול שלהם, החלק השני כולל שימוש בתכשירים שמטרתם להרחיב את הסימפונות בזמן התקף, והחלק השלישי מיועד להשיג שליטה במחלה ובאופן כללי בתהליך הדלקתי שמתרחש בדרכי הנשימה של החולים.

טיפול באסטמה על ידי היפנוזה

היפנוזה או תרפיה היפנוטית, היא שיטת טיפול שבה המטופל נכנס למעין מצב של טראנס. שיטת הטיפול בהיפנוזה היא שיטה שנמצאת בתווך שבין הרפואה האלטרנטיבית לרפואה המערבית הקונבנציונאלית. היא נחקרה רבות בהקשרים רבים שביניהם בעיות התנהגות, תופעות של כאב על רקע לא מוסבר וכמובן שגם בהקשר של מחלת האסטמה.

במחקרים רחבי היקף, נראה כי הטיפול בהיפנוזה הצליח להביא להפחתה בחומרת התסמינים מהם סבלו המטופלים, ובנוסף לכך נראה כי הטיפול בהיפנוזה הצליח להביא להפחתה בתדירות ההתקפים. מעבר לכך, ההיפנוזה מביאה פעמים רבות להפחתה במידת הסטרס הנפשי שמלווה את חייהם של החולים באסטמה, שמהווה גורם להתפרצות ההתקפים בפני עצמו. הטיפול בהיפנוזה מתאים לחולים בכל גיל לרבות חולים צעירים מאוד בהם הוא נחשב לאפקטיבי במיוחד.

טיפול בחדרי מלח לאסטמה

הטיפול בחדרי מלח מתבצע בחדרים ששטח הפנים שלהם מכוסה לחלוטין בשכבת מלח עבה. המטופל במהלך הטיפול ישוב בכורסה ונושם את חלקיקי המלח לריאות. בעקבות הטיפול מטופלים רבים מדווחים על כך שהיו צריכים לעשות פחות שימוש במרחיבי סימפונות ובסטרואידים, וכן שהרגשתם הכללית השתפרה פלאים.

בנוסף לשיפור ארוך הטווח, נראה כי השיפור ביכולת הנשימה ניכר לעין כבר לאחר היציאה מחדר המלח בו שוהה המטופל במשך כשעה.

בקרב מטופלים מסוימים, שיטת הטיפול בחדרי המלח הצליחה להביא להיעלמות מוחלטת של התסמינים כשהשיפור המובהק ביותר נצפה בקרב ילדים צעירים. הטיפול בחדרי מלח לא כולל שימוש בתרופות מכל סוג שהוא, ועצם הישיבה בחדר המלח עצמו היא לב לבו של הטיפול. בהתאם לכך מדובר על טיפול שכולל מעט מאוד תופעות לוואי.

הטיפול ההומאופתי באסטמה

שיטת הטיפול ההומאופתית מכוונת את משאביה בחולי האסטמה לחיזוק מערכת החיסון, להפחתה של התגובה הדלקתית ולטיפול בשורש הבעיה שהביא להיווצרות המחלה בקרב המטופלים.

הטיפול ההומאופתי מתחיל משיחת היכרות ארוכה עם המטופל (ובמקרים מסוימים עם הוריו של המטופל במצבים בהם מדובר על חולים צעירים מאוד כמו פעוטות למשל). במהלך השיחה המטפל מנסה להתחקות אחר שורש הבעיה ואחר הסיבות להיווצרות המחלה מלכתחילה.

לאחר השיחה רוקח המטפל ההומאופתי תכשיר שנקרא רמדי אותו הוא מפיק מחומרים טבעיים בלבד. הטיפול המומלץ ביותר בתחום זה הוא שילוב בין הטיפול ההומאופתי לטיפול הקונבנציונאלי. האפקט הסינרגטי שמושג באמצעות שילוב טיפולים משתי הגישות הנ”ל מביא להקה משמעותית ביותר במידת החומרה של התסמינים ורבים מקרב המטופלים הילדים מדווחים על היעלמות התסמינים כליל עם הגיעם לבגרות.

– ניתן לטפל באסטמה גם בעירוי של צמח הזעתר, וטכניקת בואן.