מחלות ובעיות בציפורניים

בעיות בציפורנייםמחלות ובעיות ציפורניים, כגון פטרת ציפורניים וזיהומים פטרייתיים בציפורני הידיים או הרגליים, עשויות להיות קשות לטיפול באמצעות רפואה קונבנציונאלית. אך קיימות תרופות טבעיות זמינות. תסמיני פטרת, כגון ציפורניים שבורות, שינוי בצורת הציפורת, פסולת הנלכדת מתחת לציפורן, או עיבוי הציפורן, נרפאים רק באמצעות צמיחת ציפורניים חדשות ובריאות.

להפחתת הסיכון של מחלות ובעיות ציפורניים, חשוב להימנע משיתוף כלי מניקור או פדיקור עם אנשים אחרים, להגביל את השימוש בנעליים סגורות, לתרגל היגיינה נאותה של כף הרגל, במיוחד בעת ביקור בבריכות שחייה ציבוריות, מכוני כושר או חדרי מקלחת משותפים, ולשמור על בריאות המערכת החיסונית.

לפני תחילת טיפול טבעי בפטרת ציפורניים, יש להתייעץ עם רופא או מטפל ברפואה טבעית על מנת לקבל טיפול מותאם אישית. חלק מהחומרים הטבעיים המומלצים לטיפול בבעיות אלו הם:

שמנים אתריים

מחקר שפורסם בשנת 1999 מצא כי שמן עץ התה מסייע לטיפול בפטרת ציפורניים. הטיפול ניתן לארבעה חודשים, וחלק מהמטופלים השתמשו גם בקרם המכיל שמן עץ התה. בסיום המחקר, שמונים אחוזים ממשתתפי המחקר נרפאו מהפטרת. ניתן להזליף טיפה או שתיים של שמן עץ התה ישירות על הציפורניים הנגועות, שלוש פעמים ביום.

חומץ תפוחים

חומצה אצטית, המצויה בסוגי חומץ רבים, הורסת את הפטריות הגורמות לזיהומים. טבילת הרגליים או הידיים בתערובת חומץ תפוחים ומים חמים, מחסלת פטרת צפרניים.

טיפולי השרייה

ניתן להשרות ידיים או רגליים נגועות באמבטיות המכילות מים חמים וחומרים טבעיים הכוללים חצי כוס חומץ תפוחים חם, ושש טיפות שמן עץ התה. לאמבטיות ההשרייה ניתן להוסיף אחד מארבעה שמנים אתריים, לפי בחירה אישית: טיפת שמן עץ אלמוג, שתי טיפות שמן מנטה, שתי טיפות שמן פצ’ולי, או שתי טיפות שמן קורנית.

יש להוסיף את שלושת המרכיבים של חומץ תפוחים, שמן עץ התה ובחירה באחד מהשמנים האתריים, לגיגית מלאה במים חמים, לטבול את היד או הקרסול, ולהשרות למשך חמש עשרה עד עשרים דקות.

תחליב לפטריות בציפורניים 

אפשרות נוספת לטיפול בפטרת ציפורניים היא תערובת של ארבע כפיות חומץ, שמינית כוס מים מינרלים או רתוחים, עשר טיפות שמן לבנדר ושש טיפות שמן עץ התה. יוצקים את החומץ לבקבוק זכוכית כהה, מוסיפים את השמנים האתריים ומנערים היטב. לאחר מכן מוסיפים את המים ומנערים שוב. באמצעות ספוגית כותנה מורחים תערובת זו על האזורים הנגועים שלוש פעמים ביום. יש לנער היטב לפני השימוש כדי לפזר את השמנים.

אבקה לפטריות בציפורני הרגליים

ניתן להרכיב אבקה טבעית לטיפול בפטרת הציפורניים, המורכבת משתי כפות קמח תירס, או טלק ללא חומר בישום, 15 טיפות שמן לבנדר וחמש טיפות שמן מנטה. מכניסים את הקמח או הטלק לשקית ניילון קטנה, מוסיפים את השמנים האתריים, קושרים או אוטמים את השקית היטב למשך יממה כדי שהשמנים יתבססו באבקה, ומנערים היטב לפני השימוש בפעם הראשונה.