טיפולים לבצקות

טיפולים לבצקותהצטברות נוזלים בגוף ידועה כבצקת. היא מאופיינת באמצעות נפיחות ועשויה להתרחש בחלקים שונים בגוף, בדרך כלל ברגליים, בקרסוליים, כפות הרגליים, הברכיים, הזרועות והידיים. במקרים מסוימים, הבצקת עשויה להתרחש סביב הפנים, החזה והבטן.

הבנת הסיבה הבסיסית המסוימת לבצקת היא הצעד הראשון בטיפול בה. יחד עם זאת, לא כל מקרי הבצקת מתרחשים כתוצאה ממצב רפואי בסיסי פרטני. מספר מקרים נגרמים כתוצאה מפציעה, צריכת מלח גבוהה, יציבה לקויה ואף שילוב גורמים שונים. לדוגמא, בצקת נפוצה במהלך הריון, ומתבטאת בנפיחות ברגליים ובקרסוליים.

למרות שתרופות משתנות נקבעות בדרך כלל לטיפול בבצקת, מטופלים רבים מעדיפים גישה טבעית. תרופות טבעיות ידועות בדרך כלל כבטוחות יותר וכרוכות בפחות תופעות לוואי, בהשוואה לתרופות כימיות אחרות.

מזונות וצמחי מרפא משתנים

מזונות וצמחי מרפא מסייעים בהפחתת הנפיחות הקשורה לבצקת. הם מכונים משתנים טבעיים. תרופות משתנות טבעיות פועלות באמצעות הגדלת נפח השתן ותדירותו. הדבר מבוצע באמצעות הפחתת כמות המלחים הנספגת על ידי הכליות למחזור הדם. בתהליך זה, נגרמת הסרת עודף נוזלים מהגוף.

הטלת שתן תכופה עלולה לגרום לאובדן מספר מינרלים חיוניים. דוגמאות למינרלים חסרים בשילוב עם נתרן ומים הם אשלגן וסידן. על מנת להימנע מליקויים במינרלים אלו, יש לבחור בזהירות את המשתנים הטבעיים לטיפול בבצקת.

אחד הצמחים המשתנים הפופולאריים ביותר הוא שן הארי. יתרונותיו כמשלשל טבעי הם שהוא מכיל מינרלים חיוניים כגון אשלגן ולכן יכול להחליף את המינרלים שאבדו במהלך מערכת הניקוז. צמח זה מכיל פיטוכימיקלים האחראים לתפקוד המשתן. הוא משפר כליות ותפקוד כבד באמצעות הגדלת תדירות הטלת השתן, כמו גם הגברת זרימת המרה, ובכך מונע הצטברות מים בגוף.

תירס משי הוא חומר משתן טבעי אחר המסוגל להחליף אשלגן בגוף כשהוא נשטף דרך שתן מוגבר. קיימים אף מספר מחקרים קליניים המציינים את התכונות המשתנות שלו. הוא מכיל פיטוכימיקלים וטאנינים המשפיעים על התייבשות. הוא מגביר את הטלת השתן באמצעות הפחתת כמות הנתרן והכלור הנספגים בחזרה למחזור הדם בכליות.

צמח משתן ידוע נוסף הוא ערמון, הוא מכיל פיטוכימיקלים האחרים להגברת הטלת שתן. צמחי מרפא אחרים כגון ארטישוק, פטרוזיליה ותה ירוק ידועים אף הם כמסייעים בהפחתת נפיחות בצקת.

בנוסף, חלק מהפירות המכילים רמות גבוהות של מים, כגון אבטיח, ענבים, עגבניות, מלפפונים ומיץ חמוציות מונעים החזקת מים בגוף ושימושיים אף כתרופות משתנות טבעיות. פירות אלו מספקים לגוף גם ויטמינים ומינרלים חיוניים שונים.

הידרותרפיה

שיטה זו כרוכה בשימוש במים לטיפול במחלות שונות. מים המשמשים בהידרותרפיה יכולים לבוא בצורת קרח, קיטור או נוזל. במצב של נפיחות בגפיים התחתונים, הרגליים שקועות במים חמים כחמש דקות, ובמים קרים לשלושים שניות לאחר מכן.

תהליך זה בדרך כלל חוזר ונשנה פעמיים עד שלוש פעמים. הטבילה החמה והקרה מאפשרת לכלי הדם להתרחב ולהתכווץ ובכך משתפר מחזור הדם. הידרותרפיה מפחיתה ומונעת הצטברות נוזלים בגפיים התחתונים. החלת חבילות קרח על האזור הנפוח היא צורה אחרת של הידרותרפיה ונקראת למעשה קריותרפיה, המסייעת בהפחתת הדלקת הגורמת לנפיחות הבצקת.

עיסוי לימפטי

עיסוי לימפטי כרוך בניקוז נוזל דרך מערכת הלימפה באזורים נפוחים בגוף. הוא ממריץ ומשפר את זרימת הדם, כמו גם את תפקוד הלימפה. עיסוי ידני מבוצע בהפעלת מערכת הלימפה דרך הלחץ המופעל על הנפיחות, לכיוון הלב.

עיסוי המתחיל מאזור הלב מבטיח מניעת חסימה לזרימת נוזלים כשהחלקים הקיצוניים מקבלים את העיסוי. המסלול לבלוטות הלימפה ייחסם אם החלקים הקיצוניים יעוסו לפני החלקים הפרוקסימלים, וכתוצאה מכך תעבור הנפיחות ממקום אחד למשנהו. יש לחבוש בתחבושת מתיחה את האזור המושפע מהבצקת לאחר העיסוי.

כדי להתחיל את העיסוי יש לעסות את הגפיים התחתונים, כשהרגליים מונחות על כרית או שרפרף מעל גובה הלב. בהמשך מופעל לחץ קבוע על החלק הפרוקסימלי של הגוף לכיוון המפשעה, למשך כרבע שעה.

לבצקת בזרועות ובידיים, משיכות עדינות מופעלות לכיוון בית השחי. ההליך בדרך כלל חוזר ונשנה מספר פעמים להשגת האפקט האופטימאלי. עיסוי לימפטי ניתן לביצוע עם תרגילים פסיביים או אקטיביים לשיפור זרימת הדם וזרימת הלימפה. יחד עם זאת, העיסוי אינו מומלץ לחולים עם בצקת חמורה, היות והוא עלול להחמיר אותה.

תרופות הומיאופתיות

הומיאופתיה היא צורת רפואה אלטרנטיבית שהוצגה על ידי רופא גרמני בשם סמואל האנמן, בשנת 1796. מערכת רפואה זו התבססה על העיקרון של “דומה מרפא דומה”. כלומר, מחלה יכולה להירפא על ידי חומר שיכול לגרום לתסמיני המחלה באדם בריא.

התרופות ההומיאופתיות מבוצעות על ידי בחירת חומר ודילולו באלכוהול או מים מזוקקים שוב ושוב. לאחר מכן הוא עובר תהליך דילול במכל אלסטי. חזרה על שני תהליכים אלו מגבירה את עוצמת התרופה. הדילול מבוצע שוב ושוב, עד להרחקת הרעל המקורי.

מקורות צמחיים ומקורות בעלי חיים ומינרלים משמשים לתרופות הומיאופתיות, והן עובדות באמצעות גירוי כוח הריפוי הטבעי של הגוף להילחם בתופעות דומות בטבע. תרופות אלו נחשבות כבטוחות וללא תופעות לוואי.

לבצקת, התרופות ההומיאופתיות הנבחרות כוללות את התרופות המאופיינות בהחזקת מים ונפיחות. התרופות המומלצות לנפיחות בגפיים התחתונים הן מליפיקה אפיס; קרבוניקה קלקריאה; מטליקום פרום; ופאלוסטרה לדום. לנפיחות סביב חלקים אחרים בגוף, התרופות ההומיאופתיות המומלצות הן בוביסטה; קרבוניקום קאלי; ליקופודיום; ומוריאטטקום נאטרום.

המינון וצורת נטילת התרופה מודפסים על תוויות התרופות, ועשויים להשתנות בהתאם לתסמינים שנצפו. מומלץ להמתין לתגובה אחרי כל מנה, ולהתאים את המינונים בהדרגה.