ג’ין שין

ג'ין שיןבין שלל הגישות האלטרנטיביות לבריאות, ג’ין שין מתגלה כטיפול משלים המוצע למטופלים הסובלים ממצבים בריאותיים, כחלק משיטת טיפול רב תחומית המספקת הקלה משמעותית למטופלים הסובלים ממגוון נרחב של מצבים, תוך תמיכה במשטר הטיפול הרפואי שנקבע להם.

השיטה נמצאת בשימוש גם בחלק מהמצבים העדינים ביותר, במיוחד בקרב מטופלים לאחר ניתוח השתלת לב ואנשים המאושפזים בטיפול נמרץ.

ג’ין שין היא אמנות ריפוי עתיקת ימים הכוללת יישום עדין של טיפול ידני על הגוף, בהתאם לשיטות קבועות המטפלות במסלולי זרימה מסוימים בגוף, על פי דפוס עקבי ורציף. היא נועדה לסייע להרמוניה ולאזן את האנרגיה החיונית של האדם השלם מבחינת גוף, נפש ורוח, ובכך ללכד את מנגנוני הריפוי של הגוף עצמו.

לצד שיטות הטיפול של הרפואה האלטרנטיבית, הכוללות דיקור ועיסוי, זהו טיפול עדין במיוחד, שאינו פולשני ועובד ללא שימוש במחטים, לחץ או שפשוף. למעשה, ניתן לתאר את השיטה כצורה מפותחת של דיקור.

במקור מגיע הביטוי מיפנית ומתורגם כ’אמנות הבורא בדמות החמלה’. זוהי אמנות ריפוי המבוססת על יכולת טבעית, מולדת והרמונית המתבצעת באמצעות מגע. במשך אלפי שנים, עמים קדמונים השתמשו במודעות זו על מנת לרפא את עצמם ואחרים. במשך הזמן, פחתה מודעות זו עד שנשכחה. בתחילת שנת 1900, מלומד וגורו יפני בשם ג’ירו מוראי, החייה את טיפול הג’ין שין והפיץ את התורה בקרב סטודנטים לרפואה.

אופן הטיפול

ג’ין שין משמש על מנת לעורר תנועת אנרגיה חיונית, הידועה גם בשם צ’י או פראנה, לאורך 52 מנעולי אנרגיה, בכל צד של הגוף, על נקודות ריפוי, אשר עשויות לשמש אף כנקודות רוחב.

הטיפול ממוקם על תזרים אנרגיה חיונית, בדומה למרידיאנים, שעוברים דרך הגוף במערכת מאורגנת המפעילה ומטפלת בליקויים שונים במערכת העצבים, מערכת הלימפה ומערכת הדם. מצבים של גירוי יתר, חסימות וקיפאון מטופלים בתזרים מחזורי בתגובה לגורמים שונים וביניהם לחצי אורח חיים, גישות לחיים, השפעות גנטיות, השפעות סביבתיות, מחלות ואירועים טראומטיים.

ידי המטפל נוגעות בגוף המטופל וגורמות לגירוי והתעוררות תנועת אנרגיה חיונית לאורך מחזור התזרים. המטפל יכול לבחור בין עשרות שיטות טיפול, והשיטה המסוימת הנבחרת נקבעת באופן אינטואיטיבי, כאשר המטפל יודע, על סמך תחושתו, לאיזו שיטה יגיב טוב יותר המטופל.

יעילות הטיפול מתגברת באמצעות יכולת המטפל להפעיל התכוונות לריפוי בכל פגישה, כמו גם ידע ויכולת טכנית לביצוע השיטה. בעת מתן הטיפול, המטפל הופך למדיטטיבי, תוך שמירה על ריכוז עמוק לנוכחות והימצאות בזמן הווה על מנת להעניק כבוד למקום של ריפוי הנפש והגוף.

מטופלים בשיטת ג’ין שין מדווחים בדרך כלל על תחושת רגיעה עמוקה מיד לאחר הטיפול, תוך שיפור המצב הבסיסי שהביאם לטיפול. מחלות ופציעות רבות מופחתות באמצעות תגובה פיסיולוגית ורגשית ללחץ, לצד דחיפה דינמית בחיוניות או באנרגיה. ואכן, דיווחים קליניים נרחבים, כמו גם קומץ מחקרים מתוכננים היטב, מראים כי מגוון נרחב של מצבים רפואיים מתמשכים מגיבים לטיפול זה.

מטפל בג’ין שין עובד בשיתוף עם רופאים, פסיכולוגים ואנשי מקצוע שונים בתחום הבריאות, לטיפול בהפרעות מגוונות כגון: כאבים כרוניים, בחילות, תסמונות עייפות, חרדה, דיכאון, ליקויים חיסוניים, אסטמה, לחץ דם גבוה, השתלות איברים, הפרעות אכילה, כאבי ראש, הפרעות במערכת העיכול, חוסר איזון הורמונאלי, זיהומים חוזרים ונשנים בדרכי השתן, נדודי שינה ותופעות לוואי לטיפולים רפואיים, כגון כימותרפיה והקרנות.