ג’ינג’ר כצמח מרפא

ג'ינג'ר כצמח מרפאג’ינג’ר, השורש, או נכון יותר קנה השורש, מגיע מהצמח Zingiber officinale, ונחשב לתבלין מאכל ומרכיב פופולארי ברפואת צמחים במשך אלפי שנים. יש לו היסטוריה ארוכה של שימוש כתרופת צמחים קלאסית באסיה, בהודו ובארצות ערב.

בסין, למשל, ג’ינג’ר משמש במשך למעלה מאלפיים שנים לטיפול בעיכול וקלקול קיבה, שלשולים, בחילות, כאבי בטן, דלקת פרקים ומחלות לב. הוא ידוע אף בסגולות הריפוי שלו לטיפול בתסמיני הצטננות, תסמינים דמויי שפעת, כאבי ראש וכאבי וסת. הצמח נולד באסיה, שם שימש כתבלין בישול במשך ארבעת אלפים שנים.

צמח זה הוא גזע עבה, בצבע בז’, הנקרא קנה שורש. הוא צומח כ-12 סנטימטרים מעל הקרקע ובעל עלים ירוקים ארוכים וצרים, ופרחים לבנים או ירוקים צהבהבים. הוא מורכב משורש הזנגוויל ומדיף שמנים ותרכובות פנול חריפות, כגון ג’ינג’רולים.

שימושים רפואיים

כיום ממליצים רופאים על ג’ינג’ר לשם מניעת או טיפול בבחילות והקאות, תסמיני הריון וכימותרפיה לסרטן. בנוסף, הוא משמש לטיפול בבעיות קיבה, הפחתת כאבי דלקת מפרקים ניוונית, ומחלות לב.

בחילות והקאות הקשורות להריון

מחקרים מצביעים על כך כי מנה יומית של ג’ינג’ר מפחיתה בחילות והקאות בקרב נשים הרות, בשימוש לפרקי זמן קצרים, אשר אינם עולים על ארבעה ימים. מספר מחקרים מצאו כי ג’ינג’ר טוב יותר מפלצבו בהקלה על בחילות בוקר.

במחקר קטן שבוצע בקרב שלושים נשים הרות שסבלו מהקאות חמורות, נמצא כי הנשים שנטלו גרם אחד של ג’ינג’ר, מידי יום, במשך ארבעה ימים, חוו הקלה בבחילות, בהשוואה לנשים שנטלו פלצבו. במחקר גדול יותר של שבעים נשים הרות עם בחילות והקאות, אלו שקיבלו מינון דומה של ג’ינגר, חשו פחות בחילות ולא הקיאו כמו הנשים שקיבלו פלצבו. על נשים הרות להתייעץ עם הרופא לפני נטילת ג’ינג’ר, ולא לצרוך למעלה מגרם אחד ליום.

בחילות מכימותרפיה

מספר מחקרים הראו כי ג’ינג’ר מפחית את החומרה ומשך הבחילות, אך לא את ההקאות, במהלך כימותרפיה.

בחילות והקאות לאחר ניתוח

שני מחקרים מצאו כי גרם אחד של שורש ג’ינג’ר, כשניתן לפני ניתוח, מפחית בחילות לאחר הניתוח, בדומה לשימוש בתרופות מובילות. באחד המחקרים הללו, נשים שנטלו ג’ינג’ר, הזדקקו לפחות תרופות לבחילות לאחר הניתוח.

דלקת מפרקים ניוונית

הרפואה הסינית הקלאסית השתמשה בג’ינג’ר במשך מאות שנים להפחתת דלקת. קיימות מספר ראיות לכך כי צמח זה מסייע בהפחתת כאב מדלקת מפרקים ניוונית (OA). במחקר שנערך בקרב 261 אנשים עם דלקת מפרקים של הברך, המשתתפים שנטלו תמצית ג’ינג’ר פעמיים ביום, חוו פחות כאב וצורך במשכחי כאבים, בהשוואה לאלו שקיבלו פלצבו. ההשפעה מתחילה לאחר מספר שבועות של צריכת הג’ינג’ר.

דלקת כרונית

ג’ינג’ר שימושי במיוחד בטיפול בדלקת כרונית, היות והוא מעכב באופן חלקי שני אנזימים חשובים המשמעותיים לגרימת הדלקת.

שימושים אחרים בג’ינג’ר

מספר מחקרים ראשוניים מצביעים על כך כי ג’ינג’ר מוריד את רמת הכולסטרול ומסייע במניעת קרישת דם. הוא מסייע לטיפול במחלות לב, שבהן כלי דם עלולים להיחסם ולגרום להתקף לב או שבץ.

תכונות ריפוי של הג’ינג’ר

יכולת הג’ינג’ר להאבק במגוון נרחב של מחלות ומצבים נובעת מהשפעתו על דלקת חמורה, שהיא הגורם הבסיסי המשמעותי למחלות רבות. בניגוד לתרופות כימיות, ג’ינג’ר אינו גורם לגירוי בקיבה. הוא מסייע להגנת וריפוי המעיים, ומטפל במגוון נרחב של בעיות דלקתיות היות והוא משפיע אף על אנזימי לקס. הוא מאפשר לדלקת לעבוד, ואז לכבות את עצמה, כפי שהוא עושה עם פציעה.

מלבד הפחתת הדלקת, לג’ינג’ר קיימים יתרונות רבים אחרים. הוא מקל על בחילות, הורס שורת וירוסים, וחלק ממחקרי מעבדה הוכיחו את הבטחתו כטיפול אנטי סרטני.