גלי חום

גלי חוםגלי חום הם תופעה שכיחה יחסית שפוגשת נשים רבות באזור גיל המעבר. לרפואה הקונבנציונאלית קשה מאוד להתמודד עם התופעה הייחודית הזו מסיבות רבות וביניהן מידת הסובייקטיביות שלה, הקושי לאבחן או למדוד אותה והקושי להביא להקלה בחומרת התסמינים בקרב הסובלות ממנה מבלי לגרום להן לתופעות לוואי שליליות.

גלי החום לרוב מתחילים להשפיע לרעה על איכות החיים של הסובלות מהתופעה בין שנה לשנתיים לפני המחזור האחרון אך בהחלט יכולים להישאר בסביבה ולפגוע באיכות החיים של הסובלות מהם למשך שנים רבות. למעשה כיום ידוע לפי הדיווחים העדכניים ביותר בתחום שגלי חום הם תופעה שנמשכת בין חצי שנה לחמש עשרה שנים במקרים הקיצוניים.

מה הם התסמינים של גלי חום?

גלי החום יכולים לפגוע בכל אישה באופן מעט שונה ובמקרים רבים גלי החום אפילו שונים זה מזה באותה האישה. אי לכך, לא בהכרח כל התסמינים שנזכיר יפגעו באישה וכן יש לציין כי דרגות החומרה של התסמינים מגוונות ביותר. כך למשל אישה אחת יכולה כמעט שלא להרגיש את גלי החום בעוד שלאחרת הם יכולים להסב פגיעה משמעותית ביותר לאיכות החיים. בין התסמינים של גלי חום ניתן למנות את הבאים:

  • בעיות שינה במקרים בהם גלי החום מגיעים בעיקר בשעות הלילה.
  • בחילות וסחרחורות שלעתים מקדימות את גלי החום.
  • תחושת מחנק, חרדה, חולשה וכאבי ראש.
  • אדמומיות בפנים או בצוואר.
  • הזעה ללא תלות במזג האוויר.
  • דופק מהיר במנוחה.
  • צמרמורת.

מדוע נגרמים גלי חום?

המקור לכל גלי החום שפוגעים בנשים בגיל המעבר הוא חוסר איזון אנדוקריני שנובע מירידה משמעותית בהפרשת האסטרוגן. עם זאת, ישנן נשים שעתידות לסבול מהתופעה בצורה קשה יותר מאחרות והסיבה לכך נעוצה ככל הנראה במגוון רחב ביותר של גורמים. בין היתר מדובר על נשים שסובלות מהשמנה, נשים מעשנות, נשים שחיות באקלים חם, נשים שמקבלות טיפול הורמונלי חלופי שאינו מתאים להן ועוד.

מה היא שיטת הטיפול הקונבנציונאלית?

הכלי היעיל ביותר שיש בידי הרפואה המערבית הקונבנציונאלית להתמודדות עם תופעת גלי החום הוא מתן של טיפול הורמונאלי מבוסס אסטרוגן עם או בלי פרוגסטרון. עם זאת, במקרים מסוימים יירשמו לסובלות מהתופעה תרופות אחרות כמו למשל Clonidine שמשמשת בעיקר לטיפול ביתר לחץ דם, Celexa או Effexor שמשמשות לטיפול בדיכאון, Neurontin שמשמשת לטיפול בכאבים ובהתקפים ועוד.

גלי חום לפי הרפואה הסינית

מאחר ומדובר על תופעה שכיחה מאוד ומאחר והפתרונות שמציעה הרפואה המערבית לא רק שאינם יעילים במקרים רבים אלא שהם כרוכים בלא מעט תופעות לוואי שליליות, הרי שנשים רבות פונות לקבלת טיפול מתחום הרפואה המשלימה על מנת להביא מזור לסבלן. בין התחומים שמעניקים את ההתייחסות הרחבה ביותר לתופעת גלי החום חשוב לציין את הרפואה הסינית העתיקה.

הרפואה הסינית מכירה בחוסר האיזון ההורמונאלי כגורם לגלי החום ולכן מציעה מגוון של טיפולי דיקור שמיועדים להשיב את הסדר ההורמונאלי ואת האיזון ההורמונאלי על כנו. בנוסף לכך ברפואה הסינית עושים שימוש נרחב בצמחי מרפא שמטרתם לקרר את הגוף ולהקל על סבלן של הנשים.

מעבר לצמחי המרפא ולטכניקת הדיקור הסינית ייתכן והמטפל לפי שיטת הרפואה הסינית גם ימליץ למטופלות שלו להקפיד על הנחיות תזונתיות מסוימות כמו למשל להימנע מצריכת מזונות מסוימים בדגש על מוצרי חלב או מזונות חריפים ולהקפיד על צריכה של מזונות אחרים כמו סוגים שונים של ירקות, פירות ועוד.

גלי חום לפי הנטורופתיה

הנטורופתיה היא שיטת טיפול הוליסטית שדוגלת במתן סיוע לגוף להתמודד עם כל חולי בכוחות עצמו. לפי הגישה הנטורופתית על ידי שימוש בתוספי מזון, הנחיות תזונתיות והנחיות לפעילות גופנית תוך התייחסות מתמדת לנפשו של החולה, ניתן להביא את גופו לבריאות שלמה גם ללא שימוש בתרופות. הנטורופתיה מסייעת רבות לנשים בגיל המעבר בין היתר על ידי שימוש בצמחי מרפא שונים.

על צמחי המרפא בהם עושים שימוש בנטורופתיה כדי לסייע לנשים להשיג את האיזון ההורמונאלי שלהן חזרה בגיל המעבר ניתן למנות את הבאים: קוהוש שחור, שיח אברהם מצוי, אנג’ליקה סינית, זנב הארי, אנאמרנה ועוד. הפעילות הביולוגית של כל הצמחים האלו מביאה לקירור הגוף, להזנה ולאיזון של המערך ההורמונאלי, להרגעה ועוד.