דמיון מודרך

דמיון מודרךדמיון מודרך הוא טכניקת טיפול המתבססת על מחשבות והצעות מכוונות המנחות את הדמיון למצב רגוע וממוקד. ניתן להיעזר במדריך, קלטות או תסריטים שיסייעו בתהליך. התהליך מתבסס על הרעיון לפיו הגוף והנפש מחוברים.

בעת שימוש בכל החושים, הגוף מגיב לכל מה שאדם מדמיין כאילו מדובר במצב אמיתי. לדוגמה, כאשר אדם מדמיין תפוז או לימון בפירוט, הוא עשוי להריח את הריח הנהדר, הצבע ומרקם הקליפה. כאשר הוא ימשיך לדמיין את ריח הלימון, הוא יראה את עצמו נוגס בלימון ויחוש את המיץ ניגר לתוך פיו, עד שיזיל ריר. תרגיל זה מדגים כיצד הגוף עשוי להגיב על התרחשויות שנמצאות בדמיון.

אדם יכול לחוות מצב רגיעה כאשר הוא מדמיין את כל הפרטים הקשורים למקום בטוח ונוח, כמו חוף ים או גן יפה. מצב זה של רגיעה מסייע לריפוי, למידה, יצירתיות ושיפור ביצועים. התהליך מסייע לתחושת שליטה מוגברת על התחושות ותהליכי החשיבה, ובהתאם לשפר את הגישה, הבריאות ותחושת הרווחה.

מצבים להם משמש דמיון מודרך

לדמיון מודרך קיימים שימושים רבים. ניתן להשתמש בו על מנת להביא לרגיעה, להוריד את לחץ הדם ולהפחית בעיות אחרות הקשורות ללחץ. ניתן אף להשתמש בו כדי להשיג מטרות, כגון ירידה במשקל, הפסקת עישון, התמודדות עם כאב, וקידום ההחלמה.

שימוש בדמיון מודרך עשוי אף לסייע בהתכוננות להשתתפות באירוע ספורטיבי או נאום בפני קהל. עזרים חזותיים שונים יכולים לשמש למצבים אחרים דוגמת חרדה או נדודי שינה. הדמיון המודרך מאפשר לאדם להירגע וליהנות מהפעילות הגופנית.

חלק מהמחקר המקיף ביותר לגבי דמין מודרך מגיע מתחום הטיפולים בסרטן. למעלה מ – 15 מחקרים מראים את יעילות הטיפול לתחומים שונים, לרבות שליטה בכאב, בחילות, התאוששות מניתוח ואיכות חיים משופרת.

דמיון מודרך מטפל בתסמינים ובגורמים שונים כגון בעיות במערכת החיסונית. בהקשר אחר, הטיפול נמצא כבר זמן רב בשימוש על ידי ספורטאים המעוניינים בשיפור ביצועיהם ויכולת עמידה ביעדים.

תהליך דמיון מודרך

על מנת להתחיל, יש לשבת או לשכב בתנוחה נוחה, לנשום עמוק ולהתחיל להיסחף להגדרה או תרחיש יצירתי. לתסמינים דוגמת בחילה או כאב, ניתן לדמיין כפתור גדול בו ניתן פשוט לשלוט ולשנות את עוצמתו. שיטה נוספת היא יצירת תמונת חדר מלא בצינורות אותם ניתן לנתק על מנת לסייע בסיום הכאב. תרגול יעיל הוא יצירת תמונה הקשורה לתחביב. כך, למשל, גננים יכולים לחשוב על היסחפות דרך הגוף, וסילוק תאים סרטניים בדומה לעקירת עשבים שוטים.

יש לחזור על ההדמיה ולתרגל אותה עד שהיא הופכת לשגרה טבעית. יש ליצור את התמונה שוב ושוב באופן חי יותר על מנת להגביר את יעילות התהליך. אין צורך לדאוג אם התמונה הנוצרת נראית טפשית. כל אדם משתמש בעזרים החזותיים אותם הוא יוצר בעצמו והיעילים ביותר עבורו.

דמיון מודרך הוא טכניקה פשוטה, תכליתית ועוצמתית ביותר. הדמיון אינו ניתן לחסימה ולא קיימות תופעות לוואי, אך התהליך מסייע לריפוי באופן עמוק. תרגול זה מהווה חלק שגרתי מתהליכי טיפול במרכזי ריפוי, ואנשים חולים צריכים להיות מודעים ליכולות הנרחבות שלו. כל אדם יכול להשתמש בטיפול זה, אפילו ילדים צעירים הזקוקים לעזרה בהרפיה או שחרור ממצבים מלחיצים. שכן, לדמיון אין גבולות.