טיפולים בהשמנת יתר

השמנת יתרהשמנה היא מצב פיזי שבא לידי ביטוי בעודף משקל בעקבות הצטברות יתרה של שומן תת עורי. למצב של השמנה יכול להגיע כל אדם בכל גיל שהוא והשמנה שכיחה הן בקרב נשים והן בקרב גברים. חשוב להבדיל בין מצב של עודף משקל, השמנה והשמנת יתר חולנית שנחשבת למצב קיצוני שבו ההשמנה גורמת לתחלואה או למוות.

השמנת יתר היא אחת מהמגפות הקשות ביותר של העידן המודרני שגובה את חייהם של רבים כמו גם שמהווה עומס כבד על מערכות הבריאות בעולם.

מה היא ההגדרה של השמנה?

על מנת להבין את ההגדרה של ההשמנה יש תחילה להבין את המשמעות של המדד שנקרא BMI או body mass index. מדובר על מדד שמורכב מחלוקת המשקל של האדם בקילוגרמים בגובהו במטרים בריבוע. תוצאת החלוקה הזו נותנת מדד שלפיו קובעים את מידת ההשמנה של האדם. במידה והערך נמצא בין 19 ל- 25, משקלו של האדם תקין ובמידה והערך נמצא בין 25-30, האדם מוגדר כסובל מעודף משקל.

כאשר ה BMI של האדם בין 30-35 המצב מוגדר כהשמנה או באנגלית obesity והאדם מוגדר כ- obese. כאשר ה- BMI נמצא בין 40-50 המצב נקרא בעברית השמנת יתר חולנית, כשהוא נמצא בין 50-60 הוא מוגדר כהשמנת יתר חולנית קיצונית וכשהוא גדול משישים הוא מוגדר כהשמנת יתר חולנית קיצונית ביותר.

מה היא שיטת הטיפול הקונבנציונאלית בהשמנת יתר?

לפי שיטת הרפואה המערבית הדרך הטובה ביותר לטפל בהשמנה היא על ידי ביצוע של פרוצדורה כירורגית שנקראת ניתוח בריאטרי. ישנם מספר סוגים של ניתוחים בריאטריים שמיועדים לטיפול בהשמנה. חלק מהניתוחים מיועדים להגביל את נפח הקיבה וחלק מהם מיועדים להפחית את שטח הספיגה של מערכת העיכול.

הניתוחים כרוכים בסיכונים רבים ולרוב לא עוקרים את הבעיה מן השורש. המשמעות היא שאנשים רבים חוזרים למשקלם המקורי לאחר הניתוח ובמקרים רבים נאלצים לעבור ניתוחים נוספים בשלב מאוחר יותר בחייהם. כמו כן הניתוחים כרוכים בתופעות לוואי רבות שכוללות הידבקויות במערכת העיכול, זיהומים, בעיות ספיגה, חסרים תזונתיים ועוד.

השמנה לפי הרפואה הסינית

לפי הרפואה הסינית השמנת יתר יכולה לנבוע מארבע סיבות מרכזיות: חולשה של הטחול, עודף ליחה בגוף, עודף של חום בקיבה או חוסר של חום בגוף. במהלך הטיפול בראש ובראשונה המטפל לפי שיטת הרפואה הסינית מנסה להתחקות אחר הגורם לתופעה ולאחר מכן עורך עם המטופל סדרה של מפגשים בהם הוא מבצע בו דיקור סיני.

בעזרת הדיקור מנסה המטפל לשפר את הזרימה האנרגטית לאיברים הרלוונטיים על מנת להפחית את ממדי ההשמנה במטופל. במהלך הדיקור המטפל ינסה לווסת את התיאבון בצורה טובה יותר, לחזק את הקיבה ואת הטחול ולשפר את הזרימה האנרגטית לאורך המרידיאנים (נתיבי האנרגיה בגופנו לפי הרפואה הסינית).

בנוסף לטכניקת הדיקור לפי הרפואה הסינית יש לנקוט בהנחיות תזונתיות מסוימות על מנת להימנע מהשמנה וכן ניתן לעשות שימוש בטכניקת השיאצו שבה המטפל מותח ולוחץ את גופו של המטופל בנקודות מסויות על מנת לטפל בבעיות שונות לרבות השמנת יתר.

השמנת יתר לפי ההומאופתיה

לפי ההומאופתיה השמנה היא רק תסמין של בעיה רגשית כלשהי שיכולה להיות למשל אצירה של רגשות מודחקים, קושי בהתמודדות עם קשיי היומיום, ניסיון פיזי להגן על האדם הרגיש ולנתק אותו מהסביבה באמצעות שכבות שומן שמהוות מעין שכבות הגנה ועוד. אי לכך, במקום לפנות לתסמין כפי שנעשה בשיטת הרפואה המערבית, המטפל ההומאופתי מנסה לטפל בגורם הרגשי שהוביל לבעיה מלכתחילה.

הטיפול ההומאופתי מתחיל תמיד באבחון מקיף ביותר ובשיחה ארוכה עם המטופל במהלכה מנסים להבין מה הוא הגורם הרגשי להשמנה. לאחר מכן המטפל רוקח עבור המטופל תכשיר טבעי שנקרא רמדי.

התכשיר מחקה את הגורם הרגשי ועל ידי מתן שלו ניתן לעודד את הגוף להתמודד עם הגורם הראשוני בכוחות עצמו. על ידי נטילה יומיומית ארוכת טווח של התכשיר הגוף מתמודד עם הגורם הראשוני ומטופלים רבים מדווחים כי חל שיפור ניכר לא רק בממדי ההשמנה שלהם אלא גם בתחומים נוספים אחרים.

לפי שיטת הטיפול ההומאופתית ברגע שנטפל רק בתסמין של הבעיה הרגשית, לא נפתור את הבעיה ולא נעקור אותה מהשורש ולפיכך היא תשוב ותרים את ראשה ותבוא לידי ביטוי בבעיות אחרות. בהתאם לכך רק באמצעות פנייה לגורם לתסמין ניתן יהיה להגיע להתרפא מן ההשמנה או מכל בעיה רפואית אחרת וליהנות מחיים מאוזנים.

מה היה לנו עד עכשיו?
המרכז לרפואה אלטרנטיבית