טיפול ביופידבק

ביופידבקטיפול ביופידבק הוא שיטת אימונים לשליטה בתהליכים פיסיולוגיים כגון מתח שרירים, לחץ דם או קצב לב. תהליכים אלו מתרחשים בדרך כלל שלא מרצון, אך מטופלים המקבלים עזרה ממטפל ביופידבק לומדים כיצד לשלוט בתסמינים ולתפעל אותם כרצונם.

שלושת הסוגים הנפוצים ביותר של טיפול בביופידק הם ביופידבק תרמי, המודד את טמפרטורת העור; מתח שרירים המטופל באמצעות אלקטרומיוגרפיה; ונוירופידבק, טיפול באמצעות תיעוד גלי מוח.

אופן הטיפול

המטפלים מודדים את ביצועי המטופל באמצעות הצמדת אלקטרודות לעור והצגת התהליכים על צג מחשב. בסופו של דבר, לומדים המטופלים כיצד לשלוט בתהליכים אלו ללא צורך במעקב של מטפל. במהלך טיפול ביופידבק, המטפל מצמיד אלקטרודות לעור המטופל, אשר שולחות מידע לתיבת ניטור.

המטפל קורא את המדידות ובאמצעות ניסוי וטעייה, מייחד את הפעילות הנפשית המסייעת לוויסות התהליכים הגופניים של המטופל. המפגשים אורכים בדרך כלל פחות משעה, ורוב המטופלים מתחילים לראות תוצאות חיוביות לאחר שמונה מפגשים. יחד עם זאת, חלק מהמטופלים עשויים להזדקק לכחמישים מפגשים.

המצבים הבריאותיים המטופלים באמצעות ביופידבק

הטיפול משמש בדרך כלל לטיפול בכאב כרוני, דליפת שתן, לחץ דם גבוה, כאבי ראש, מתח ומיגרנה. ביופידבק יעיל במיוחד בטיפול במצבים בריאותיים הנגרמים על ידי לחץ חמור. כאשר אדם נמצא בלחץ, התהליכים הפנימיים שלו, כגון יתר לחץ דם, עשויים להשתבש. הטיפול מלמד את המטופלים שיטות רגיעה מסוימות ותרגילים נפשיים המקלים על תסמיניהם.

בחירה בביופידבק היא בחירה פופולארית מאוד על פני טיפולים תרופתיים, היות והטיפול אינו כרוך בסיכונים משמעותיים ואינו גורם לתופעות לוואי שאינן רצויות. זהו טיפול שאינו פולשני ומהווה אלטרנטיבה לתרופות. הוא שימושי במיוחד לנשים בהריון.

המצבים והמחלות המטופלים ביעילות בביופידבק הם:

חריקת שיניים ליליתמצב זה מאופיין בשחיקה או חריקת שיניים ולסתות בזמן השינה. צוות רפואי בבית החולים טרנר לרפואת שיניים במנצ’סטר, בריטניה, הסביר כי לביופידבק יש השפעה על מצב זה. ההצהרה ניתנה בעקבות מחקר שבוצע בקרב מטופלים שחבשו מכשיר ביופידבק מיוחד מידי לילה במשך חמישה שבועות.

מתוך 19 משתתפי המחקר, אחד עשר דיווחו על ירידה משמעותית בתופעת כאבי הראש וחוסר הנוחות בשרירי הלסת בזמן היקיצה בבוקר. עורכי המחקר הגיעו למסקנה כי טיפול ביופידבק מפחית את רמת פעילות חריקת השיניים הלילית ומשפר את התסמינים באופן משמעותי. לא נצפו תופעות לוואי במהלך תקופת המחקר.

בריחת שתן טיפול ביופידבק מומלץ כשיטה יעילה לטיפול בבריחת שתן. ההמלצה מבוססת על ממצאים מבטיחים מאוד של מחקרים קליניים.

חרדת ילדים מטיפול שיניים – חוקרים בהודו בדקו אם טיפול ביופידבק מסייע לטיפול בחרדת ילדים מטיפול שיניים. הם הגיעו למסקנה כי ביופידבק יעיל לטיפול בביקורים הראשונים של ילדים אצל רופא שיניים ומטפל בחרדתם מפני השימוש במכונות, מכשירים וחשש מפני כאב.

מחלת ריינו – מחלה זו היא מצב הגורם לחלקים מסויים בגוף לחוש קור בתגובה לטמפרטורות קרות או מתח נפשי. המצב נגרם באמצעות בעיה באספקת הדם לעור. מספר מחקרים מצביעים על העובדה כי ביופידבק מקל על תסמיני המחלה, משפר את זרימת הדם ומפחית את תדירות התסמינים לאחר הטיפול.

עצירות כרונית – ממצאי מחקרים גילו כי טיפול ביופידבק מכשיר בהצלחה את השרירים הגורמים לעצירות כרונית ומשפר את פעולת המעיים.

בריחת צואה מדענים באוניברסיטת ליבק בגרמניה גילו כי גירוי חשמלי, בשילוב עם טיפול ביופידבק, מסייע למטופלים עם בריחת צואה. הם דיווחו את ממצאיהם בכתב העת הבינלאומי למחלות המעי הגס וקבעו כי קיימות ראיות מספיקות לטיפול ביופידבק בתוספת טיפול גירוי חשמלי בטיפול בבריחת צואה. הטיפול נמצא יעיל ובטוח ביותר.

טיפולים קוגנטיביים והתנהגותיים – ד”ר ג’ון קריסטל, פסיכיאטר ביולוגי, סבור כי ביופידבק פותח אפיקים חדשים לטיפולים קוגנטיביים והתנהגותיים. הוא מתייחס למחקר שמצא כי אנשים יכולים לשלוט על פעילות אזורים מסוימים במוח, כאשר הם מקבלים אותות משוב באמצעות הדמיה מוחית בתהודה מגנטית תפקודית (MRI).

כאב רקטלי כרוני – חוקרים מאוניברסיטת צפון קרוליינה בצ’אפל היל, מצאו כי ביופידבק יעיל יותר גם לטיפול בתסמונת כאב כרוני בפי הטבעת.