טכניקת הטווינא

טווינארוב מסורות הריפוי האלטרנטיביות והמשלימות (CAM) הן סוגי עיסוי שונים או הנחת ידיים, כחלק מתהליך הריפוי, והרפואה הסינית הקלאסית אינה יוצאת מהכלל בתחום זה. שיאצו היא שיטת עיסוי מזרחי אחת, ובכל זאת, קיימת טכניקת טיפול עיסוי סיני פופולארית פחות, הנקראת טווינא.

זוהי טכניקת עיסוי מזרחית הנמצאת בשימוש בסין במשך למעלה מאלפיים שנים. בדומה לדיקור סיני ושיטות הרפואה הסינית האחרות, טווינא מבוססת על זרימת הצ’י דרך המרידיאנים ומשמשת לכוונון זרימת הצ’י לאיברים המתאימים לטיפול במצבים ספציפיים פרטניים.

באמצעות עיסוי וטכניקת הטווינא, ניתן לטפל בקיפאון צ’י, ולהוביל את רמות הצ’י לאיזון הראוי על מנת להבריא את הגוף ולשפר את איכות החיים.

טווינא נגזרת מהמילים הסיניות ‘Tui’, שפירושה לדחוף ו’Na’, שפירושה להבין, המייצגות שתי טכניקות עיסוי בסיסיות ברפואה הסינית הקלאסית. בסין של היום, הרפואה הסינית מהווה זרם מרכזי, ומתקיימת לצד רפואה מערבית, לטיפול בבעיות רפואיות רבות.

טכניקות הטווינא

טווינא היא טיפול יעיל מאוד, וכוללת טכניקות שונות. טכניקת יד משמשת לעיסוי רקמות רך על מנת לעורר ולשחרר את הלחץ בשרירים, במפרקים ובגידים. טכניקות יישור גוף משמשות בדומה לכירופרקטיקה, ומגוון שיטות הכרוכות בשמנים צמחיים משמשות לריפוי ספציפי והשפעה טיפולית.

מטפלים משתמשים בטווינא בלבד רק לעיתים נדירות, ובדרך כלל משלבים אותה עם שיטות אחרות, כגון דיקור ותרופות צמחיות, על מנת להשיג את התוצאות הרצויות.

קיימות בעצם שלוש טכניקות שונות של טווינא, המשמשות לטיפול בשלושה מצבים שונים. הראשון הוא עיסוי קלאסי יותר או טכניקת גלגול המשמשת לטיפול בפציעות ספורט או מחלות אחרות הקשורות לפעילות מוגזמת כגון נקעים ולחצים.

השיטה השניה היא טכניקת אצבע אחת, בה האצבע משמשת על מנת לעורר נקודות לחיצה פרטניות, לטיפול בקיפאון צ’י ומחלות פנימיות. הגישה השלישית, המכונה ניי גונג, היא טכניקת התערבות גוף מלאה, המשמשת בשילוב עם טכניקות אחרות כגון צ’י גונג, לשם ייצור עלייה כללית בצ’י ושיפור החיוניות.

מהלך הטיפול

טווינא מתבצעת על הגוף בלבוש מלא, כאשר המטופל יושב או שוכב על ספת עיסוי. מטרת הטיפול היא להחיל תנועה ולחץ על מנת להקל על זרימת הצ’י בערוצים המרידיאנים ולהסדירם באמצעות גירוי עמוק של נקודות הצ’י הרלוונטיות. המטפל משתמש במגוון נרחב של טכניקות שנועדו למקד את הלחץ עם התנועה לאורך המרידיאנים כמו גם על נקודות הצ’י. הלחץ העדין של כיוון וכוח המופעל על כל נקודה, הוא אחת מהתכונות הייחודיות של עיסוי זה.

כדי להצליח בהנחיית זרימת הצ’י ושחרור חסימות האנרגיה החיוניות, הרקמות צריכות לקבל דיפוזיה של הצ’י. טכניקות הרקמות הרכות משחררות את השרירים, והמרצת זרימת הליפמה ומחזור הדם משפיעה על איברי הגיד, ומשפרת את הרפיית השרירים.

לכל צ’י קיימת נקודת השפעה על תנועת הצ’י, כאשר הוא מגורה מאוד או כאשר מופעל עליו לחץ. רופא מומחה בטווינא יודע כיצד לשלב נקודות אלו במהלך הטיפול בבעיות פרטניות, כגון כתפיים קפואות, בחילות ועוד.

מצבים רפואיים המטופלים בטווינא

טיפול טווינא הוא מקיף ביותר בגישתו, והוכח כיעיל לטיפול בבעיות פנימיות וחיצוניות רבות, כגון:

בניגוד לטיפולי עיסוי אחרים, אשר מטפלים רק במצבים חיצוניים או אורטופדים, טווינא הוכחה כיעילה גם לטיפול במצבים פנימיים, הכוללים אנגינה, יתר לחץ דם, אסטמה, בעיות בסינוסים והפרעות נשימה אחרות, בעיות במעי הגס, בעיות בשלפוחית השתן, הפרעות קיבה, תפקוד מיני לקוי, בעיות פוריות ובעיות מיניות.

טווינא היא טכניקת ריפוי טבעית עתיקה ומוכחת, אשר משמשת לטיפול במצבים רבים ביעילות, ללא צורך בטכניקות פולשניות כירורגיות או תרופות חזקות ותופעות הלוואי הקשורות אליהן.