טיפול לכאבי שרירים

רפואה אלטרנטיבית לטיפול בכאבי שריריםכאבי שרירים נובעים מהפעלה מוגזמת של השרירים, פציעה המייצרת כאב והתכווצויות. מתח גופני כרוך בדימום בשריר וכתוצאה מכך נוצרת רקמת צלקת.

למרבה המזל, הטבע מספק תרופות לריפוי במצבים אלו ומסייע לתחושה טובה יותר בהקדם. הטיפולים האלטרנטיביים כוללים טיפולים פיסיים, טכניקות להרפיית שרירים, תוספי תזונה וצמחי מרפא.

צמחי מרפא לכאבי שרירים

צמחי מרפא תורמים לשלמות כלי הדם והגמישות הגופנית. הצמחים הנפוצים העשירים בחומרים מזינים כוללים פירות יער מכל הסוגים, כולל סמבוק, עוזרד, אוכמניות, שזיפים, פירות הדר, פלפלים, וברוקולי. הצמחים העשירים בפלבנואידים כוללים סרפד, ענבי אורגון ורוזמרין. ניתן להשתמש בהם בחליטות תה אילסר, לענה וקמומיל, או להחילם באופן מקומי על מנת להאיץ את ריפוי הפצעים.

ארניקה היא אחד ממשככי הכאבים הטובים ביותר לשרירים כואבים. משחה מצמח מרגיע זה, ומספר צמחי מרפא הכוללים ולריאן ורוזמרין מסייעים להפחתת התכווצויות שרירים.

קוהוש שחור ומנטה למריחה על העור מפחיתים את הכאב והדלקת. שמן לבנדר בשימוש לעיסוי מרגיע שרירים כואבים או לחוצים. פלפל קאיין מחמם אזורים כואבים ומגביר את זרימת הדם כשמשתמשים בו בצורת משחה.

ללא קשר לצמחי המרפא הנבחרים לטיפול, תרופות צמחיות רבות לכאבי שרירים מסייעות לריפוי מהיר יותר, מקלות על שרירים כואבים ומפחיתים דלקת.

טיפולים טבעיים אחרים לכאבי שרירים

דיקור סיני – מוצלח במיוחד בהקלת או ביטול הכאב.

רפואת כירופרקטיקה טיפול התערבותי או טיפול בהתאמת טווח תנועה מטפל בחלקי עמוד השדרה שאינם מיושרים כהלכה, מבטלים את הכאב ומניחים לגוף לרפא את עצמו.

דמיון מודרך ודימוי יצירתי – טכניקות אלו יעילות בטיפול בכאב והפחתת מתחים.

הידרותרפיה – רטיות חמות וקרות לסירוגין מקלות על כאב ומקדמות ריפוי מהיר. אמבטיות מלח אפסום חמות נחשבות אף הן כיעילות.

טיפול תזונתי – הטיפולים מותאמים לסוג כאבי השרירים. לדוגמה, תוספי סידן ומגנזיום מסייעים בטיפול בהתכווצויות שרירים ברגליים בלילה. טיפול אנזים עם ברומלין מסייע בטיפול בסוגי כאבים אחרים.

עיסוי – מומלץ במיוחד להקלת כאבי שרירים ומתח, הגברת זרימת הדם והגברת חמצן וחומרים מזינים לשרירים הפגועים, תוך סילוק כל החומרים הרעילים. העיסוי מפחית את כמות רקמת הצלקת ומקדם את ריפוי השריר.

פלדנקרייז – שיטת תרגול גופני זו מציעה דרכים חדשות לתנועה, ומסייעת בהרפיית שרירים מכווצים או מתוחים.

רפלקסולוגיה – מפעילה לחץ על נקודות רפלקס מסוימות בכפות הרגליים והידיים, ומסייעת לגוף לרפא את עצמו.

רולפינג מתפעל שרירים ורקמות חיבור ליישור חדש של הגוף ביחד לשדה כובד.

שיאצו – כרוך בהפעלת לחץ אצבע בנקודות מסוימות על המרידיאנים בגוף, להקלת כאב ושיפור זרימת הדם.

ארומתרפיה – זהו שימוש בשמנים אתריים העשויים מצמחים וצמחי מרפא מסוימים להקלת כאב, התכווצויות נלוות או דלקת. ניתן לטפל בשמנים עם עיסויים או רטיות עדינות, כמו גם להוסיפם למי אמבט – השמנים המשמשים בדרך כלל לטיפול בכאבי שרירים כוללים זנגביל, נצח איטלקי, מיורן, מנטה ותימין.

אימון ביופידבק שימושי לכאבי שרירים לטווח הארוך. בהתאם לפציעה ולמצב השריר בהווה, הטיפול מלמד אנשים להרגיע שרירים מתוחים. בטכניקה זו, אלקטרודות מחוברות לעור המטופל ומודדות את הפעילות החשמלית בשרירים. צג מיוחד מציג רמת פעילות זו, החושפת את כמות המתח בשרירים. מידע זה מלמד את המטופל לשנות את המתח עם שימוש בתרגילי הרפיה, דמיון מודרך ושיטות אחרות. במשך הזמן, צג הביופידבק מסמן את ההתקדמות.

ראו גם:
טיפול בכתף קפואה