כורכום כצמח מרפא

כורכום כצמח מרפאכורכום נמצא בשימוש כבר למעלה מארבעת אלפים שנים לטיפול במגוון מצבים. מחקרים מראים כי הוא מסייע ללחימה בזיהומים וסוגי סרטן מסוימים, מפחית דלקת ומטפל בבעיות עיכול. לאחרונה מרבה התקשורת לעסוק בצמח ייחודי זה ובסגולותיו הרפואיות.

תרבויות אתניות רבות משתמשות בכורכום לבישול בשל טעמו העז וצבעו הצהוב. הוא נמצא גם ברכיבי החרדל, ומשמש ברפואה האיורוודית והסינית כתרופה אנטי דלקתית לטיפול בבעיות עיכול וכבד, מחלות עור ופצעים.

כורכום נחשב אף לנוגד חמצון רב עוצמה, משפיע על ה-DNA, ונלחם ברדיקלים חופשיים הגורמים נזק לקרום התא ואף גורם למוות תאים. חומרים נוגדי חמצון נלחמים ברדיקלים חופשיים ומפחיתים או אף מונעים חלק מהנזק שהם גורמים. בנוסף, הוא מפחית את רמות האנזימים בגוף הגורמים לדלקת, ומונע ריכוז טסיות דם ליצירת קרישים.

המחלות להן מסייע כורכום

מחקרים מוכיחים כי כורכום יעיל למצבים הרפואיים הבאים:

קלקול קיבה או הפרעות עיכול – כורכום ממריץ את כיס המרה לייצר מיצי מרה, המסייעים לשיפור העיכול. מחקר גרמני מבוקר פלצבו מצא כי הוא מפחית תסמיני נפיחות וגזים בקרב אנשים הסובלים מבעיות עיכול.

קוליטיס כיבית כורכום מסייע לאנשים הסובלים ממחלה זו, הנחשבת למצב כרוני של מערכת העיכול המתבטאת בתסמינים המתפרצים ונסוגים. במחקר אחד מבוקר פלצבו, אנשים עם קוליטיס במצב הפוגה, צרכו כורכום או תרופת פלצבו, בשילוב עם טיפול רפואי קונבנציונלי, במשך חצי שנה. קבוצת האנשים שצרכה את הצמח חוותה שיעור הישנות נמוך בהרבה של המחלה בהשוואה לקבוצה שנטלה פלצבו.

דלקת מפרקים ניוונית מדענים הוכיחו באמצעות מחקר כי אנשים המשתמשים בנוסחה איוורוודית של צמחי מרפא ומינרלים המכילים כורכום, בשילוב עם דובדבנים ואבץ, חוו פחות כאבים ונכות הקשורים לדלקת.

מחלות לב מחקרים מוקדמים סבורים כי כורכום מסייע במניעת טרשת עורקים, הנובעת מהצטברות פלאק החוסם את העורקים ועלול לגרום להתקף לב או שבץ. במהלך המחקרים, נמצא כי תמצית כורכום הפחיתה את רמות הכולסטרול הרע והאיצה בניית כולסטרול טוב בכלי דם. בזכות יכולתו למנוע מריכוזי טסיות דם, כורכום מונע אף הצטברות קרישי דם לאורך דפנות העורקים.

סרטן – מחקרים רבים מוכיחים את התכונות האנטי סרטניות הגלומות בכורכום. מדענים מוצאים כי הוא מסייע במניעה או טיפול בסוגי סרטן שונים, כולל סרטן הערמונית, השד, העור והמעי הגס. השפעות המניעה שלו נובעות בשל היותו חומר נוגד חמצון עז, המגן על התאים מפני נזק.

זיהומי חיידקים ונגיפים – מחקרים מוכיחים כי כורכום הורג חיידקי וירוסים.

אובאיטיס – מחקר ראשוני מצביע על האפשרות לפיה תוסף כורכומין מסייע לטיפול באובאיטיס, דלקת בקשתית העין. המחקר נערך בקרב 32 אנשים עם מחלת עיניים אובאיטיס קדמית כרונית, שטופלו עם כורכומין ונמצא כי הוא יעיל כמו סטרואידים, סוג התרופות שבדרך כלל נקבעות. קיים צורך במחקרים נוספים.

מרכיבי הצמח

כורכום הוא צמח רב שנתי שגדל לגובה חמישה עד שישה מטרים באזורים טרופיים של דרום אסיה. פרחיו צהובים ודמויי חצוצרה. שורשיו דמויי נורות המייצרים אף קני שורש, אשר בהמשך מייצר גבעולים ושורשי צמחים חדשים. זהו צמח ריחני בעל טעם מר, חריף במקצת. למרות שהוא גדל במקומות טרופיים רבים, רוב צמחי הכורכום גדלים בהודו, שם הוא משמש כמרכב עיקרי בקארי.

השורשים, או קרני השורש והפקעות, משמשים לצרכים רפואיים ותזונתיים. הם בדרך כלל מבושלים ולאחר מכן מיובשים, והופכים לאבקה הצהובה המוכרת. כורכומין, החומר הפעיל, מכיל תכונות נוגדות חמצון.

יתרונות של צמח הכורכום

צמח זה ידוע בעיקר בשל יכולתו לפעול נגד דלקות. הוא נחשב לתרופה האנטי דלקתית היעילה ביותר, ונהדר לטיפול ולמניעת דלקות שונות. בנוסף, הוא יעיל גם לפצעים מוגלתיים, בעיות עור ואקנה. הוא משפר את מראה העור ויעיל לתפקוד מערכת העיכול.