טיפול במגנטים

טיפול במגנטיםמגנטים שימשו לטיפולים במצבים רפואיים מאז ימי קדם, בשל סגולות הריפוי שלהם. כעת מצא מחקר חדש כי הם יכולים להפחית נפיחות כאשר היא מתרחשת מיד לאחר פציעה דלקתית.

במחקר ראשוני, חוקרים מאוניברסיטת וירג’יניה, יצאו לחקור את השפעת הטיפול במגנטים על זרימת דם דרך כלי דם זעירים.

הם הניחו מגנטים של בעלי עוצמה של בערך פי עשר מהכוח של מגנטים התלויים על מקרר, על כלי דם של חולדות, ומצאו כי כלי דם מכווצים התרחבו. תוצאות אלו מצביעות על העובדה לפיה טיפול במגנטים יכול להרגיע כלי דם ולהגביר את זרימת הדם.

מחקר נוסף

במחקר מעודכן יותר, החוקרים השתמשו במגנטים על חולדות שטופלו עם תרופות דלקתיות לפגיעה ברקמות. המגנטים הפחיתו באופן משמעותי את הנפיחות בשיעור של עד חמישים אחוזים, כאשר הטיפול בוצע מיד לאחר הפציעה. התרחבות כלי דם היא גורם עיקרי לנפיחות, והמגנטים עבדו באמצעות הגבלת זרימת הדם.

חבורות על שרירים ונקעים הם הפציעות הנפוצות ביותר בעולם, והיות ופציעות מתנפחות ואינן מחלימות מהר, טיפול במגנטים יכול לשמש ליישומים נפוצים. החוקרים שחזרו את הניסוי באמצעות טיפול במגנטים במקום שקיות קרח ודחיסה, על צעירים שהתאמנו בקבוצות ספורט מקצועיות, וגם בקרב מבוגרים בבתי אבות.

טיפול חוקי למצבים בריאותיים שונים

טיפול במגנטים מהווה שוק של חמישה מיליארד דולרים ברחבי העולם, ואין זה מפתיע שבארצות הברית, מינהל המזון והתרופות הפך אותו לחוקי לטיפול במצבים משמעותיים כגון איידס, אסטמה, או דלקת פרקים.

אך מטופלים המבקשים לעבור את הטיפול צריכים להיות מודעים לעוצמות המגנטים לקידום ריפוי באזורים שונים בגוף. גישת טיפול זו מבטיחה וכרוכה במעט מאוד תופעות לוואי. בעוד שטיפול במגנטים אינו מתייחס לגורם הבסיסי של כל בעיה רפואית, הוא הרבה פחות מסוכן מאשר טיפול באמצעות תרופות או ניתוחים.

בנוסף להפחתת נפיחות, מגנטים נמצאו יעילים לסיוע במצבים כגון דיכאון; ירידה מנטאלית הקשורה לגיל; מחלת אלצהיימר; וסכיזופרניה.

קיימים מוצרים זמינים רבים מספור, הכוללים צמידים מגנטיים לרצועות הקרסול, רפידות מגנטים לנעליים, ומגנטים למזרנים. יש להקפיד על קבלת מוצר איכותי, שכן מוצרים מסחריים רבים מתקשים למצוא את עוצמת השדה המגנטי הראויה להשגת יעילות הטיפול.

האופן בו עובד טיפול במגנטים

הטיפול משתמש במגנטים בעלי חשמל סטטי. הם נקראים כך היות והשדה המגנטי שנוצר אינו משתנה. כדי להשתמש במגנטים סטטיים להקלת כאב, יש למצוא מגנט בעל כוח מספיק להשגת תועלת. ניתן לבדוק זאת באמצעות הצבת המגנט ליד בגד, ובצד השני להציב מהדק נייר. אם המגנט אינו חזק מספיק על מנת להחזיק את המהדק באמצעות הבגד, הוא לא יחדור לגוף.

לחלופין, יש לבדוק את כוח המגנט לפני רכישתו. המגנטים נמדדים ביחידות המכונות גאוס (G). מגנטים למקרר נעים בכוח פשוט של בין 35 למאתיים גאוס, אך מגנטים רפואיים מתייחסים למגוון כאב בעוצמה שנעה בין שלוש מאות לחמשת אלפים גאוס.

חלק מהמטפלים מתחילים עם גאוס נמוך ובהדרגה עולים לרמה אינטנסיבית יותר בהתאם לצורך. גם קוטביות המגנט חשובה, וכל מגנט מכיל שני צדדים, שליליים וחיוביים. הצד השלילי, או הצפוני, מכיל רכיב קירור, בעל השפעה מרגיעה ושימושי להקלת כאב ודלקת.

הצד החיובי, או הדרומי, נושא השפעה הפוכה ועובד על גירוי אפילו על חיידקים ווירוסים. יש להשתמש בזהירות בצד החיובי של המגנט שכן הוא יכול לקדם מחלה ולהגביר כאב אם משתמשים בו באופן שגוי. מסיבה זו, הצד החיובי של המגנט משמש בדרך כלל בזהירות רבה לטיפול במצבים כגון חוסר תחושה, שרירים חלשים, שיתוק וצלקות.