סוכרת

סוכרתסוכרת היא מחלה שבאה לידי ביטוי במספר דרכים שבכולן מתרחשת הפרעה במטבוליזם של הגלוקוז. הסוגים השונים של הסוכרת יכולים להתרחש בעקבות פגיעה ביכולת הייצור של האינסולין או בעקבות הפרעה ביכולת הקליטה של הגלוקוז בתאים.

כך למשל סוכרת סוג 1 היא מחלה שבה בעקבות פגיעה של מערכת החיסון בלבלב הוא מפסיק לייצר אינסולין הנחוץ לצורך קליטת הגלוקוז בתאי הגוף ואילו סוכרת סוג 2 היא מחלה שבה נוצר מצב שנקרא תנגודת לאינסולין בעקבותיו הלבלב נדרש לייצר כמויות הולכות וגדלות של אינסולין.

מה הם התסמינים של הסוכרת?

התסמינים של המחלה יכולים לבוא לידי ביטוי במגוון רחב של דרכים כשבמקרה של סוכרת סוג 1 כאשר הלבלב לא מסוגל להפריש אינסולין כלל, ללא הזרקה של אינסולין החולים הולכים לעולמם. עם זאת, במקרים קלים יותר של סוכרת התסמין הראשון הוא השתנה מרובה שנגרמת בשל ניסיונות הגוף להיפטר מעודפי הסוכר שבדם.

ההשתנה המרובה מובילה לצמא מוגבר, לרעב גדול ולירידה מהירה במשקל. הירידה במשקל מתרחשת בעקבות פירוק מוגבר של חלבונים ושומנים שנגרם בעקבות כך שהגוף לא מצליח להשתמש בגלוקוז לצרכי האנרגיה שלו.

ככל שהמחלה מתקדמת, במידה ורמות הסוכר בדם גבוהות מהנורמה לאורך שנים, תיתכן פגיעה בכלי הדם הקטנים בגוף שתבוא לידי ביטוי בפגיעה ביכולת הכליות לסנן את הדם, בבעיות ראייה שונות, בנטייה לזיהומים ובנוירופתיה סוכרתית (אובדן תחושה בפריפריות של הגוף).

מה היא שיטת הטיפול בסוכרת לפי הרפואה הקונבנציונאלית?

במצבים בהם החולה לא מסוגל לייצר אינסולין התרופה היחידה המוצעת לו היא הזרקת אינסולין. עם זאת, במקרים של סוכרת סוג 2 ישנו מגוון רחב ביותר של תרופות שמתאימות לטיפול במחלה בהתאם לדרגת חומרתה. כך למשל ישנן תרופות שמטרתן להפחית את התנגודת לאינסולין, אחרות מיועדות לעידוד הלבלב ליצירת אינסולין, ישנן תרופות שמיועדות להפחית את ספיגת הגלוקוז מהמזון ועוד.

כמו כן בדרך כלל המטופלים יונחו לבצע שינויים מסוימים בהרגלי החיים שלהם, להפחית במשקלם, להקפיד על ביצוע פעילות גופנית, לאכול מזונות מסוימים ולהימנע מאחרים ועוד, לנטר באופן קבוע את רמות הסוכר בדם ועוד.

סוכרת לפי הנטורופתיה

הנטורופתיה מכירה בחשיבות העצומה שטמונה בשמירה על רמות סוכר מאוזנות בדם במחלת הסוכרת. כמו כן היא דוגלת בכך שהטיפול צריך להתאים לכל מטופל ומטופל באופן אישי. שיטת הטיפול הנטורופתית דוגלת בשימוש בהנחיות תזונתיות, תוספי מזון ותכשירים תזונתיים על מנת להביא לאיזון של רמות הסוכר באופן טבעי תוך שימוש מינימאלי בתרופות מהסיבה הפשוטה שלתרופות השונות ישנן תופעות לוואי שליליות וכן משום שהשימוש בהן כרוך בהיווצרות של תלות.

בנוסף לכך הנטורופתיה מכירה בחשיבות של ביצוע פעילות גופנית באופן קבוע על מנת להילחם במחלה וגם כאן ההתאמה מבוצעת באופן אישי לכל מטופל ומטופל. לפי הנטורופתיה קיימים צמחי מרפא רבים שיכולים להביא להפחתת התנגודת לאינסולין ולשיפור התפקוד של הלבלב כמו למשל קינמון, כורכום, חילבה, עלי זית ומלון קר והשימוש בצמחים השונים במינון המתאים נעשה תוך התאמה אישית למטופלים השונים.

הפילוסופיה שעומדת מאחורי הנטורופתיה דוגלת בכך שכל שעלינו לעשות על מנת לסייע לגוף להילחם במחלות השונות שתוקפות אותו הוא להסיר את המכשולים העומדים בפניו המפריעים לו להשתמש בכוחות הריפוי הטבעיים שלו.

טיפול בסוכרת בעזרת רפלקסולוגיה

כיום ידוע שטיפול רפלקסולוגי יכול לשפר בצורה משמעותית את הבריאות של חולי סוכרת. כך למשל כפי שציינו, אחד מהסיבוכים ארוכי הטווח של סוכרת לא מאוזנת הוא קושי בזרימת הדם לעצבים הפריפריים. בעזרת טיפול רפלקסולוגי ניתן לסייע לדם לזרום ביעילות מוגברת גם לאזורים הפריפריאליים בגוף.

כמו כן במהלך הטיפול הרפלקסולוגי ניתן להתמקד בשיפור פעילות הלבלב, ניתן לעבוד על שיפור תפקוד מערכת העיכול ולחזק את הכליות שנוטות להיפגע בשכיחות גבוהה מאוד בקרב חולי הסוכרת. בנוסף בעזרת הטיפול הרפלקסולוגי ניתן להקל על תופעות הלוואי השונות הכרוכות בטיפולים הקונבנציונאליים.

אבחון בגלגל העין לסוכרת

מה היה לנו עד עכשיו?
המרכז לרפואה אלטרנטיבית