מנטה לטיפול במחלות שונות

מנטהמנטה הוא צמח המשמש כתוספת תיבול פופולארית למסטיקים, משחות שיניים ותה. הוא משמש אף להרגעת קלקול קיבה או לסייע בתהליך העיכול. יש לו השפעה מרגיעה ומרדימה, והוא נפוץ לטיפול בכאבי ראש, גירויים בעור, חרדה הקשורה לדיכאון, בחילות, שלשולים, כאבי מחזור וגזים.

בנוסף, משמש צמח המנטה למשחות חזה וטיפול בתסמיני הצטננות. מחקרי מעבדה הוכיחו כי מנטה הורגת מספר סוגי חיידקים, פטריות ווירוסים, כך שניתן להשתמש בה כטיפול אנטי בקטריאלי ואנטי פטרייתי. מספר מחקרים תומכים בשימוש במנטה למצבי עיכול ותסמונת מעי רגיז.

מצבים רפואיים המטופלים במנטה

ניתן להשתמש בצמח זה לטיפול במצבים רפואיים שונים, באופן של הקלת התסמינים, הרגעה או מניעת הישנות המחלה.
קלקול קיבה. מנטה מרגיעה את שרירי הבטן ומשפרת את זרימת המרה, בה משתמש הגוף לעיכול שומנים. כתוצאה מכך, המזון עובר דרך הקיבה במהירות רבה יותר. יחד עם זאת, אם תסמיני הפרעת העיכול קשורים למצב הנקרא מחלת החזר וושטי או GERD, אין להשתמש במנטה.

גזים ונפיחות – מנטה מרגיעה את השרירים הגורמים לגזים עד שכאבים כתוצאה מתהליך עיכול לקוי, חולפים.
תסמונת מעי רגיז (IBS). מספר מחקרים הוכיחו כי כמוסות מנטה מסייעות בטיפול בתסמיני תסמונת המעי הרגיז, כגון כאב, נפיחות, גזים ושלשולים. אחד המחקרים בדק 57 אנשים עם תסמונת זו, שנטלו כמוסות מנטה או פלצבו פעמיים ביום במשך חודש. 75% מהאנשים שנטלו מנטה, חוו הפחתה משמעותית בתסמינים.

גרוד וגירויי עור – כשמורחים מנטה על העור, יש לה השפעה מרגיעה ומקררת על גירויי עור הנגרמים על ידי כוורות, אוג ארסי או אלון רעיל.
כאבי ראש ממתח – כשמורחים מנטה על המצח והרקות, היא מסייעת להפחתת תסמיני כאבי ראש.
הצטננות ושפעת – מנטה והמרכיב העיקרי שלה, מנטול, הם חומרים יעילים נוגדי גודש. המנטול מדלל ריר ומכייח, כלומר, מסייע לשחרור ליחה והפסקת שיעול. החומר מרגיע אף כאבי כגון, דלקת לוע ושיעול יבש.

מאפיינים ומרכיבים

צמח מנטה גדל לגובה של כשלושה מטרים. הוא פורח מיולי עד אוגוסט, מנביט פרחים סגולים זעירים עם קוצים. צבעו ירוק כהה ועליו הריחניים מצמיחים פרחים לבנים הפוכים. צמח המנטה הוא יליד אירופה ואסיה, התאזרח בצפון אמריקה, וגדל באופן פרא באזורים לחים וממוזגים. זנים מסוימים של הצמח הם ילידי דרום אפריקה, דרום אמריקה ואוסטרליה. העלים והגבעולים, המכילים מנטול, שהוא שמש נדיף, משמשים לרפואה, תיבול במזון וניחוחות מוצרי קוסמטיקה.

אופן השימוש

ילדים ומבוגרים משתמשים באופן שונה בצמח המנטה למטרות רפואיות, והמינונים נקבעים בהתאם לחומרת התסמינים.
ילדים. השימוש במנטה אינו מומלץ לתינוקות או ילדים קטנים.

למבוגרים בלבד

תה – יש להניח כפית של עלי מנטה יבשים בכוס מים רותחים במשך עשר דקות. שותים את התה ארבע או חמש פעמים ביום, בין הארוחות תה מנטה בטוח למבוגרים, גם בכמויות גדולות, לטיפול בתסמיני שפעת והצטננות.
כמוסות מעיים – אחת או שתי כמוסות פעמיים או שלוש ביום, לטיפול בתסמונת המעי הרגיז.
כאבי ראש ממתח – תמיסה המכילה עשרה אחוזי שמן מנטה, ותשעים אחוזי אתנול, למריחה קלילה מעל המצח, עד שהתמיסה מתאדה, מהווה השפעה מרגיעה על המתח וכאבי הראש.
גרוד וגירויי עור – יש למרוח מנטול בצורת קרם או משחה, לא יותר משלוש עד ארבע פעמים ביום.