שיטות טבעיות להתמודדות עם סכרת הריונית

שיטות טבעיות להתמודדות עם סכרת הריוניתסכרת הריונית היא מצב בו אישה שלפני ההריון לא סבלה מסכרת, מפתחת רמות גבוהות של גלוקוז בדם במהלך ההריון.

מהן הסכנות שבסכרת הריונית לא מאוזנת?

חשוב לאזן את הסוכר בהריון במצב של סכרת הריונית מכיוון שמצב לא מאוזן עלול להוביל לסיבוכים באם ובתינוק. בין אם זה עלייה בסיכון של הילד להיות בעל משקל עודף, עלייה בסיכון לפתח סוכרת מסוג 2 ואף עלייה בסיכון להולדת תינוק מת ועוד. על כן חשוב לאזן את רמות הסוכר בהריון ולהיות במעקב של רופא מוסמך המבין בתחום שיכול להדריך את האם מה עליה לעשות כדי למזער את הסיכון לה ולעובר.

מהם גורמי הסיכון להתפתחות סכרת הריונית?

גורמי הסיכון להתפתחות סכרת הריונית כוללים גורמים השייכים גם לסיכון לפתח באופן כללי סכרת מסוג 2, כמו משקל גוף עודף, היסטוריה משפחתית של סכרת סוג 2 אך גם סיכונים כמו סכרת הריונית בעבר.

האם יש להיבדק לסכרת הריונית?

ההמלצות הן בהתאם לגורמי הסיכון, נשים שאין להן גורמי סיכון נבדקות בדרך כלל בשלבים מתקדמים יותר של ההריון בעוד נשים עם גורמי סיכון נבדקות מוקדם יותר. אך מומלץ להקדים תרופה למכה ולמנוע מראש את המצב של סוכרת הריונית.

נציין כי, הבדיקה של סכרת הריונית מתבססת על בדיקה של סוכר (גלוקוז) בדם.

מהן שיטות טבעיות להתמודדות עם סכרת הריונית?

קודם כל חשוב לחשוב מראש על מניעה של סכרת הריונית וזה נעשה על ידי שמירה על אורח חיים בריא, הכוללת שמירה על משקל תקין ופעילות גופנית נכונה.

במידה ויש לאישה כבר סכרת הריונית הטיפול יהיה בהתאם להוראות הרופא ובהתאם למצב ועשוי לכלול: דיאטה המתאימה לאנשים עם סכרת, פעילות גופנית ובמקרים מסוימים גם שימוש בתרופות לסוכרת כגון אינסולין.

המטרה של הדיאטה בעת ההריון להתמודדות עם סכרת הריונית היא לשמור על רמות תקינות של סוכר ולהימנע עד כמה שניתן מקפיצות ברמות הסוכר. לכן, מומלץ על נשים עם סכרת הריונית לנטר אחר רמות הגלוקוז שלהן בדם כדי לעזור להן לעקוב אחר אורח החיים שהן מקבלות על עצמן ולבדוק האם הוא מצליח לשמור על רמות סוכר תקינות ואם לא, מה יש לשנות וכיצד.

ישנן המלצות שונות בנוגע לדיאטות ואורחות חיים, אך כמה כללים כוללים:

  • שמירה על רמות סוכר מאוזנות וללא קפיצות ברמות הסוכר על ידי צריכת מאכלים שבהם הפחמימות מתפרקות בצורה איטית ולא באופן מהיר.
  • פעילות גופנית – כלי ידוע ומקובל להורדה ברמות הסוכר בדם. את הפעילות הגופנית מומלץ לעשות עם ניטור רמות הסוכר וכדאי גם להתייעץ עם רופא המבין בתחום כדי שיהיה אפשר לשלב בצורה נכונה את הפעילות הגופנית עם הטיפול הניתן לסכרת הריונית כמו התרופות השונות במטרה להגיע לערך המטרה של סוכר ולהימנע גם ממצבים של ירידה מוגזמת מדי ברמות הסוכר בדם.
  • יש הממליצים לאכול ארוחות קטנות לאורך היום כדי לשמור על רמות סוכר ברמה קבועה וללא שינויים משמעותיים העשויים לקרות בארוחות גדולות לעיתים רחוקות.

האם סכרת הריונית היא מצב חולף או קבוע?

לרוב, לאחר ההריון הסכרת ההריונית חולפת אך יחד עם זאת, אישה שיש לה סכרת הריונית נמצאת בסיכון גבוהה יותר לפתח סכרת מסוג 2 לכן, אישה שהיה לה סכרת הריונית בעבר מומלץ שתשמור על אורח חיים בריא.

לסיכום, ישנן שיטות רבות לשמירה ומניעה של סכרת הריונית. מומלץ לדבר עם רופא המוסמך ומבין בתחום ויודע את הכללים הנדרשים כדי למנוע עד כמה שניתן את הסיבוכים של סוכרת הריונית בעזרת הדרכה נכונה של האם כיצד ואיך לשמור בצורה נכונה על רמות הסוכר בדם.