פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיהפיברומיאלגיה או דאבת בעברית, היא תסמונת שבאה לידי ביטוי בהופעה של כאבים בכל הגוף שנמשכים שלושה חודשים לכל הפחות ללא הסבר פיזיולוגי. בנוסף לכך החולים סובלים מעייפות גדולה, מחוסר יכולת להתרענן לאחר שינה, מבעיות עיכול שונות, מכאבי מפרקים, פגיעות ביכולת הזיכרון והריכוז, נוקשות שרירים בשעות הבוקר ועוד. השכיחות של התסמונת נעה בין שניים לארבעה אחוז ותשעים וחמישה אחוז מהחולים הם נשים.

מה הם הגורמים למחלה?

נכון לכתיבת שורות אלה עדיין לא ברור מה הוא הגורם למחלה. למרות שפעמים רבות המחלה פוגעת במספר בנות משפחה, הרי שלא נמצאו גנים מסוימים שמוטציות בהם יכולות לגרום להופעתה.

ישנן מספר תיאוריות שמנסות להסביר את הסיבה להתפרצות המחלה בקרב החולים, שכוללות את התיאוריה המטבולית לפיה מקור המחלה הוא מצב היפומטבולי שנובע מבעיה בבלוטת התריס, סיבות פסיכולוגיות שונות, רגישות למונוסודיום גלוטמט ועוד.

מה היא שיטת הטיפול המערבית הקונבנציונאלית במחלה?

כיום אין תרופה אחת שיכולה להביא לריפוי מהמחלה. אי לכך הטיפולים השונים המוצעים לחולים בתחום הרפואה הקונבנציונאלית מבוססים על טכניקות שמטרתן להביא להקלה בחומרת התסמינים בלבד.

בין היתר מדובר על שימוש בתרופות שונות כמו למשל ליריקה או סימבלטה, שימוש בהורמון T4, טיפול בקורטיזול, טבילה במרחצאות של ים המלח ועוד.

מאחר ובמקרים רבים הטיפולים הקונבנציונאליים לא מצליחים להביא להפחתה בחומרת התסמינים, הרי שחולים רבים פונים לשיטות טיפול אלטרנטיביות שונות שאודות חלק מהן נפרט במאמר זה.

נטורופתיה לטיפול בפיברומיאלגיה

שיטת הטיפול הנטורופתית היא שיטה שבה מטפלים בחולה במקום לטפל במחלה. לפי הראייה הנטורופתית פיברומיאלגיה היא תוצאה של אורח חיים לחוץ, תזונה לקויה, עודף של רעלנים בגוף, טראומה נפשית או טראומה פיזית ועוד.

במסגרת הטיפול המטפל שם דגש על שינוי תזונתי, טכניקות הרפיה שונות שכוללות שימוש במדיטציה, דמיון מודרך ועוד, חיזוק של המערכת החיסונית, שיפור סיבולת לב ריאה, שימוש בצמחי מרפא ועוד.

הטיפול הנטורופתי מציע לכל חולה וחולה טיפול אינדיבידואלי בהתאם לסיפורו האישי ובהתאם לתסמינים מהם הוא סובל. מדובר על טיפול שמשלב טכניקות טיפול רבות, שיחות אישיות, פיתוח של כלים להקשבה לצרכי הגוף ולהתבוננות פנימית ועוד.

הומאופתיה לטיפול בפיברומיאלגיה

לפי הגישה ההומאופתית, עיקרון הטיפול צריך להיות מבוסס על גיוס של יכולת ההתגוננות של הגוף מפני הלחצים שהיוו את הסיבות להיווצרות של התסמינים שמציג החולה. התסמינים לפי ההומאופתיה הם בסך הכול הדרך של הגוף להתמודד עם הלחצים והרמדי, הלא הוא התכשיר ההומאופתי הוא למעשה ייצוג של הלחצים.

כאש נרקח הרמדי למטופל הוא מעורר אותו לפעולה ומסייע לו להילחם בלחצים תוך שימוש במינימום של חומרים מזיקים. למעשה, התכשיר ההומאופתי מיוצר מחומרים טבעיים בלבד ואינו כרוך בתופעות לוואי כלל.

מאחר והמטפל ההומאופתי מגייס את כוח הריפוי של הגוף ולא מסייע לו להילחם במחלה בעזרת שימוש בחומרים חיצוניים בעלי תופעות לוואי, חולים רבים מדווחים על הקלה בתסמינים הנלווים לפיברומיאלגיה אך בנוסף גם על שיפור משמעותי בתחומי חיים רבים נוספים.

רפלקסולוגיה לטיפול בפיברומיאלגיה

הרפלקסולוגיה היא שיטת טיפול שבה המטפל נוגע בנקודות אסטרטגיות בכפות הרגליים של המטופל וכך משפיע על מגוון של איברי גוף לרבות איברים פנימיים. על ידי הלחיצות והמגע עצמו המטפל מביא להמרצה של מחזור הדם ולשיפור יכולת התפקוד של האיברים השונים בגוף.

מטופלים רבים שסובלים מפיברומיאלגיה, מדווחים כי בעקבות מספר שבועות של טיפול הם חשו הקלה משמעותית במגוון רחב של תסמינים מהם סבלו במקרים מסוימים במשך שנים רבות. בין היתר, הטיפול הרפלקסולוגי מביא להפחתה במידת החומרה של העייפות האופיינית, לשיפור איכות השינה ולהפחתת מידת החומרה של כאבי השרירים.

ראו גם:

טכניקת בואן

צרו קשר

לשיחת יעוץ ראשונה-בחינם

מלאו את פרטיכם ונחזור בהקדם

קצת עלינו

ברוכים הבאים:
לרפואה אלטרנטיבית-כל המידע כל הטיפולים במקום אחד.
מיטב המטפלים והיועצים במגוון רחב של טיפולים:

 • דיקור
 • עיסוי
 • יוגה
 • טאי צ'י
 • צ'י גונג
 • מדיטציה
 • טכניקות הרפיה

  אנו מתמחים גם במוצרים טבעיים – הכוללים 
 • ויטמינים
 • מינרלים
 • צמחי מרפא
 • תמציות צמחים
 • פרוביוטיקה
 • חומצות אמינה
 • תוספי תזונה.
 

כתבות המגזין

קנדידה

קנדידה היא זיהום פטרייתי הפוגע בנרתיק ובמערכת המעיים. זה נגרם על ידי צמיחת יתר של שמרים בגוף. כשמדובר בדלקות שמרים בנרתיק, ישנם שני סוגי טיפולים:

קרא עוד »

פסוריאזיס

פסוריאזיס היא מצב עור כרוני הגורם לעור להיות דלקתי, אדום ומגרד. זה משפיע על כ-2.5% מהאנשים בארצות הברית. פסוריאזיס היא מצב עור כרוני הגורם לעור

קרא עוד »
053-3542650
דילוג לתוכן