פלפל חריף כתוסף תזונה

פלפל חריףפלפל חריף הוא רכיב תזונה המככב במאכלים אסיאתיים ומקסיקניים. בנוסף, יש לו היסטוריה ארוכה של שימוש כצמח מרפא. תוספי תזונה של פלפל חריף זמינים עבור אנשים טבעונאים, הנמנעים מאכילת מאכלים מבושלים. יש להתייעץ עם הרופא לפני השימוש בצמח מרפא זה לטיפול במצב בריאותי.

דרגת החריפות של הפלפל תלויה בכמות הקפסיאיצין, המהווה את הטעם החריף, מגרה את סיבי העצב הקטנים בחוש הטעם, המעבירים את תחושת העוצמה שלו אל מערכת העצבים המרכזית. הפלפל החריף נולד בדרום אמריקה, אך הוא נפוץ ביותר גם בתאילנד, הודו ואינדונזיה. הוא עשיר בויטמין C, ויטמין A, סידן, ברזל, זרחן, מגנזיום, גופרית, אשלגן וחלק מהויטמינים מקבוצת B.

הקלת כאבים

קפסאיצין, התרכובת שנותנת לפלפל החריף את העוצמה שלו, מפחית את הכאב באופן זהה לתרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות, תוך הוספתו כמרכיב טעם "מלקח" למזונות רבים. חולי סרטן עשויים למצוא הקלת כאבים הקשורים לכימותרפיה, באמצעות החלת פלפל חריף על פצעים בפה. מחקר שפורסם בגיליון ספטמבר 2012 של כתב העת “Phytotherapy Research” מצא כי קפסאיצין משמש לעיתים קרובות בתעשיית תוספי תזונה ומוצרים רפואיים כטיפול יעיל להקלת כאבים.

מניעת סרטן

מספר צורות של סרטן, כולל לוקמיה, מלנומה וסרטן הערמונית, מעוכבות על ידי קפסאיצין. מחקר שבוצע על בעלי חיים ופורסם בגיליון יולי של כתב העת "מחקר התרופות החדשות", מצא כי טיפול בתוספי תזונה המכילים פלפל חריף הוביל להתכווצות גידולי ריאות, שלפוחית השתן וסרטן העור. שילוב של חומצה אלפא ליפואית נוגדת חמצון, חומצה הידרוקסית וקפסאיצין, נועד למקד את חילוף החומרים של תאי סרטן והצטברות ופירוק מולקולות תאיות, המיוצר על הגידולים, מבלי לגרום לתופעות לוואי.

התמודדות עם בעיות משקל

פלפל חריף מסייע להתמודדות עם בעיות משקל באמצעות הגברת הרגישות לאינסולין, שריפת שומן, ייצור אנרגיה, והפחתת הרעב וצריכת המזון. לתוסף זה קיים אפקט זהה לממריץ שרביטן, ללא תופעות הלוואי המזיקות.

היתרונות של שריפת השומן הפכו תוסף תזונה זה ליעיל במיוחד עבור אנשים המקפידים על דיאטה דלת פחמימות. מחקר שפורסם ביוני 2009 בכתב העת "תזונה קלינית" מצא כי אנשים שנטלו קפסאיצין בשילוב עם תה ירוק, אכלו פחות בתקופת המחקר.

יתרונות בריאותיים

קפסאיצין מציע אלטרנטיבה לתרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות, לטיפול בדלקת מפרקים, כאב והרס סחוס של דלקת פרקים כרונית. במחקר שפורסם בגיליון מאי 2004 של כתב העת "Arthritis and Rheumatism" נמצא כי תוסף תזונה זה מפעיל חומר המקל על כאבים והוא בעל השפעות אנטי דלקתיות באמצעות גירוי שחרור סומטוסטטין, סוג של הורמון גדילה. פלפל חריף מסייע בחילוף החומרים במערכת העיכול בכך שהוא וצר מיצוי עיכול תוך הקלה על הצטברות גזים במעיים. בנוסף, הוא מסייע לתפקוד מערכת החיסון ומייצב לחץ דם נמוך וגבוה.

הוא מרפא כיבי מעיים וכיבה, מסייע בבנייה מחודשת של רקמת הקיבה, מטפל באסתמה, שלשול, כולסטרול מוגבר, טרשת עורקים, סינוסים ודלקות בדרכי הנשימה, מקל על כאבים, מפחית כאבי גרון, חום ושפעת ותסמונת קדם וסתית.

מה היה לנו עד עכשיו?
המרכז לרפואה אלטרנטיבית