הסגולות הבריאותיות של רוזמרין

יתרונות הרוזמריןמוצא הרוזמרין הוא באזור הים התיכון. הוא גדל כיום באופן נרחב בחלקים אחרים של העולם, ומשגשג באקלים חם ושטוף שמש. הוא קיבל את שמו מהמונח הלטיני rosmarinus, שפירושו “טל ים”.

הרוזמרין נמצא בשימוש נרחב כתבלין בישול, במיוחד במנות ים תיכוניות. בנוסף, הוא משמש לניחוח בסבונים ומוצרי קוסמטיקה שונים. ברפואה האלטרנטיבית והמשלימה המסורתית, הוא משמש לשיפור זיכרון, הקלה על כאבי שרירים והתכווצויות, המרצת צמיחת השיער, ותמיכה במערכות הדם והעצבים. הוא מגביר גם את זרימת הווסת, זרימת השתן ומטפל בבעיות עיכול. מחקר אחד מצא כי צריכה יומית לטווח הארוך של רוזמרין מונעת פקקת.

יתרונות בריאותיים של רוזמרין

במחקרי מעבדה, רוזמרין הוכח כבעל תכונות נוגדות חמצון. חומרים נוגדי חמצון מנטרלים חלקיקים מזיקים בגוף הידועים כרדיקלים חופשיים, הגורמים נזק לתאים, פוגמים בתפקוד ה-DNA ואף גורמים למוות של תאים. התכונות האנטי דלקתיות של הרוזמרין מסייעות לחיזוק המערכת החיסונית ומשפרים את זרימת הדם. שמן רוזמרין נמצא כמכיל תכונות מיקרוביאליות, ההורגות חיידקים ופטריות.

קלקול קיבה – עלי רוזמרין משמשים באירופה לטיפול בהפרעות עיכול.

כאבי שרירים ומפרקים – מריחת רוזמרין על העור מטפלת בכאבי שרירים ומפרקים ומשפרת את זרימת הדם.

שיפור הזיכרון והריכוז – רוזמרין משמש לעיתים קרובות בארומתרפיה להגברת הריכוז והזיכרון, והקלה על לחץ. מחקר להתקדמות טיפולית בפסיכו פרמקולוגיה, שפורסם על ידי SAGE, מצא כי שמן רוזמרין מסייע לכלי הדם לשפר ביצועים קוגניטיביים, ובשילוב עם שמני ריח נעימים אחרים, הוא מפחית את רמות הקורטיזון ומסייע בהפחתת חרדה ומתח.

הגנות נוירולוגיות – מדענים מצאו כי רוזמרין טוב לתפקוד המוח. הוא מכיל מרכיב של חומצה ההודפת נזק של רדיקלים חופשיים במוח, ומגן מפני מחלות ניווניות. חוקרים מאוניברסיטת קיוטו ביפן גילו כי רוזמרין מסייע באופן משמעותי למניעת הזדקנות המוח.

סרטן – מחקר אחד מצא כי תמצית רוזמרין אתנולית גולמית פועלת באופן שמונע לוקמיה אנושית ושגשוג תאי סרטן השד. בנוסף, דו”ח שפורסם ב-Journal of Food Science, גילה כי הוספת תמצית רוזמרין לבשר בקר טחון, מפחיתה את היווצרות חומרים הגורמים לסרטן המתפתח במהלך בישול.

הגנה מפני ניוון מקולרי – מחקר שפורסם בכתב העת למחקר רפואת עיניים ומדע הראייה, גילה כי רוזמרין משפר באופן משמעותי את בריאות העין, ומטפל במחלות המשפיעות על הרשתית החיצונית, כגון ניוון מקולרי הקשור לגיל.

רוזמרין נחשב אף כמקור טוב של ברזל, סידן, וויטמין B6. הוא משמש בדרך כלל כצמח שלם מיובש, או כתמצית אבקה מיובשת, להוספה לתה ותמציות נוזליות המורכבות מעלים טריים או מיובשים.

תיאור הצמח

זהו שיח ירוק עד זקוף שיכול לצמוח עד לגובה של שישה וחצי מטרים. הוא מאופיין בגבעול נוקשה עם קליפה סדוקה. העלים הארוכים דמויי מחט בצבע ירוק כהה בחלק העליון, וגוון חיוור בחלק התחתון.

העלים הטריים מיובשים ומשמשים לרכיבים ארומאטיים. הפרחים הקטנים של הצמח הם בצבע כחול בהיר ומכילים שמנים נדיפים. העלים והזרדים של צמח הרוזמרין משמשים למטרות קולינריות ורפואיות.