מהם תוספי תזונה?

תוספי תזונההמידע אודות תוספי תזונה עלול לבלבל לעיתים קרובות, וקשה להבין אלו תוספים מציעים את היתרונות הבריאותיים האמיתיים. לימוד כל מה שניתן אודות ויטמינים ותוספי מזון, מאפשר קבלת החלטות טובות יותר על תוספי התזונה המתאימים לכל אדם באופן אישי.

המילה 'תוסף' מעידה על תוספת לתזונה בריאה ולאורח חיים בסיסי, או לתרופות מרשם או טיפול במצב רפואי. תוספי צמחים או משטר ויטמינים, בפני עצמם, אינם מרפאים בהכרח את הגוף או מטפלים במצב בריאותי.

מהם תוספי תזונה?

תוספי התזונה, על פי חוק הבריאות והחינוך (DSHEA) מוגדרים כמוצר המורכב מההיבטים הבאים: תוספים למזון, תכולת מרכיב תזונתי אחד או יותר, כולל ויטמינים, מינרלים, צמחי מרפא או צמחים אחרים, חומצות אמינו וחומרים אחרים, תוסף תזונה מגיע בגלולה, כמוסה או בצורת נוזל, ומתויג כתוסף תזונה.

קיימים סוגים שונים של תוספי תזונה – תוספי ויטמינים ומינרלים הם סוגי תוספי תזונה המכילים יסודות שנועדו לסייע לתפקוד גוף בריא. תוספים צמחיים, או בוטניים, הם תוספי תזונה בעלי מטרה רפואית. הם בדרך כלל תומכים באזור ספציפי בריאותי של הגוף, כגון הכבד, העצמות או העור.

יתרונות בריאותיים של תוספי ויטמינים ומינרלים – תוספים אלו משרתים מטרה מסוימת ומועילים לגוף באופן ייחודי. לדוגמה, ויטמין A תומך בראייה וצמיחת עצם, ואילו ויטמין E מחזק את המערכת החיסונית ומטפל ב-DNA. שוב, צריכת ויטמינים אינה מפצה על תזונה שאינה בריאה. ויטמינים הם תחליף בלתי מספק לחומרים מזינים מפירות טריים, ירקות ודגנים מלאים. יחד עם זאת, תוסף מולטי ויטמין ומינרל הוא בעל הגנה טובה כנגד חסרונות זמניים של ויטמינים בתזונה.

תוספים צמחיים – אלו שונים מתוספי ויטמינים ומינרלים היות והם נחשבים לבעלי ערך רפואי. צמחי מרפא, הנמצאים אף בתמציות צמחיות, הם אחד הכלים הבריאותיים העתיקים ביותר של האנושות, ועל בסיסם נוצרו התרופות המודרניות. תרבויות פרימיטיביות עתיקות הסתמכו על צמחי מרפא לריפוי, כפי שעושות תרבויות רבות עכשוויות ברחבי העולם.

מחלות בהן ניתן לטפל בתוספי תזונה

התוספים מתאימים למצבים בריאותיים שונים, ולאחר אבחון של נטורופת, ניתן להרכיב את התוספים המתאימים באופן אישי לתסמינים האישיים של כל אדם, ולשלב אותם עם הטיפול התרופתי, על מנת להגיע לרמת תפקוד אופטימאלית.

המחלות והמצבים הבריאותיים המטופלים באמצעות תוספי תזונה הם:

יתרונות

אם אדם אינו צורך מגוון של מזונות מזינים, מספר תוספים יסייעו לו לקבל כמות מספקת של חומרים מזינים חיוניים. יחד עם זאת, תוספי המזון אינם לוקחים את מקומם של מגוון נרחב של מזונות אשר חשובים לתזונה בריאה.

עדויות מחקריות מראות כי מספר תוספי תזונה מועילים לבריאות כללית ולהתמודדות עם מספר מצבים בריאותיים. לדוגמה. ויטמין D וסידן חשובים לשמירת עצמות חזקות וצמצום אובדן עצם, גלוקוזאמין וכונדרואיטין מסייעים לטיפול בדלקת מפרקים ניוונית, חומצה פולית מפחיתה את הסיכון למומים מולדים מסוימים, אומגה 3, חומצות שומן משמן דגים מסייעות לאנשים מסוימים הסובלים ממחלות לב.

תוספי תזונה הם מוצרים מורכבים. ה-FDA ביסס את תקני האיכות לטוספים על מנת לסייע בהבטחת הזהות, הטוהר, העוצמה וההרכב שלהם. תקנים אלו נועדו למניעת הכללת מרכיב שגי, תוספת של יותר מידי או מעט מידי ממרכיב מסוים, אפשרות זיהום ואריזה וסימון שאינם תקניים של מוצר.

ראו גם:

פיטוסטרולים

מה היה לנו עד עכשיו?
המרכז לרפואה אלטרנטיבית