ברומלין

ברומליןברומלין הוא חומר הנגזר מגזע ומיץ אננס, יליד מרכז ודרום אמריקה ומשמש כבר במשך מאות שנים לטיפול בבעיות עיכול והפחתת דלקות. כריסטופר קולומבוס גילה את האננס באי בוואדלופ בשנת 1493 והביאו לספרד. בשנת 1600 הוא כבר נחשב לפופולארי ביותר באירופה, ובמאות השש עשרה והשבע עשרה, עבר הצמח לאוקיינוס השקט ואיי הודו ואפריקה.

הוא פורסם לראשונה באופן מסחרי בהוואי בשנת 1885, ולאחרונה נחקר לשימושים רפואיים, ובכללם פעילות אנטי סרטנית אפשרית.

מצבים רפואיים המטופלים בברומלין

בגרמניה מאושר טיפול ברומלין לנפיחות ודלקת לאחר ניתוח, במיוחד ניתוחי סינוסים, וטיפול במצבי מעיים הכוללים נפיחות וכיבים, כגון קוליטיס. בנוסף, הוא משמש לטיפול במספר מצבים רפואיים, אך יעיל במיוחד בהפחתת דלקת וזיהום פציעות.

ניתוחים, נקעים, שברים ודלקת גידים. ברומלין מפחית נפיחות, שטפי דם, זמן ריפוי, וכאב לאחר ניתוח ופציעות. הוא משמש בדרך כלל להפחתת הדלקת בגיד, ריפוי נקעים, איחוי שברים ופציעות שרירים קטנות אחרות לאחר פעילות גופנית מאומצת. מחקרים שבוצעו בקרב אנשים שעברו ניתוחי אף, רגליים ושיניים מצאו כי הוא מפחית את הדלקת. הוא משמש אף לטיפול בנפיחות אוזניים והתאוששות מניתוחי גרון או טראומה.

פצעים וכוויות – חלק מהמחקרים מוכיחים שמריחת ברומלין על העור משמשת להסרת רקמה מתה, בכוויות מדרגה שלישית. מחקר ראשוני אחד מצא כי הוא יעיל אף לטיפול באנשים עם כוויות מדרגה שנייה ושלישית. כוויות חמורות יותר זקוקות לטיפול רפואי.

דלקת בסינוסים – ברומלין מסייע להפחתת השיעול והליחה הקשורים לסינוסיטיס, והקלת הנפיחות והדלקת הנגרמת כתוצאה מקדחת השחת.

דלקת פרקים – עולם המדע חלוק בדעותיו לגבי יעילות ברומלין למחלה זו, אך מחקר אחד הציע כי שילוב ברומלין עם תרופות קונבנציונאליות כגון טריפסין, אדוויל, מוטרין, נפרוקסן ודיקלופנק, עובד כמו תרופות אנטי דלקתיות שאינן סטרואידיות, המשמשות בדרך כלל כמשככי כאבים, להפחתת כאבי ברכיים כתוצאה מדלקת מפרקים.

חלק מהמחקרים המוקדמים מצביעים על כך שברומלין מסייע גם להפחתת כאב בקרב אנשים עם דלקת מפרקים שגרונית, אך ממצאי מחקרים אלו אינם חד משמעיים.

זיהום – ראיות ממחקרי מעבדה מצביעות על כך שברומלין הורג מספר וירוסים וחיידקים, אך קיים צורך במחקרים נוספים.

בנוסף, ברומלין מסייע לבצקת ריאות, מרגיע את השרירים, משפר את פעולת האנטיביוטיקה, מונע סרטן ומסייע לגוף להיפטר משומנים.

האופן בו עובד ברומלין. הוא גורם לגוף לייצר חומרים הנלחמים בכאבים ונפיחות, ומכיל אף כימיקלים המונעים צמיחת תאים סרטניים וקרישת דם איטית. למרות שניתן להשיג כמויות קטנות של ברומלין באופן טבעי באמצעות אכילת אננס טרי, חלק מהאנשים משתמשים אף בתוספי תזונה הזמינים בכמוסות, טבליות ומשחות במרבית חנויות מזון הבריאות. הוא מהווה גם רכיב נפוץ בוויטמינים, תערובות אנזים ותוספים הנמכרים לבריאות המפרקים. המינונים המומלצים ואופן השימוש משתנים בהתאם לחומרת המצב והוראות הרופא והיצרנים.