הזעת יתר

הזעת יתרהזעה היא תהליך שבו מופרשים נוזלים מבלוטות שממוקמות על פני העור. בדרך כלל כמות הזיעה המופרשת מהבלוטות פרופורציונאלית לצרכי הגוף שכן תפקיד ההפרשה הוא לצנן את הגוף במקרים בהם הוא מתחמם יתר על המידה אך כאשר הזיעה מופרשת באופן לא פרופורציונאלי, מצב זה נקרא הזעת יתר.

הזעת יתר או הזעה בעודף הוא מצב שנקרא בשפה המקצועית היפר הידרוזיס. ישנם גורמים רבים שיכולים להוביל למצב של הזעת יתר שביניהם חוסר איזון אנדוקריני (הורמונלי), עודף משקל, גנטיקה, צריכה מופרזת של אלכוהול, שימוש בתרופות מסוימות ועוד.

מדובר על בעיה שפוגעת באחוז אחד עד חמישה אחוזים מהאוכלוסייה בישראל ובעשרים וחמישה אחוז מהמקרים לסובל מהזעת יתר יהיה לפחות קרוב משפחה אחד שסובל אף הוא מהתופעה. ההזעה העודפת יכולה להתרחש בבתי השחי ובכפות הרגליים או הידיים אך במקרים רבים היא תופיע גם לאורך הגב, בקפלי השדיים בנשים ובמפשעות.

מה הוא הטיפול הקונבנציונאלי להזעת יתר?

הרפואה הקונבנציונאלית מציעה לסובלים מהתופעה מגוון של טיפולים שכוללים בין היתר ניתוח שבו מנתקים את העצב שמעצבב את בלוטות ההזעה או ניתוח שבו מנטרלים את בלוטות ההזעה עצמן.

הטיפול המקובל ביותר לפתרון בעיית הזעת היתר לפי הרפואה המערבית הוא הזרקת בוטוקס, רעלן שמשתק את מעבר הסיגנלים העצביים לבלוטות הזיעה. הטיפול בבוטוקס יפה לשנה אחת ולאחר מכן יש לחזור עליו שנית. כמו כן ישנן מגוון של משחות ותכשירים שניתן למרוח על העור אך יעילותם מוטלת בספק במקרים רבים.

לטיפולים נוספים בהזעת יתר

הזעת יתר לפי הרפואה הסינית

לפי הרפואה הסינית הזעת יתר יכולה לנבוע מארבע סיבות מרכזיות להלן: חוסר איזון בין היין ליאנג, חוסר איזון בין הצ'י המגן לבין הצ'י המזין, חולשה של הצ'י המגן או חסימה של היאנג הטהור שנגרמה בשל חדירה של פתוגן דרך שכבת העור.

במהלך שלב האבחון המטפל בשיטת הרפואה הסינית שואל את מטופל סדרה של שאלות שמטרתן לאפיין את סוג ההזעה ממנה סובל המטופל תוך ניסיון לאפיין את הגורם לתופעה. בעזרת איפיון ומיפוי של סוג ההזעה מצליח המטפל להבין מה הוא הגורם הראשוני לבעיה ובהתאם הוא מעניק למטופל את הטיפול המתאים לו באופן אישי.

הטיפול הסיני לא כרוך בניתוח ומתבסס על דיקור בנקודות אסטרטגיות בהן התרחשה החסימה האנרגטית לאיברים השונים. לפי הרפואה הסינית האיברים שמשחקים תפקיד מרכזי במשק הנוזלים בגוף האדם הם הקיבה, הכליות והלב. הקיבה היא מקור הנוזלים, הריאות אחראיות על הפצת הנוזלים ואילו הכליות אחראיות על אידוי הנוזלים בגוף ועל פיקוח ההטמעה של הנוזלים בגוף. כמו כן ייתכן והמטפל לפי שיטת הרפואה הסינית ימליץ למטופלים שלו על צריכה של צמחי מרפא מסוימים או תמציות של צמחי מרפא שמטרתם לייבש את הנוזלים העודפים.

הזעת יתר לפי הנטורופתיה

לפי הנטורופתיה הזעת יתר היא תוצאה של הצטברות רעלים בגוף. ההצטברות של הפסולת מובילה לכך שהפסולת לא תמצא את דרכה החוצה מן הגוף בדרך הטבעית אלא תעזוב את הגוף על ידי הזעת יתר. אי לכך בשיטת הנטורופתיה נעשים ניסיונות ראשית לצמצם את הצטברות הפסולת ושנית להביא לכך שהפסולת תעזוב את הגוף באופן טבעי. כמו כן לפי הנטורופתיה הזעת היתר יכולה להיות תוצאה של חוסר איזון נפשי או רגשי והטיפול משתנה פעמים רבות בהתאם לסוג ההזעה ולמיקום שלה.

הטיפול הנטורופתי דוגל בשימוש בכוחות הריפוי הטבעיים של הגוף ובהעלמת כל המחסומים העומדים בפני הגף לבריאותו השלמה. בין היתר הנטורופתיה מתבססת על מגוון של עצות תזונתיות, על טיפולי מגע שונים, על שימוש בתוספי תזונה ובתכשירים תזונתיים ועוד.

מה היה לנו עד עכשיו?
המרכז לרפואה אלטרנטיבית