רפואה טיבטית

רפואה טיבטיתהרפואה הטיבטית היא תורת טיפול עתיקה שלפי האמונה הטיבטית הועברה ליוגים ולחכמים ההודים על ידי הברהמה. ספר הרפואה שנקרא "טנטרת הלב", נכתב אי שם במאה האחת עשרה על ידי הרופא יוטוק יונטן גונפו, ועד היום הוא נחשב בידי המאמינים בטכניקת טיפול זו למסר היציב ביותר של לימודי בודהא רפואה.

מטרת טכניקת הטיפול הטיבטית היא לחבר את המטופלים ליכולות המוארות שקיימות בהם באופן טבעי וזאת על מנת שיוכלו להתגבר על כל מועקה רגשית או פיזית כאחת. במאמר זה נפרט אודות ארבע הרמות של הרפואה הטיבטית על קצה המזלג. קריאה נעימה.

הרמה הראשונה – שינויים בסגנון החיים

לפי הרפואה הטיבטית, כתשעים וחמישה אחוז מתסמיני המחלות באשר הן יכלו להיעלם לו המטופלים היו עושים שינויים בסגנון החיים שלהם. בגדול מדובר על שינויים בתחומי התזונה, ההיגיינה, המנוחה והרגיעה. לפי הרפואה הטיבטית מטרת שינוי סגנון החיים היא להביא לשימור של ההרכב האנרגטי שמרכיב את האדם באופן טבעי ושיצא מאיזון. לפי אמונה זו ישנם שלושה סוגי אנרגיה (בקאן, לונג וטריפה) ולכל אדם ישנו תמהיל מסוים של אנרגיות אלה שמגדיר אותו.

התמהיל הספציפי לכל אדם קובע את האופן שבו הוא מעבד מידע, את האופן שבו הוא מבטא את רגשותיו וכמובן שגם את מידת הבריאות שלו.

הרמה השנייה – חידוש נעורים וניטרול רעלים

במקרים מסוימים, לפני שניתן להפיק תועלת משינוי של סגנון החיים יש להיפטר מהביטויים השונים של חוסר האיזון. לפיכך לא אחת מתעורר הצורך לעבור תהליך של ניקוי רעלים. הטכניקות שמציעה הרפואה הטיבטית לניקוי רעלים כוללות בין היתר שימוש בתוספי מזון, בצמחי מרפא, בהידרותרפיה, תרופות משלשלות או מעודדות הקאה, טכניקות עיסוי מיוחדות, תרופות טבעיות לניטרול רעלים ועוד.

לאחר ניטרול הרעלים נכנס להילוך השלב השני של רמה זו – חידוש נעורים. גם בשלב זה נעשה שימוש בצמחי מרפא ובתוספי מזון בנוסף לשימוש בתמציות של צמחים שנקראות רסיאנות.

הרמה השלישית – דיקור וכירורגיה

למרות שטכניקת הדיקור מיוחסת לעם הסיני, הרי שלפי הדוגלים ברפואה הטיבטית היו אלה דווקא הטיבטים שגילו את הסגולות של טכניקת הדיקור והעבירו אותן לסינים ולרופאים ההודים.

לפי הרפואה הטיבטית קיימות בגוף האדם מערכות אנרגטיות מאוד עדינות שכל חסימה או הפרעה לתנועת האנרגיה בהן עלולה להעמיד את בריאות האדם בסכנה. לפיכך ניתן לבצע חיתוכים של ממש או דיקור בנקודות אסטרטגיות לאורך מערכות אלו על מנת לשפר את הזרימה האנרגטית בגוף המטופל ובכך לשפר את בריאותו.

טכניקת הטיפול ומועד הטיפול נקבעים בהתאם למצבו הרפואי של המטופל, בהתאם למפה האסטרולוגית שלו, בהתאם לעונות השנה, שעות היום, מצב הירח ועוד.

הרמה הרביעית – הרפואה הרוחנית

הרמה הרביעית של הרפואה הטיבטית נחשבת לפולשנית מכולן כיוון ששינוי דרך החשיבה של האדם משפיע על כל תחומי החיים ואופן ההתנהגות שלו. רמה זו כוללת שימוש במדיטציה, בתרגילי התבוננות ובמגוון טכניקות רוחניות שונות שמטרתן אחת היא – לעורר את המודעות של המטופל למצב בו הוא נמצא. על ידי הסרת המחסומים כמו למשל הפחד או הספק ניתן להגביר את רמת הפעילות הפיזית והרוחנית, למתן את התוהו ובוהו ואת חוסר האיזון ולהקטין את הסיכון למחלות עתידיות.

במקרים מסוימים הרמה הרביעית של הרפואה הטיבטית יכולה לרפא את האדם עוד בחייו אך במידה והפגיעה בגלגול הנוכחי גדולה מאוד כמו במקרים של סרטן סופני, הרי שהרמה הרביעית מסוגלת לסייע לאדם לחיות טוב יותר בגלגול הבא שלו, זאת לפי האמונה הטיבטית.

מה היה לנו עד עכשיו?
המרכז לרפואה אלטרנטיבית