דיקור סיני

דיקור סינידיקור סיני התחיל להתפתח כחלק ממערכת הבריאות בסין לפני כ-2,500 שנים. התאוריה הכללית של השיטה מבוססת על ההנחה לפיה קיימים בגוף דפוסי זרימת אנרגיה (צ'י), החיוניים לבריאות, ושיבושים בזרימה זו אחראים למחלות. על פי התאוריה, דיקור סיני יכול לטפל בחוסר איזון של זרימה בנקודות זיהוי בעור.

בשנת 1972 ביקר הנשיא ריצ'רד ניקסון בסין, ומאז התחילה המודעות בארצות הבריאות ובאירופה ליישום טכניקת דיקור סיני, ברפואה המערבית, כדרך לטיפול במצבים רפואיים. הדיקור הסיני מטפל באמצעות גירוי מקומות אנטומיים בעור באמצעות מגוון נרחב של טכניקות.

מגוון גישות אבחון וטיפול בדיקור סיני משלבים מסורות רפואיות מסין, יפן קוריאה ומדינות מזרחיות אחרות. מנגנון גירוי נקודות דיקור בגוף נחקר ביסודיות ומאופיין בחדירת מחטים דקות, מוצקות ומתכתיות שחודרות לעור, כדרך של טיפול ידני או באמצעות גירוי חשמלי.

מהו דיקור סיני?

על פי תפיסת הרפואה הסינית הקלאסית, בריאות היא תוצאה של איזון הרמוני של הקצוות המשלימים של יין ויאנג של כוח החיים המכונה צ'י, שזורם דרך המסלולים (המרידיאנים) בגוף האדם. דרך 350 נקודות דיקור בגוף, מתקיימת זרימת אנרגיה. על פי תפיסה זו, מחלה היא תוצאה של חוסר איזון של הכוחות. כאשר מחטים מוחדרות לנקודות אלו, עם שילובים מתאימים, זרימת האנרגיה מגיעה לאיזון נכון.

בחברות מערביות ומספר חלקים אחרים של העולם, דיקור מוסבר במושגים כוללים של מדעי המוח. נקודות דיקור נתפסות על ידי מתרגלים מערביים כמקומות שבהם עצבים, שרירים ורקמות חיבור מגורים. הגברת גירוי זרימת הדם תוך כדי הפעלת משככי כאבים טבעיים של הגוף, אותם מעורר או מפעיל הדיקור.

אופן הטיפול בדיקור סיני

מנגנוני הפעולה של דיקור כוללים שחרור של חומרים דמויי אופיום ופפטידים אחרים במערכת העצבים המרכזית, הגורמים לשינויים בתפקוד העצבים. הדיקור הסיני גורם לתגובות ביולוגיות רבות, המתרחשות באופן מקומי, כלומר באזור הכאב או במרחק ממנו, והוא מתווך בין העצבים לבין מבנים רבים במערכת העצבים המרכזית, וכתוצאה מכך מופעלים מסלולים המשפיעים על מערכות פיסיולוגיות שונות במוח.

גירוי באמצעות דיקור סיני יכול אף להפעיל את ההיפותלמוס ואת בלוטת יותרת המוח, ולהשפיע כמשכך כאבים משוכלל על מגוון נרחב של תופעות מערכתיות גופניות. הפרשת נוירוטרנסמיטורים בזרימת הדם, גורמת לשינויים בתפקודים חיסוניים משובשים המטופלים באמצעות הדיקור. השינויים הביולוגיים הכוללים זהים לשחרור של חומרים דמויי אופיום ושינויים בלחץ דם שנגרמים לאחר גירויים מכאיבים או פעילות גופנית נמרצת.

תוצאות הטיפול כוללת את איכות היחסים בין המטפל והמטופל, מידת האמון של המטופל בתהליך, ציפיותיו, התאמת הרקעים ומערכת האמונות של המטפל והמטופל, כמו גם מספר נרחב של גורמים, שהשילוב ביניהם מגדיר את הסביבה הטיפולית.

הדיקור הסיני כרוך בדרך כלל במספר טיפולים שבועיים או דו שבועיים. רוב הטיפולים כוללים עד 12 מפגשים. הטיפול מבוצע על ידי הערכת מצב המטופל, החדרת מחטים וייעוץ על הטיפול עצמו. רוב הטיפולים נמשכים כחצי שעה.

המטופל מתבקש לשכב על הגב או על הצד, תלוי במיקום החדרת המחטים. המטפל משתמש במחטים סטריליות חד פעמיות. כל מחט מוחדרת באופן שהמטופל מרגיש אותה, אך ללא כאב, גם כאשר המחט מגיעה לעומק הנכון. לעיתים המחטים מחוממות או מגורות עם חשמל לאחר חדירתן. ברגע שהוחדרו, הן נותרות על האזור במשך כעשרים דקות.

מצבים רפואיים להם יעיל הדיקור הסיני

יעילות הדיקור הסיני מבטיחה תוצאות טובות לטיפול בבחילות שלאחר ניתוח וכימותרפיה למבוגרים, הקאות וכאבי שיניים. קיימים מצבים אחרים, כגון התמכרות, הפסקת עישון, שיקום משבץ מוחי, כאבי ראש, כאבי מחזור, פיברומיאלגיה, כאבי גב תחתון, ואסטמה, להם הדיקור יעיל כטיפול נלווה או חילופי, שיכול להיכלל בתכנית טיפול מקיפה.

יתרונות הדיקור הסיני צמחו מעבר להשפעות שהוכחו בעבר, והיום הם מראים גם שימושים לטיפול במחלות דלקתיות כגון דלקת מפרקים שגרונית, דלקת מפרקים ניוונית ומחלת קרוהן. גירוי העצב החולה, הנגרם מעצבים מרכזיים בגוף, מפעיל מנגנונים בגוף המפחיתים את הדלקת. הטיפול בדיקור סיני כולל שליחת זרם חשמלי קטן דרך העצבים, ומפחית את הדלקת והפגיעה באיברים. טיפול זה אושר על ידי ה-FDA כשיטה יעילה לטיפול בכאבים.

ראו גם:

סוג'וק

רפואה אלטרנטיבית בגיל הזהב

לשיחת יעוץ ראשונה-בחינם

מלאו את פרטיכם ונחזור בהקדם

צרו קשר

לשיחת יעוץ ראשונה-בחינם

מלאו את פרטיכם ונחזור בהקדם

קצת עלינו

ברוכים הבאים:
לרפואה אלטרנטיבית-כל המידע כל הטיפולים במקום אחד.
מיטב המטפלים והיועצים במגוון רחב של טיפולים:

 • דיקור
 • עיסוי
 • יוגה
 • טאי צ'י
 • צ'י גונג
 • מדיטציה
 • טכניקות הרפיה

  אנו מתמחים גם במוצרים טבעיים – הכוללים 
 • ויטמינים
 • מינרלים
 • צמחי מרפא
 • תמציות צמחים
 • פרוביוטיקה
 • חומצות אמינה
 • תוספי תזונה.
 

כתבות המגזין

דולה - איתך יד ביד עד הלידה
הריון

דולה – איתך יד ביד עד הלידה

דולה היא אשת מקצוע אשר הוכשרה ללוות נשים טרם הלידה, במהלך הלידה ולעיתים גם לאחריה. תפקידה של הדולה הוא להעניק לאישה שעתידה ללדת ביטחון, ליווי,

קרא עוד »
טיפול טבעי בסיאטיקה
כאב

טיפול טבעי בסיאטיקה

כאבי גב הם בין הכאבים הבלתי נסבלים שמוכר לאנשים רבים. כאבי גב יכולים לנבוע מכל מיני גורמים וסיבות כמו למשל שרירי בטן וגב חלשים, פריצת

קרא עוד »
דילוג לתוכן