טיפול במחלות ברפואה האלטרנטיבית

רפואה אלטרנטיבית לטיפול במחלותרפואה אלטרנטיבית היא הגדרת מטריה לשורה ארוכה של סוגי טיפול שהמשותף להם הוא שלכולם אין ביסוס מדעי. מאחר והתועלת של הטיפולים השונים לא הוכחה באופן מדעי, הרי שהם לא נכללים במסגרת הטיפולים שנכללים תחת קורת הגג של הרפואה הקונבנציונאלית ובדרך כלל לא ניתנים לחולים על ידי אנשים בעלי הכשרה רפואית מקובלת.

בהקשר הזה חשוב לציין את המונח רפואה משלימה שבא לתאר את השילוב של טיפולים מתחום הרפואה המערבית הקונבנציונאלית עם טיפולים מתחום הרפואה האלטרנטיבית. ישנה אמונה מסוימת לפיה הטיפולים האלטרנטיביים באים למעשה להשלים את הטיפולים הקונבנציונאליים אך שוב – היעילות של הטיפולים האלטרנטיביים, אפילו בתור מוצר משלים לטיפולים הקונבנציונאליים לרוב אינה מבוססת מחקרית.

הרקע של הרפואה האלטרנטיבית

בתחום הרפואה האלטרנטיבית קיימות אסכולות רבות מספור ולמעשה חדשות לבקרים אנחנו עדים לעוד גישה אלטרנטיבית שהצליחה לקרום עור וגידים ולהגיע למודעות הציבורית. חלק לא מבוטל מהגישות האלטרנטיביות צמחו באזור מזרח אסיה כמו למשל, הרפואה הסינית או הרפואה ההודית אך ישנן גם לא מעט שיטות שמקורן בילידים של יבשת אמריקה, באירופה ועוד. חלק מהשיטות הן גם פרי שילוב של מכשירים אלקטרוניים מודרניים עם ידע מתחום הרפואה האלטרנטיבית כמו למשל ביו רזוננס.

רבים מהחוקרים בתחום הפסיכולוגיה החברתית רואים בנהירה ההמונית אחר הרפואה האלטרנטיבית ביטוי לעידן המודרני ולזרם "העידן החדש". העידן החדש היא תנועה שצמחה על רקע האכזבה שחשו רבים מקרב בני המערב לנוכח חוסר הרוחניות במדע ועל רקע האופי הטכני של החיים המודרניים.

במאמר זה נפרט אודות מספר סוגים של מחלות ונתאים להם את סוגי הטיפול האלטרנטיביים הרלוונטיים.

כאבים על רקע לא מוסבר

ישנן מספר תופעות רפואיות שהמשותף להן הוא חוסר הבהירות בנוגע לאטיולוגיה שלהן. הדבר נכון לגבי מחלות כרוניות רבות שבכללן ניתן למנות את הפיברומיאלגיה, את המיגרנות ועוד.

במקרים בהם קצרה ידה של הרפואה המערבית מלהושיע, ייתכן והרופא המטפל ימליץ לחולים לפנות לקבלת טיפול מהפרקטיקה שנקראת רפואה סינית. המקור של הרפואה הסינית הוא בפולחניים דתיים ששימשו על מנת לסלק את השדים והרוחות שהיוו את המקור לכל המחלות כולן.

ברפואה הסינית עושים שימוש בטכניקת הדיקור הסינית, בעצות תזונתיות, בצמחי מרפא ובטכניקות טיפול שונות במגע. כיום הולכים ונאספים מחקרים שמצביעים על כך ששימוש בטכניקות מהרפואה הסינית במקביל לטיפולים הקונבנציונאליים מביא לאפקט סינרגטי במגוון של מחלות אוטואימוניות ומחלות כרוניות מסוימות אך עובדה זו עדיין לא מבוססת דיה.

טיפול בהתמכרויות

הטיפול בהתמכרויות לפי הרפואה הקונבנציונאלית הוא טיפול מורכב ולא תמיד שיעורי ההצלחה שלו גבוהים במיוחד. אי לכך, פעמים רבות מומלץ למטופלים שמנסים להיגמל מחומרים מסוימים או מהתנהגויות מסוימות לשלב במערך הטיפולים שלהם טיפולים מתחום הרפואה המשלימה. כך למשל מטופלים רבים מצליחים למצוא את השקט ואת השלווה הפנימיים שלהם על ידי תרגול של מדיטציה, יוגה ופלדנקרייז.

בעיות נשימה

ישנן מחלות רבות שיכולות לפגוע ביכולת הנשימה התקינה ובכללן מחלת האסטמה, הנפחת ועוד רבות אחרות. פעמים רבות הנזק למערכת הנשימה הוא בלתי הפיך ולכן הטיפולים הקונבנציונאליים מיועדים להפחתת מידת החומרה של התסמינים ותו לא. במקרים כאלו ניתן בהחלט לנסות ולעשות שימוש בטיפולים ממשפחת הרפואה האלטרנטיבית. טיפולים שמיועדים לחולים במחלות נשימה יכולים להיות שהייה בחדרי מלח, הומאופתיה, נטורופתיה, נשימה מעגלית ועוד.

ההומאופתיה היא שיטה שבה המטפל רוקח עבור המטופל תכשיר שמטרתו לדמות את הגורם הנפשי לתסמינים ועל ידי כך לעודד את הגוף להתמודד עמו, נטורופתיה היא טכניקת טיפול שדוגלת בכך שעל ידי תזונה נכונה ופעילות גופנית ניתן לסייע לגוף להתמודד עם כל מחלה בכוחות עצמו ונשימה מעגלית היא טכניקה שבה בעזרת נשימה בסגנון מסוים ניתן להעלות למודעות תכנים בעייתיים מהתת מודע ולטפל בהם.

מה היה לנו עד עכשיו?
המרכז לרפואה אלטרנטיבית