רפואה נטורופתית

נטורופתיהנטורופתיה, או רפואה נטורופתית, היא מערכת רפואה המבוססת על כוח הריפוי של הטבע. זוהי שיטה הוליסטית, בה רופאים נטורופתיים (NDS), שואפים לאתר את הגורם למחלה באמצעות הבנת הגוף, הנפש ורוח האדם.

רוב הרופאים הנטורופתיים משתמשים במגוון טיפולים וטכניקות שונות מותאמות אישית כגון תזונה, שינוי התנהגות, צמחי מרפא, הומיאופתיה ודיקור.

קיימים שני אזורי התמקדות בנטורופתיה: אחד תומך ביכולת הריפוי של הגוף עצמו, והוא מעצים אנשים לבצע שינויים באורח החיים לשם השגת הבריאות הטובה ביותר האפשרית, והשני מטפל בהתקפים קצרים של מחלה כרונית. דגש הטיפול הוא על מניעת מחלות ושינוי תפיסת הגישה של המטופל לבריאותו.

המחלות והבעיות הבריאותיות המגיבות היטב לנטורופתיה

נטורופתיים מטפלים במחלות כרוניות כגון דלקת פרקים, דלקת אוזניים, איידס, אסטמה, מחלות מעיים, הליקובקטר פילורי, היגיינה נאותה, חוסר ספיקת לב וצהבת. הנטורופתיה מטפלת באדם כולו ולא רק במחלה או בתסמיניה. מטרת הטיפול היא לסייע למטופלים לשמור על מצב מאוזן של בריאות טובה באופן קבוע.

ביקור אצל רופא נטורופת זהה לביקור אצל רופא המשפחה. המפגש הראשון עשוי לארוך למעלה משעה, במהלכו יבדוק הרופא היסטוריה רפואית יסודית, ישאל את המטופל אודות הרגלי התזונה שלו, סגנון חיים, מתח וחשיפה סביבתית.

בשלב הבא, יבצע הרופא בדיקה גופנית אשר עשויה לעיתים להיות כרוכה בבדיקות מעבדה. בנוסף לבדיקות קונבנציונאליות, הוא עשוי להשתמש בטכניקות מעבדה ייחודיות, כגון בדיקת עיכול המבוססת על בדיקת צואה, והמאפשרת לבחון את תהליך העיכול כמו גם לבדוק אלו חומרים מזינים סופג הגוף.

רופא נטורופת מטפל באדם כולו. כלומר, הוא בוחן מגוון גורמים לפני שהוא מאבחן מחלה. הוא בוחן את המצב הנפשי, הרגשי, הרוחני, הרגלי התזונה, היסטוריה משפחתית, סביבת המטופל ואורח החיים שלו, לפני שהוא קובע אבחנה סופית. חלק מהטיפולים הנפוצים יותר בנטורופתיה, כוללים ייעוץ תזונתי, רפואת צמחים, תרופות הומיאופתיות ודיקור.

טיפולים נוספים כוללים:

הידרותרפיה (טיפול במים) – הכוללת שתיית מים מינרליים, טיפול באמבטיות שמנים, החלת רטיות חמות וקרות, ופעילות גופנית במים, כדי לעורר ריפוי ולחזקת את המערכת החיסונית.

רפואה פיסית – גישת ריפוי טבעית הכרוכה בשימוש בקומפרסים חמים וקרים, זרמים חשמליים וגלי קול על מנת לתפעל את השרירים, העצמות ועמוד השדרה.

טיהור טיפול זה מסיר רעלים מהגוף באמצעות צום, שימוש בחוקנים ושתייה מרובה של מים.

רוחניות התפתחות רוחנית אישית היא חלק מתכנית הבריאות הנטורופתית.

סגנון חיים וייעוץ –  נטורופת יכול להשתמש בהיפנוזה, דמיון מודרך או שיטות ייעוץ אחרות כחלק מתכנית הטיפול.

בתהליך הטיפול משתתף המטופל באופן פעיל בתהליך ההחלמה והוא עשוי להתבקש לבצע שינויים באורח החיים, כגון הרגלי שינה, אכילה ופעילות גופנית.

ההיסטוריה של נטורופתיה

הגישה המודרנית של נטורופתיה מתבססת על מערכות הריפוי הטבעי במאה ה-18 וה-19, הכוללות הידרותרפיה  אשר היתה פופולארית בגרמניה וברפואה הטבעית, שפותחה באוסטריה, ומתבססת על תזונה, אוויר, אור, מים וצמחי מרפא לטיפול במחלה.

בנימין לאסט, מהגר גרמני, הציג לראשונה את הנטורופתיה לארצות הברית בשנת 1902 עם ייסוד בית הספר לנטורופתיה אמריקנית. מוסד זה הדגיש את השימוש בתרופות טבעיות לשמירת הבריאות. זו היתה הפעם הראשונה בה עקרונות תזונה בריאה, כגון הגברת צריכת הסיבים והפחתת השומנים הרוויים, הפכו לפופולאריים.

בין שנות העשרים לשנות הארבעים, פחת השימוש ברפואה טבעית, ובשנות השישים גישת הרפואה ההוליסטית לנטורופתית הפכה לפופולארית שוב. כיום, נטורופתים הם מטפלי בריאות מורשים במדינות רבות, ומציעים מגוון נרחב של טיפולים טבעיים, כולל תוספי הומיאופתיה, ויטמינים ומינרלים, טיפול המבוסס על הרפואה הסינית הקלאסית, טכניקות הרפיה ותרופות צמחיות.