רפואה טבעית

רפואה טבעיתרפואה טבעית, או נטורופתיה, היא מערכת רפואה ייחודית, המשלבת טיפול רפואי ראשוני הניתן על ידי רופאים מורשים, ומורכב מאבחון, טיפול ומניעת הפרעות אנושיות באמצעות השימוש בטיפולים המבוססים על שיטות וחומרים טבעיים. אלו עשויים לכלול טיפול תזונתי, רפואת צמחים, היגיינה, הומיאופתיה, או מערכות רפואיות עתיקות הנהוגות בסין או בהודו.

בפועל, רפואה טבעית מתייחסת למרכיבי הבריאות הבסיסיים מבחינת ביוכימיה, ביומכניקה ונטייה רגשית, על מנת לסייע לאדם להשיב את האיזון החיוני לבריאות טובה.

פילוסופיה זו מסמיכה את האדם להיות אחראי על רמות הבריאות אותן הוא חווה. רפואה נטורופתית מציעה פתרונות בטוחים, יעילים וחסכוניים לבעיות בריאות רבות, תוך התייחסות של כבוד למסורת, לשיטה המדעית ולחדשנות המאפיינים את פרקטיקה רפואית זו.

תחילת הרפואה הטבעית

טיפולים נטורופתיים מקורם בשימוש בצמחי מרפא, חשיפה לאוויר ולאור השמש והידרותרפיה, שימוש ביישום מים חמים וקרים כאדים או בסאונה. טכניקות אלו נמצאות בשימוש מזה שנים רבות ברחבי העולם. אמנויות רפואת צמחים קלאסית מהווה כיום את בחירת הרפואה העיקרית בקרב למעלה מ-65% מהאנושות.

הרפואה הטבעית הוקמה לראשונה כמקצוע נפרד בצפון אמריקה בתחילת המאה העשרים על ידי בנדיקט לאסט, מהגר גרמני, תלמידו של האב סבסטיאן קניפ, המפורסם באירופה בשל מעורבותו בתנועה הידועה בשם ‘ריפוי טבעי’. שיטתו התבססה על שימוש במזון נקי, מים, אוויר, שמש ופעילות גופנית לצד הידרותרפיה, כשיטות טיפול לשיקום הבריאות.

לאסט ואשתו הקימו מרכז לרפואה טבעית בניו יורק, שם שילבו שיטות טיפולים המבוססים על עקרונות היסוד של רפואה טבעית. בשנת 1902, החל לאסט להשתמש במונח זה על מנת לתאר את תערובת השיטות והטיפולים בהם הוא משתמש לטיפול במחלות. שלוש שנים לאחר מכן הוא הקים את בית הספר הראשון לרפואה נטורופתית בניו יורק.

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, נוצרה מודעות גוברת לעובדה כי אנטיביוטיקה, טכניקות ניתוחיות מתקדמות, מדע וטכנווגיות רפואיות, אינן מסוגלות לזהות את כל הגורמים לכל המחלות, ובהתאם אינן מסוגלות לרפא את כל המצבים הרפואיים. אך לאחר תקופת המלחמה, ירדה מגמה זו במהירות ברחבי אמריקה.

רנסנס הרפואה הטבעית החל בצפון אמריקה ובאירופה בסוף שנות השבעים. העולם הפך להיות מודע למגבלות הטכנולוגיה הרפואית והמדע, וגבר הביקוש והענין לרפואה אלטרנטיבית או משלימה על מנת לשמור ולשחזר את הבריאות. ההתעוררות המחודשת של האמונה בחשיבות התזונה, אורח החיים ויכולת הבחירה האישית לשם השגת בריאות אידיאלית, נתנה תוקף לעקרונות ולתורת מקצוע הנטורופתיה המקורי.

סוגי הטיפולים הטבעיים

הרפואה הטבעית מתפרשת על פני מגוון נרחב של נושאים ותחומי בריאות, הכוללים בין היתר:

הומיאופתיה – זוהי צורה הוליסטית של טיפול המשולב ברפואה הטבעית. כמעט כל התרופות ההומיאופתיות מופקות ממקורות צמחיים טבעיים, בעלי חיים ומינרלים. הצלחת הטיפול ההומיאופתי הוכרה במדינות רבות ברחבי העולם. ברפואה הסינית והצמחית, מרפא סיני נחשב בטעות להומיאופת, אך למעשה, מדובר במערכות רפואה הוליסטיות שונות.

הומיאופת מיומן מאתר את החומר שגורם לתסמינים דומים לזה של המטופל, פיסיים או רגשיים, והטיפול מכיל רעלים במינונים זעירים ומדוללים היטב של החומר הגורם למחלה. ניתן לשתמש באופן בטוח בטיפול זה גם לנשים בהרין, תינוקות וילדים.

טיפול תזונתי מערכת היחסים הדינאמית בין המחלה והתזונה ידועה היטב ברפואה הטבעית. ניתן לשפר מצבים רבים באמצעות שינויי תזונה בלבד. ומצבים בריאותיים אחרים מגיבים היטב לתוספת תקינה של מרכיבי מזון מסוימים. ברוב מקרי מחלה או בעיות בריאות, ייעוץ ותמיכה תזונתיים הם המרכיב העיקרי של טיפולים נטורופתיים.

רפואת צמחים זוהי אבן הפינה של הרפואה הטבעית הקלאסית, שנולדה הרבה לפני פיתוח התרופות הסינתטיות. רוב התרופות של היום נגזרות מצמחי מרפא. מחקרים מדעיים מודרניים תומכים בשמוש המוקדם של צמחים רפואיים. ארגון הבריאות העולמי מעודד תכניות טפול ברפואת צמחים, כאמצעי למתן טיפול רפואי ראשוני. צמחי מרפא מתאפיינים ברעילותם הנמוכה וחוסר ההצטברות בגוף. כאשר הם נבחרים כראוי, רפואה זו מציעה גישה חזקה, בטוחה ויעילה לריפוי, עם מעט תופעות לוואי.

רפואה טבעית התערבותית –  לעיתים קרובות, ובשילוב עם טיפולים אחרים, טיפול גופני משלב מגוון תנועות גופניות שיטתיות על מנת לסייע בריפוי שרירים, שלד ובעיות נוירולוגיות. הטיפול ההתערבותי משמש ליישור עצם, בדומה לטיפול אוסטיאופתי וכירופרקטי. טכניקה אחת בפרט, הנקראת ‘מתח ומתח נגדי’ היא שיטה עדינה ויעילה, במיוחד לכאב ופגיעות בצוואר ובגב העליון.

ייעוץ לשינוי אורח החיים – אבני היסוד של פילוסופיית הרפואה הטבעית הם מניעה ואחריות על בריאות האדם. טיפולים נטורופתיים מבוססים לעיתים קרובות על הערכת גורמי סיכון הקשורים לאורח החיים, תזונה, וסביבת המטופל. כל אחד מגורמים אלו נלקח בחשבון בעת הכנת תכנית טיפול. המטרה היא להסיר את המכשולים בדרך למצב בריאות אופטימלית אצל המטופל.

מהלך טיפול ברפואה טבעית עם בדיקת ההיסטוריה של המטופל, רופא ברפואה טבעית מבצע בדיקה גופנית סטנדרטית, בתוספת שאלות מעמיקות, ועשוי לבקש בדיקות מעבדה או הדמיה לאבחון המצב הרפואי. לאחר שהבדיקה הושלמה, ניתן לדון בתכנית הטיפול. במידת הצורך, יופנה המטופל למעבדה או לבדיקות אבחון אחרות, או לרופא מומחה אחר, לשם קבלת ייעוץ נוסף. מעקב הביקורים מתוכננים משבוע עד חודש לאחר תחילת הטיפול.

המצבים המטופלים ברפואה טבעית

קיים מגוון נרחב של מצבים בהם מטפלים רופאים ברפואה טבעית, לבד או בשילוב עם טיפולים רפואיים משלימים או רגילים אחרים. אלו כוללים:

מצבים חריפים – כגון כאבי ראש, כאבי גרון, דלקות אוזניים, מעי רגיז, הצטננות ושפעת.

מחלות כרוניות –  כגון מיגרנות, כאבי שרירים ושלד, בעיות במערכת העיכול, גינקולוגיה, דלקת פרקים ומחלות לב.

נטיות מושרשות נטיות פיסיות או נפשיות הטבועות אצל האדם, וטיפול בהן לפני שהן הופכות למחלה קשה או ניוונית.

בעיות נפשיות ורגשיות הטיפול מפחית את השפעות הלחצים ודפוסי התנהגות ארוכי טווח המאופיינים בכעס, דיכאון או חרדה.

פגיעה פיסית וטראומה – כולל הפניה אפשרית למומחים מתאימים.