שיטות בטוחות לדיקור סיני

שיטות בטוחות לדיקור סינידיקור סיני מהווה חלק מרכזי מאד בתמונת הטיפולים האלטרנטיביים כיום. לא מעט אנשים יציינו שהוא זה שעשה עבורם את ההבדל ושאפשר להם להתמודד עם מחלות ומצבים רפואיים מורכבים – לצד ההשפעה החיובית של דיקור מוצלח על הנפש.

יש אנשים שאינם מתייחסים ברצינות הרצויה לעובדה שגם דיקור סיני כולל בתוכו סיכונים מסוימים. הוא מצריך בחירה נכונה באיש מקצוע וגם שימת דגש על מספר כללי בטיחות. המדריך הבא יראה לכם איך ניתן לעבור את הדיקור בצורה יעילה ובטוחה במיוחד.

הכל מתחיל מהמחט

בעבר היה חשש לא קטן מחוסר היגיינה של המחטים המשמשים לדיקור, בעיקר עקב העובדה שנעשה שימוש במחטים רב פעמיות. כיום התמונה שונה, כאשר קשה למצוא מטפל שלא ישתמש במחטים חד פעמיות, שמן הסתם לא מעלים דאגות על סטריליזציה או העברת מחלות.

בכל זאת, כאשר פונים למדקר חשוב לראות באילו מחטים הוא משתמש ולוודא שהוא מוציא אותם מהאריזה בנוכחותכם. עלול להיות תרחיש אימים בו המטפל מחליט "לחסוך" ולהשתמש במחט רב פעמית שלא חוטאה כראוי.

גם כאשר המחט הוא חד פעמי, יש אוכלוסיות שלא בטוח שמומלץ להחדיר אל הגוף שלהן מחטים. ההמלצות כיום מדברות על הימנעות מדיקור סיני אצל אנשים הנחשבים לחלשים באופן חריג מבחינה פיזית, למשל אנשים מבוגרים. על אותו עיקרון מומלץ מאד להימנע מדיקור של אנשים שעברו לאחרונה הרעלה או סבלו מזיהום חמור שהשפיע על מערכות שונות בגוף שלהם.

מקום הדיקור

יש מספר אוכלוסיות שאמנם אפשר לבצע עליהן דיקור, אבל תוך נקיטת אמצעי זהירות ביחס למקום הדיקור. במקרה של נשים בהריון החשש הוא מדקירה שתביא לפגיעה בעובר (אותו חשש שקיים גם בדיקור מי שפיר ושגורם לנשים רבות להימנע ממנו עקב החשש הברור). ההנחיות הדי ברורות הן שאסור לדקור נשים במהלך חודשי ההריון בבטן או באזורים הסמוכים לו.

יש מדקרים שאמנם מבצעים את עבודתם בהריונות צעירים, אבל מנגד רובם יימנעו מכך לחלטין. במקרה של ילדים קטנים, שאלת הכדאיות של הדיקור מוטלת בספק. כך או כך חשוב מאד להימנע מדיקור באזורי הגולגולת.

יש מספר אזורים שיוצרים סיכון בדרגה לא קטנה גם עבור אנשים בריאים לחלוטין. יש מספר נקודות המוגדרות כאסורות למטרה זו, למשל איברים פנימיים או כלי דם – לא קשה להבין מדוע דיקור שלהם עלול להביא אפילו לסכנת חיים. אם דוקרים את אזור הריאות, למשל, אסור שהדיקור ייעשה לעומק.

מה עושים כשיש פגיעה?

בבחירת מדקר סיני חייבים לעמוד על טיבו, למשל מבחינת ההכשרה, המקצועיות ושנות הניסיון. טעויות אנוש הן בהחלט בגדר אפשרות אצל המדקרים המקצועיים פחות: החל מבחירה לא נכונה של נקודה או אי התאמה למטופל, דרך ידע שאינו מספק לגבי אנטומיית הגוף ועד לביצוע לא מדויק של הפעולה מבחינה טכנית.

במקרים האלה חשוב שבעל המקצוע ישים לב לתלונות של הנבדק, אפילו לפני שהתסמינים הפיזיים מופיעים. אם החולה מתלונן על סימפטומים דוגמת סחרחורת, קוצר נשימה או בחילה, בעל המקצוע צריך להיערך בהקדם.

גם כאשר המטופל פועל לכאורה על פי הספר ונוקט באמצעי הזהירות הנדרשים, תאונות עלולות להתרחש. כאשר עולות תלונות ועל אחת כמה וכמה כשמופיעים סימנים מחשידים, על המטפל להפסיק באופן מיידי את הטיפול ולהוציא מגוף המטופל את המחטים.

בהרבה מקרים הפעולה הנכונה היא השכבה של המטופל והרמה של הגפיים שלו. כאשר מתגלות בעיות בנשימה, צריך לטפל בהן בדרכים הקונבנציונליות הידועות. כמובן שחשוב לשים לב למחטים שעוקמו, התכופפו או נשברו, ולנקוט בפעולות מתאימות.

דיקור סינידיקור סיני התחיל להתפתח כחלק ממערכת הבריאות בסין לפני כ-2,500 שנים. התאוריה הכללית של השיטה מבוססת על ההנחה לפיה קיימים בגוף דפוסי זרימת אנרגיה (צ'י), החיוניים לבריאות, ושיבושים בזרימה זו אחראים למחלות. על פי התאוריה, דיקור סיני יכול לטפל בחוסר איזון של זרימה בנקודות זיהוי בעור.

בשנת 1972 ביקר הנשיא ריצ'רד ניקסון בסין, ומאז התחילה המודעות בארצות הבריאות ובאירופה ליישום טכניקת דיקור סיני, ברפואה המערבית, כדרך לטיפול במצבים רפואיים. הדיקור הסיני מטפל באמצעות גירוי מקומות אנטומיים בעור באמצעות מגוון נרחב של טכניקות.

מגוון גישות אבחון וטיפול בדיקור סיני משלבים מסורות רפואיות מסין, יפן קוריאה ומדינות מזרחיות אחרות. מנגנון גירוי נקודות דיקור בגוף נחקר ביסודיות ומאופיין בחדירת מחטים דקות, מוצקות ומתכתיות שחודרות לעור, כדרך של טיפול ידני או באמצעות גירוי חשמלי.

מהו דיקור סיני?

על פי תפיסת הרפואה הסינית הקלאסית, בריאות היא תוצאה של איזון הרמוני של הקצוות המשלימים של יין ויאנג של כוח החיים המכונה צ'י, שזורם דרך המסלולים (המרידיאנים) בגוף האדם. דרך 350 נקודות דיקור בגוף, מתקיימת זרימת אנרגיה. על פי תפיסה זו, מחלה היא תוצאה של חוסר איזון של הכוחות. כאשר מחטים מוחדרות לנקודות אלו, עם שילובים מתאימים, זרימת האנרגיה מגיעה לאיזון נכון.

בחברות מערביות ומספר חלקים אחרים של העולם, דיקור מוסבר במושגים כוללים של מדעי המוח. נקודות דיקור נתפסות על ידי מתרגלים מערביים כמקומות שבהם עצבים, שרירים ורקמות חיבור מגורים. הגברת גירוי זרימת הדם תוך כדי הפעלת משככי כאבים טבעיים של הגוף, אותם מעורר או מפעיל הדיקור.

אופן הטיפול בדיקור סיני

מנגנוני הפעולה של דיקור כוללים שחרור של חומרים דמויי אופיום ופפטידים אחרים במערכת העצבים המרכזית, הגורמים לשינויים בתפקוד העצבים. הדיקור הסיני גורם לתגובות ביולוגיות רבות, המתרחשות באופן מקומי, כלומר באזור הכאב או במרחק ממנו, והוא מתווך בין העצבים לבין מבנים רבים במערכת העצבים המרכזית, וכתוצאה מכך מופעלים מסלולים המשפיעים על מערכות פיסיולוגיות שונות במוח.

גירוי באמצעות דיקור סיני יכול אף להפעיל את ההיפותלמוס ואת בלוטת יותרת המוח, ולהשפיע כמשכך כאבים משוכלל על מגוון נרחב של תופעות מערכתיות גופניות. הפרשת נוירוטרנסמיטורים בזרימת הדם, גורמת לשינויים בתפקודים חיסוניים משובשים המטופלים באמצעות הדיקור. השינויים הביולוגיים הכוללים זהים לשחרור של חומרים דמויי אופיום ושינויים בלחץ דם שנגרמים לאחר גירויים מכאיבים או פעילות גופנית נמרצת.

תוצאות הטיפול כוללת את איכות היחסים בין המטפל והמטופל, מידת האמון של המטופל בתהליך, ציפיותיו, התאמת הרקעים ומערכת האמונות של המטפל והמטופל, כמו גם מספר נרחב של גורמים, שהשילוב ביניהם מגדיר את הסביבה הטיפולית.

הדיקור הסיני כרוך בדרך כלל במספר טיפולים שבועיים או דו שבועיים. רוב הטיפולים כוללים עד 12 מפגשים. הטיפול מבוצע על ידי הערכת מצב המטופל, החדרת מחטים וייעוץ על הטיפול עצמו. רוב הטיפולים נמשכים כחצי שעה.

המטופל מתבקש לשכב על הגב או על הצד, תלוי במיקום החדרת המחטים. המטפל משתמש במחטים סטריליות חד פעמיות. כל מחט מוחדרת באופן שהמטופל מרגיש אותה, אך ללא כאב, גם כאשר המחט מגיעה לעומק הנכון. לעיתים המחטים מחוממות או מגורות עם חשמל לאחר חדירתן. ברגע שהוחדרו, הן נותרות על האזור במשך כעשרים דקות.

מצבים רפואיים להם יעיל הדיקור הסיני

יעילות הדיקור הסיני מבטיחה תוצאות טובות לטיפול בבחילות שלאחר ניתוח וכימותרפיה למבוגרים, הקאות וכאבי שיניים. קיימים מצבים אחרים, כגון התמכרות, הפסקת עישון, שיקום משבץ מוחי, כאבי ראש, כאבי מחזור, פיברומיאלגיה, כאבי גב תחתון, ואסטמה, להם הדיקור יעיל כטיפול נלווה או חילופי, שיכול להיכלל בתכנית טיפול מקיפה.

יתרונות הדיקור הסיני צמחו מעבר להשפעות שהוכחו בעבר, והיום הם מראים גם שימושים לטיפול במחלות דלקתיות כגון דלקת מפרקים שגרונית, דלקת מפרקים ניוונית ומחלת קרוהן. גירוי העצב החולה, הנגרם מעצבים מרכזיים בגוף, מפעיל מנגנונים בגוף המפחיתים את הדלקת. הטיפול בדיקור סיני כולל שליחת זרם חשמלי קטן דרך העצבים, ומפחית את הדלקת והפגיעה באיברים. טיפול זה אושר על ידי ה-FDA כשיטה יעילה לטיפול בכאבים.

ראו גם:

סוג'וק

רפואה אלטרנטיבית בגיל הזהב

מה היה לנו עד עכשיו?
המרכז לרפואה אלטרנטיבית