גמא לינולאית

גמא לינולאיתהתוסף גמא לינולאית (GLA) הוא חומצת שומן אומגה 6, הנמצאת בעיקר בשמנים צמחיים מבוססים כגון שמן זרעים, שמן נר הלילה ושמן זרעי דומדמניות שחורות. אומגה 6 חומצות שומן נחשבות לחומצות שומן חיוניות, ההכרחיות לבריאות האדם, אך הגוף אינו יכול להפוך אותן, ויש לצרוך אותן באמצעות המזון.

בשילוב עם אומגה 3, חומצות שומן, אומגה 6 וחומצות שומן ממלאות תפקיד מכריע בתפקוד המוח, כמו גם צמיחה והתפתחות תקינים. הן מסייעות לגרוי העור וצמיחת שיער, שמירה על בריאות העצם, וויסות חילוף חומרים ושמירה על מערכת הרבייה.

רוב חומצות שומן אומגה 6 בתזונה מגיעות משמנים צמחיים בצורת חומצה לינולאית. הגוף ממיר את החומצה הלינולאית ולאחר מכן ממיר אותה לחומצה ארכידונית (AA). תזונה בריאה מכילה איזון חומצות שומן אומגה 3 ו-6.

שימוש בחומצה גמא לינולאית למחלות שונות

מחקרים קליניים מצביעים על כך כי תוסף זה שימושי עבור המצבים והמחלות הבאים:

נוירופתיה סוכרתית – מספר מחקרים מראים כי נטילת חומצה גמא לינולאית במשך חצי שנה או יותר, מפחיתה תסמיני כאב עצבי בקרב אנשים עם נוירופתיה סוכרתית. אנשים בעלי שליטה טובה של סוכר בדם, מפיקים יותר תועלת מתוסף זה, בהשוואה לאנשים עם שליטה גרועה של סוכר בדם.

אלרגיות – גמא לינולאית הוא תוסף בעל היסטוריה ארוכה של טיפול עממי לאלרגיות, ויעיל לנשים וילדים הסובלים מאלרגיות וכתוצאה מכך מרמות נמוכות יותר של חלב ודם. יש להתייעץ עם הרופא על מנת לקבוע את בטיחות השימוש בתוסף זה, ולעקוב מקרוב אחר תסמיני האלרגיה לאיתור סימני שיפור או חוסר שיפור.

הפרעות קשב וריכוז (ADHD) מחקרים קליניים מצביעים על כך כי ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז, סובלים מרמות נמוכות יותר של חומצות שומן חיוניות, אומגה 6 ואומגה 3. חומצות אלו חשובות לתפקוד נורמאלי והתנהגותי של המוח. מחקרים מראים כי נטילת שמן דגים, המכיל אומגה 3, חומצות שומן, ונטילת שמן נר הלילה, מסייע בהפחתת תסמיני הפרעות קשב וריכוז.

סרטן השד – אחד המחקרים מצא כי נשים עם סרטן השד, שנטלו תוסף גמא לינולאית, הגיבו טוב יותר לתרופה טמוקסיפן, המשמשת לטיפול בסרטן השד הרגיש לאסטרוגן, בהשוואה לנשים שנטלו רק טמוקסיפן.

לחץ דם גבוה התוסף גמא לינולאית, לבד או בשילוב עם תוסף אומגה 3, חומצות שומן, הנמצא בשמן דגים, מסייע בהפחתת לחץ דם גבוה.

אוסטאופורוזיס מחקרים מראים כי אנשים שאינם מקבלים די חומצות שומן חיוניות, בעיקר EPA וחומצה גמא לינולאית, נוטים יותר לאבד מסת עצם, בהשוואה לאנשים עם רמות נורמליות של חומצות שומן אלו.

אופן פעולת התוסף

לשמירה על בריאות כללית, אדם צריך להגיע לאיזון של אומגה 6 ואומגה 3, חומצות שומן. אנשים הסובלים ממצבים מסוימים, כגון אקזמה או פסוריאזיס, דלקת פרקים, סוכרת או רגישות בשדיים, מסתייעים בתוסף חומצה גמא לינולאית, אך עליהם להתייעץ עם הרופא לגבי נטילת אומגה 6 או תוספי תזונה.

ילדים ותינוקות צריכים לקבל מספיק חומצות שומן חיוניות בתוסף או באמצעות תזונה מאוזנת. חומצה גמא לינולאית, בשילוב עם חומצת EPA, בצורת זרעי שמני דגים, מצמצמת באופן משמעותי את הצורך בתמיכת נשימה לחולים עם תסמונת מצוקה נשימתית חריפה ובעיות ריאות.

מינונים מומלצים

המינון ואופן השימוש בתוסף למבוגרים מתבסס על המצב הבריאותי האישי, ויש להתייעץ עם הרופא על מנת לקבוע את המינון היעיל יותר על פי המצב.

מחלות עור 360-750 מיליגרם מידי יום.

תסמונת קדם וסתית (PMS)מאתיים ארבעים – שלוש מאות ועשרים מ"ג ליום.

דלקת מפרקים שגרונית – 740 מ"ג עד 2.8 גרם, למשך חצי שנה עד שנה.

נוירופתיה סוכרתית – 480 מ"ג ליום.

לחץ דם גבוה –  1.3 גרם מידי יום.

כולסטרול גבוה – עד שני גרם ביום.

מספר צורות של התוסף גמא לינולאית כוללים צורה מרוכזת. התוסף זמין אף כשמן נר הלילה ושמן זרעי דומדמניות שחורות. הוא זמין אף בנוסחאות רב תזונתיות אשר מכילות שילוב של שמן דגים, שמן זרעי פשתן, אומגה 6 וחומצות שומן חיוניות. הכמות הרגילה היא בין מאתיים לארבע מאות מיליגרם לקפסולה.

צריכה קבועה של תוסף זה מציעה שיטות חדשות לטיפול ומניעה במחלות כרוניות מסוימות. חולי דלקת מפרקים שגרונית יזדקקו לתוספי חומצה גמא לינולאית על מנת לעמוד במינונים המועילים, היות ולא ניתן לצרוך את הכמות להם הם זקוקים בתזונה רגילה.

מה היה לנו עד עכשיו?
המרכז לרפואה אלטרנטיבית