דרום אמריקה

דרום אמריקהבדרום אמריקה, בריאות נתפסת בהקשר של איזון האנרגיה באדם, בקהילה וביקום בכללותו. בריאות לקויה מתרחשת כאשר האנרגיה אינה מאוזנת. המרפא הדרום אמריקאי מגיע מתוך הקהילה וזקוק לאמון הקהילה, המשפחה והמטופל על מנת להצליח בטיפול.

הטיפול מתפרש על פני דורות, תוך הפעלת שיטות ריפוי שעברו בירושה בעל פה מדורות של מסורת. רופאים מהזרם המרכזי שעובדים בדרום אמריקה חייבים להתחשב בשיטות הריפוי המסורתיות, ולכלול בטיפול את תערובת צמחי המרפא או הרפואה הבוטנית, עם הטיפולים שלהם.

הרפואה הדרום אמריקאית מורכבת מתערובת מקסיקנית של ספרדים קתוליים ומסורות מקומיות. הטיפול עוסק במקורות וטיפולים בפורענות חברתית ואישית הרעים לבריאות.

שיטות טיפול מסוימות אלו של רפואה עממית, נפוצות באופן נרחב בקרב תושבי אמריקה הלטינית, ומתבססות על האמונות לפיהן מחלות עממיות טבעיות כגון מצוקת מעיים, מחלות עממיות מיסטיות כגון ‘עין הרע’, נובעות ממצב של נשמה אבודה, ומחלות עממיות קסומות נובעות מכישוף.

רפואה כפרית

בדרום אמריקה, רפואה זו מתבססת על ריפוי עממי, שהתפתח מאמונות והתנהגויות ספציפיות לקבוצות תרבותיות מסוימות והגדרות מקומיות. בעוד שהרפואה המדעית מבוססת על תאוריית גורמים טבעיים, אוכלוסיות דתית ואתניות רבות מקשרים התערבות קסומה או על טבעית כגורם למחלה. המחלות מאוגדות על פי הקטגוריות הבאות:

גורמים מיסטיים – קארמה, גורל, טאבו, נשמה אבודה, הם גורמים להפרת איזון.

גורמים טבעיים אלים, אבות, או רוחות רפאים נוקמים באמצעות תחלואה פיסית, כתגובה לפרובוקציה.

גורמים קסומים – כישוף במטרה לפגוע בקורבן ולגרום לו לתחלואה.

אפשרויות הטיפול נעות בין תרופות צמחיות ודיאטה, עיסויים וטיהורים, תפילות ומזמורים, והדמיה סמלית. טקס הריפוי כולל את המטופל והמשפחה בכללותה, ויוצר שיטת טיפול המבוססת על המוניטין של הרופא ותמיכת הקהילה בו. העומק והעוצמה של אמונת המשתתפים בטקס הריפוי משפיע ישירות על התוצאה האפקטיבית של ריפוי מוצלח.

בהתבסס על תאוריית עולמות נראים ובלתי נראים, מסע של ישויות, לעיתים בצורה אנושית, עובר דרך שלבים שונים של שלמות לקראת השגת המטרה האולטימטיבית שלהם לאחדות עם אלוהים.

כאשר הם סוטים מדרכם, בשל רצונות של חיים קודמים, הם גורמים לעיתים קרובות לבעיות באמצעות חלומות או מצב רפואי לקוי המתבטא בתסמינים פסיכוסומטיים כגון מתח, חרדות ומצבי עצבים.

מדיומים

נקראים לטיפול בהקלה על התסמינים. לעיתים קרובות הם משתמשים בשיטות טיפול של רפואה אורתודוכסית, על מנת לשפר מצבים של בריאות הנפש ומצוקה במערכות יחסים. הם מסתמכים על המשאבים הפנימיים שלהם, ומעודדים מטופלים לשנות את מחשבותיהם ועמדותיהם.

במהלך הטיפול, המטפל מתקשר עם הרוח, ומתייעץ עימה לגבי מאפייני מחלה ספציפית, על מנת להגן על המטופל מייסורים נוספים. לאחר מכן הישות מבקרת בחריפות את הגורמים השונים שגרמו למחלה , וקוראת להם להניח ממטרתם המקורית.

ריפוי אלטרנטיבי וטיפולי צמחים

שיטות הריפוי האלטרנטיבי בדרום אמריקה מבוססות, בין היתר, על הטכניקות הבאות:

צמח הג’ינסנג- ידוע ביכולתו לשפר את החשק המיני ולהקל על בעיות בתפקוד המיני. הוא משמש כמקבילה הדרום אמריקאית לויאגרה צמחית, ומשפיע באופן חיובי גם על לחץ דם גבוה ודלקת פרקים.

Ayahuasca – טיפול צמחים דרום אמריקאי הידוע ביכולתו לטפל בהזיות והתגלויות. הוא מרפא מצבים בריאותיים קשים כולל דיכאון, התמכרות, סרטן והפרעות חרדה.

פפאיה –  תרופה מסורתית עתיקת שנים המתבצעת בשני אופנים: טיפול בפפאיה ירוקה וטיפול בפפאיה בשלה, כדרך לטיפול בטפילים, אנזימי עיכול, חומר ריפוי אנטי דלקתי, וטיפול בהפרעות קיבה.