מצבי עייפות

עייפותעייפות היא הגדרת מטריה למספר תחושות מנטליות או פיזיות שמעודדות את האדם למתן את הפעילות המנטלית והפיזית שלו ולהתארגן לשינה. מדובר על תחושה של חוסר נוחות שלא פשוט להגדיר במילים או למקם את התחושה או את ההרגשה שלה באיבר זה או אחר.

במאמר זה לא נתייחס לעייפות הטבעית שמופיעה באופן מחזורי באדם בהתאם לשעות השינה ולזמן היקיצה שלו אלא לעייפות שמופיעה כאשר מחזור הערות והשינה משתבש או כשנוצרת בעיה מערכתית כלשהי שבאה לידי ביטוי בעייפות.

מה הם הגורמים לעייפות?

עייפות יכולה להיגרם ממגוון רחב ביותר של סיבות וגורמים שונים. מאחר וקצרה היריעה מלפרט אודות הגורמים השונים נזכיר רק כמה מהם. בהתאם לגורמים השונים ישנם גם סוגי טיפולים שונים שמתאימים לכל מצב ומצב. להלן גורמים שונים שיכולים להוביל לעייפות:

  • פעילות פיזית מאומצת שמובילה לקשיים באספקת החמצן לשרירי הגוף באמצעות מחזור הדם – במקרים אלו השרירים עוברים לייצר אנרגיה בשיטה האנאירובית אך שיטה זו אינה יעילה דיה ובעקבות כך מצטברת חומצת חלב בשרירים ועל האדם מושרית תחושת עייפות שלא מותרה לו ברירה אלא לחדול מפעילותו המאומצת.
  • פעילות מנטלית מאומצת – במקרים בהם האדם נחשף לכמויות גדולות של מידע הוא עלול לחוש התעייפות מנטלית שיכולה לבוא לידי ביטוי בתסמינים שונים כמו למשל אובדן יכולת הזיכרון והריכוז, תחושת בלבול ודיסאורינטציה ועוד.
  • מחלה ראשונית – מחלות רבות יכולות לגרום לעייפות בדגש על מחלות חיידקיות. כמו כן ישנו מגוון של חסרים תזונתיים שיכולים לבוא לידי ביטוי באופן זה.
  • הפרעות נפשיות – ישנן הפרעות נפשיות רבות שבראשן הדיכאון שיכולות לבוא לידי ביטוי בעייפות.
  • שינה לא מספקת – ישנן הפרעות שינה רבות כמו למשל הפסקת נשימה בשינה שגורמות לכך שהשינה לא תהיה איכותית. בעקבות בעיות אלה האדם מקיץ משנתו כשהוא לא רענן.

עייפות בראי הרפואה הסינית

לפי הרפואה הסינית ישנו מגוון רחב של גורמים שיכולים לבוא לידי ביטוי בחוסר אנרגיה ובעייפות באופן כללי. בדרך כלל המצבים השונים נופלים על מקרה אחד מתוך שניים: חוסר באנרגיית יאנג או חוסר בצ'י שיכול להיות גם הפרעה לזרימת הצ'י.

אנרגיית הצ'י זורמת לפי האמונה הסינית בנתיבי אנרגיה שנקראים מרידיאנים וכשזרימת האנרגיה חלשה מאוד עלולה להיווצר תקיעה אנרגטית. אנרגיית היאנג לעומת זאת היא האנרגיה שמאפשרת להוציא את הפעולות שלנו מהכוח אל הפועל ולכן כל בעיה בזרימה של שתי האנרגיות האלו יכולה לבוא לידי ביטוי בעייפות.

בשלב הראשון בטיפול באדם שמתלונן על עייפות רבה מבצע המטפל בשיטת הרפואה הסינית אבחון מקיף על מנת לשלול גורמים שונים לעייפות שמפגין המטופל. גורמים אלו יכולים להיות עודף של רגשות שליליים, בעיות בריאותיות שונות, תזונה לקויה ועוד.

לאחר מכן הוא מאבחן את מקור הבעיה בזרימה של הצ'י כשלעתים מדובר על בעיית זרימה בטחול, לעתים בריאות ולעתים בכליות. בהתאם לתבניות האנרגטיות שמהוות את המקור לבעיית העייפות יבחר המטפל את הטכניקה הרצויה לטיפול. בין היתר הטיפול לפי הרפואה הסינית כולל שימוש בצמחי מרפא, הימנעות ממוצרי מזון מסוימים, שימוש בדיקור סיני ועוד.

עייפות בראי הרפלקסולוגיה

אבחון דרך כפות הרגליים מאפשר למטפל בטכניקת הרפלקסולוגיה לרדת לפשר הגורם המרכזי לעייפות. לפי הרפלקסולוגיה העייפות יכולה לנבוע מבעיות של חוסר שינה, מתזונה לא מתאימה, ממצבים של דחק נפשי, ממחלות כרוניות שגוזלות מהמטופל אנרגיה להתמודדות וממצבים נפשיים מגוונים כמו למשל דיכאון, חוסר שמחה, פחד ועוד.

האזורים השונים בכפות הרגליים מייצגים את היסודות השונים בגופנו ועל ידי טיפול רפלקסולוגי מקצועי ניתן להבין מהו שורש הבעיה. כך למשל אלמנט האדמה בא לידי ביטוי בעקב ומתייחס לביטחון הקיומי של המטופל, לגשמיות, להישרדות ולשורשיות ובכל מצב שבו הטונוס בעקב חלש מהרגיל, יש בכך כדי להעיד על חולשה שקיימת בפלג הגוף התחתון המקושרת לעייפות שנובעת מתחושת פחד.

על ידי אבחון של המקור לבעיה, זיהוי שלו ופנייה ישירה לגורם ולא לתסמין ניתן תוך מספר פגישות להשיב את הרעננות לחיי המטופלים.

מה היה לנו עד עכשיו?
המרכז לרפואה אלטרנטיבית