רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיהרפלקסולוגיה היא שיטת טיפול משלים המתייחסת ללחץ על הגוף ועובדת היטב לצד רפואה קונבנציונלית. בעוד שלחץ יכול להיות מיושם על כל אזור בגוף, רוב טיפולי הרפלקסולוגיה מתמקדים בהפעלת לחץ על כפות הרגליים או הידיים, מתוך הבנה כי כל חלק של איברים אלו מחובר עם איברים ספציפיים בגוף.

הטיפול מפחית תחושות כאב ועובד באופן זהה לדיקור הסיני באופן שגורם למוח לשחרר כימיקלים המפחיתים את אותות הכאב. רפלקסולוג מפעיל לחץ עם אגודל או אצבע על נקודות רפלקס של איבר מסוים, כדרך להגברת זרימת הדם לאיבר.

לדוגמה, קצות האצבעות משקפות את הראש, הלב והחזה סובבים את העקב, הכבד, הלבלב והכליות נמצאים בקשת כף הרגל, והמעיים נמצאים בכיוון העקב. רפלקסולוגים מאמינים כי הפעלת לחץ על אזורי רפלקס אלו, משפרים את הבריאות באיברים המתאימים, דרך מסלולים אנרגטיים.

על פי ההסבר המדעי, הלחץ שולח אותות המאזנים את מערכת העצבים, או משחרר כימיקלים דוגמת אנדורפינים המפחיתים את הכאב הפיסי והלחץ הנפשי.

מהלך טיפול רפלקסולוגי

הטיפול אורך 45 דקות עד שעה, ומתחיל בהתייעצות על הבריאות ואורח החיים של המטופל. להתחלת הטיפול, המטופל מתבקש להסיר את הנעליים וגרביים, ולשבת בנוחות על כיסא או לשכב על מיטת טיפולים. הוא נשאר בלבוש מלא.

הרפלקסולוג מעריך את הרגליים ולאחר מכן מגרה נקודות שונות על מנת לזהות אזורי רגישות או מתח. הוא משתמש בתנועות נמרצות על מנת לחמם את הרגליים, תוך שהוא משתמש בקרם או בשמן, ומפעיל לחץ מהבוהן עד העקב, בהתאם לתחושת הנוחות של המטופל.

הקלה על תסמיני סרטן השד באמצעות רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה מבוססת על הרעיון לפיו גירוי נקודות מסוימות בכפות הרגליים משפר תפקוד איברים, בלוטות וחלקים אחרים של הגוף. הטיפול משפיע על תסמיני סרטן השד באופן של הפחתת קוצר הנשימה, ובאמצעות הנשימה המשופרת, המטופלות מבצעות באופן טוב יותר משימות יומיומיות כגון טיפוס במדרגות, הלבשה או ביצוע סידורים בחוץ. בנוסף, הטיפול מפחית את תסמיני העייפות.

נשים שמקבלות כימותרפיה לטיפול בסרטן השד בשלב מאוחר, מתמודדות עם בעיות פיסיות ורגשיות משמעותיות. הרפלקסולוגיה, המתמקדת בלחץ מאסיבי על חלקים מסוימים של כף הרגל, מסייעת לנשים להגיב טוב יותר לטיפול הרפואי, באופן שמתבטא בשיפור הרווחה.

תסמיני הדיכאון והחרדה מופחתים, והנשים חוות שיפורים ברוחניות ובאיכות הרגשית של איכות החיים. לאחר טיפול רפלקסולוגיה, נשים נלחצות פחות מטיפול הכימותרפיה הבא שלהן, וכך הן מייעלות את מהלך הטיפול.

סרטן השד הוא חוויה קשה בשלבים המתקדמים שלו, ומדענים שחקרו את יעילות הרפלקסולגיה כטיפול משולב עם הטיפול הקונבנציונלי, ממליצים להמשיך את הטיפול גם לאחר הטיפול בסרטן, על מנת להמשיך את תחושת הרווחה.

רפלקסולוגיה למחלות לב מטופלי קרדיולוגיה חווים בעיות עם זרימת דם כללית, וטיפול רפלקסולוגיה משפיע על תפקוד הלב שלהם. הטיפול פועל באופן בטוח ומתבטא בתוצאות של הרגעה. כאשר התרופות אינן מרגיעות את המטופל, הטיפול משפיע על הלב באמצעות טיפול באזור השמאלי העליון של  כף הרגל.

מצבים רפואיים נוספים בהם מטפלת רפלקסולוגיה כוללים:

  • מתח ומצבים הקשורים ללחץ
  • כאבי ראש הנובעים מלחץ
  • הפרעות עיכול
  • דלקת פרקים
  • נדודי שינה
  • חוסר איזון הורמונאלי
  • פציעות ספורט
  • הפרעות במחזור החודשי, כגון תסמונת קדם וסתית (PMS)
  • בעיות במערכת עיכול, כגון עצירות
  • התקפי פאניקה חוזרים ונשנים.

רפלקסולוגיה מומלצת כטיפול משלים, ואינה מחליפה טיפול רפואי קונבנציונלי.

מה היה לנו עד עכשיו?
המרכז לרפואה אלטרנטיבית