חומצות שומן

חומצות שומןחומצות שומן הן מרכיב חשוב של שומנים, רכיבים מסיסים בשומן תאי חיים, בצמחים, בעלי חיים ומיקרואורגניזמים. באופן כללי, הן מורכבות משרשרת רצפוה של מספר זוגי של אטומי פחמן, עם אטומי מימן לאורך השרשרת בקצה אחד, וקבוצות COOH בקצה השני, אשר מכילה את הרכיבים שהופכים את החומרים לחומצה קרבוקסילית.

אם קשרי הפחמן בודדים, החומצה רוויה. אם הרמות הן כפולות או משולשות, החומצה היא בלתי רוויה ומגיבה יותר. מספר חומצות שומן הן מסועפות שרשרת, ואחרות מכילות מבני טבעת, למשל פרוסטגלנדינים. חומצות שומן אינן נמצאות במצב חופשי בטבע, ובדרך כלל קיימות בשילוב עם אלכוהול מסוג גלצרול בצורת טריגליצרידים.

מהן חומצות שומן?

חומצת השומן הנמצאת בתפוצה הרחבה ביותר היא חומצה אולאית, המצויה בשפע במספר שמנים צמחיים כגון זית, דקל, בוטנים וזרעי חמניות, ואשר מהווים כ-46% של שומן אנושי. בעלי חיים רבים אינם יכולים לסנתז אחד או יותר מחומצות הזומן חייבים לבלוע אותן במזונות.

שתי חומצות שומן אלו הן חומצות לינולאית ולינולנית, ולעיתים חומצה ארכידונית, אשר עשויות להיות מסונתזות מינולנית, נצרכות על ידי כל היונקים, ונקראות חומצות שומן חיוניות. סבונים הם מלחי נתרן ואשלגן של חומצות שומן.

על מנת ליצור שומן רגיל, יש ליטול שלוש חומצות שומן ולקשור אותם בשילוב עם גליצרול, לשם יצירת הטריגליצרידים. היות וטריגליצרידים מסוימים מכילים שלוש מולקולות של חומצה סטארית, הן ידועות אף בשם tristearin. אכילת שומן אוספת שלוש מולקולות כאלה.

בחירת חומצות השומן שולטת בהיבטים רבים של השומן ובכללן המראה שלו, אם הוא נוזלי או מוצק, בטמפרטורת החדר וכמה הוא בריא לגוף. מאפיינים אלו צריכים להילקח בחשבון בעת צריכת שומן ‘רווי’ או ‘בלתי רווי’.

אופן פעולת התוספים והמחלות המטופלות על ידם

חומצות שומן חיוניות לתפקודים פיזיולוגיים רבים, כולל יצירת פולסים חשמליים אשר מאזנים את רמות הכולסטרול, מגרים את פעולת הלב, שומרים על בריאות מערכת העצבים והעיניים, משפרים את תפקודי המוח, ויעילים לטיפול בהפרעות קשב וריכוז. בנוסף, הם מסייעים באיזון ההורמונאלי של הגוף, פועלים כנוגדי דלקת, מטפלים או מונעים בעיות עור ושומרים על שלמות רקמות התאים.

שמן דגים

תוסף זה מספק חומצות שומן חיוניות מסוג EPA ו-DHA, במינון של שלוש מאות מיליגרמים לכמוסה. הוא יעיל למניעת מחלות ניווניות של מערכת העצבים והמוח, טיפול במחלות לב וסוגי סרטן שונים. בנוסף, הוא מאזן רמות גבוהות של כולסטרול וטריגליצרידים.

שילוב חומצות שומן אומגה 3, 6, ו-9

שילוב זה, במינון של 1,300 מיליגרם לכמוסה, יעיל לטיפול במצבים בריאותיים רבים כולל חוסר איזון הורמונאלי, מחלות כלי דם ולב, מחלות עור נפוצות ודלקות פרקים.

זרעי פשתה

תוסף המהווה מקור חשוב של חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3, 6 ו-9. שילוב מאוזן זה יעיל לטיפול במגוון מצבים בריאותיים כולל בעיות בכלי דם ומערכת הלב, טיפול בבריאות העור, המערכת ההואמונאלית והמערכת החיסונית.

חומצה דוקוסהקסנואית

תוסף קל עיכול המורכב ממקור צמחי. הוא חיוני לנשים מיניקות וטוב להתפתחות העיניים והמוח של התינוק, כמו גם למניעת דיכאון לאחר לידה. בנוסף, מחדדת החומצה את החשיבה בקרב אנשים מבוגרים, היא יעילה לבריאות הנפש, מפחיתה את הסיכון למחלות לב, משפרת את תפקוד המערכת החיסונית בקרב אנשים הסובלים ממחלות אוטואימוניות, ומטפלת בהפרעות קשב וריכוז.

סופר גלא

זהו צמח הזיפן, העשיר בחומצה גמא לינולאית אומה 6, החיונית לשמירה על לחץ דם, בניית קרומי תאים, ויצירת הורמונים שונים. חומצה גמא לינולאית מסייעת בשיכוך כאבי עצמות, מתפקד כתרופה נוגדת דלק, מטפלת בתסמיני תסמונת קדם וסתית, מקלה על תסמיני גיל המעבר, מטפלת בעור, כולל שמירה על מראה צעיר ולחות העור.