רפואה הודית

רפואה הודיתרפואה הודית או איורודה היא שיטת טיפול הוליסטית שמטרתה המרכזית היא להביא להבראה של הנפש ושל הגוף ולהביא את המטופל למצב של "הארה".

הארה היא למעשה שלמות נפשית ופיזית. בדומה לפרקטיקות אחרות מתחום הרפואה המשלימה או האלטרנטיבית גם היעילות של הרפואה ההודית טרם הוכחה במחקרים מדעיים אך רבים בקרב העולם המערבי עושים שימוש בשיטות הטיפול הנהוגות בפרקטיקה העתיקה הזו ומדווחים על שיפור בבריאותם.

מדובר על שיטת טיפול עתיקה ביותר שידועה כבר למעלה מחמשת אלפים שנה. עם זאת, בעוד שבהודו היא נחשבת לנפוצה מאוד, הרי זה שרק בשנים האחרונות היתרונות של הרפואה ההודית החלו להתפשט גם במערב.

שלושת הכוחות

לפי הרפואה ההודית ישנם שלושה כוחות מרכזיים ששולטים ביקום הנקראים דושות. הכוחות מתקיימים במזון, בסביבה החיצונית, בגוף ובנפש האדם כאחד. לפי הרפואה ההודית התנאי הבסיסי לבריאות הטובה הוא קיום של איזון ושיווי משקל בין שלושת הכוחות האלו. אלו הם שלושת הכוחות המרכזיים:

  • ואטה – כוח החיים או הכוח המניע, אחראי לזרימה של דם, מחשבות, חומרים ואנרגיות.
  • פיטה – כוח האש או הכוח המעכל, אחראי לכך שכל חומר שהוא יוחלף בזמן המתאים על ידי חומר אחר או שתיווצר ממנו אנרגיה.
  • קאפה – הכוח המחבר (משמעות השם קאפה היא: "המחזיק דברים יחדיו"), אחראי לכך שגופים מסוימים ימשכו אחד לשני ושלחומרים תהיה צורה.

אבחנה לפי הרפואה ההודית

התפקיד של המטפל לפי הרפואה ההודית הוא לזהות את הקיום ואת מידת החוזק של שלושת הכוחות שהוזכרו לעיל. בתחילת הטיפול לפי הרפואה ההודית על המטפל לבצע למטופל בדיקה יסודית שכוללת מילוי שאלון, תשאול ברמת פירוט גבוהה מאוד, מישוש של הדופק וכן בדיקה פיזית מקיפה (אבחנה לפי העין, לפי הלשון ועוד).

בעזרת הבדיקות השונות המטפל מבין מה הוא המצב של שלושת הכוחות בחיי המטופל ומחליט על הקו הטיפולי המתאים בהתאם לממצאים ולמצב בריאותו של המטופל. במהלך שלב האבחון המטפל בוחן אספקטים פיזיים בדיוק כפי שהוא בוחן אספקטים נפשיים.

הטיפול לפי הרפואה ההודית

הכלי המרכזי שעומד בידי הרפואה ההודית לשמור על בריאות המטופלים הוא צמחי מרפא, תזונה ואורח חיים. לפי התפיסה של האיורודה למערכת העיכול ולפעולת העיכול ישנו תפקיד מרכזי ביותר בכל הקשור בשמירה על הבריאות. כמו כן, לפי הגישה ההודית על יכולת העיכול משפיעים לא מעט גורמים פנימיים וחיצוניים אחד כמו למשל עונות השנה, שעות היום ועוד.

הטיפול במחלות השונות לפי הרפואה ההודית מבוסס על ההנחה לפיה בעזרת תזונה נכונה ושימוש בצמחי מרפא ניתן להביא את הגוף למצב של איזון ועל ידי כך לאפשר לו להילחם בכוחות עצמו בכל מחלה שהיא.

רבים מקרב הציבור הרחב מכירים את הרפואה ההודית בזכות העיסויים המפורסמים שמגיעים מהתחום של הרפואה ההודית אך חשוב לציין כי מדובר על חלק קטן ביותר מהפרקטיקה העתיקה הזו. בנוסף לכך מדובר על אמבט אדים, ניקוי רעלים, ניסוך שמן, תכשירים טבעיים שונים ועוד.

באילו בעיות בריאותיות נהוג לטפל בעזרת הרפואה ההודית?

בעזרת הרפואה ההודית נהוג לטפל במגוון רחב ביותר של בעיות בדגש על בעיות במערכת העיכול. על הבעיות השונות ניתן למנות את הבאות: מעי רגיז, סינוסיטיס, אקנה, שלשול, עצירות, כיב קיבה, דיכאון, דלקת מפרקים, הפרעות שינה ועוד.

באופן כללי הרפואה ההודית משמשת כיום לטיפול במגוון מצבים שמפריעים לתפקוד של האדם ולאיכות חייו אך עדיין אינם מוגדרים כמחלה על ידי הרפואה הקונבנציונאלית וכן לטיפול במגוון מצבים רפואיים שבהם הטיפול הקונבנציונאלי לא הביא לשיפור במצב.

מה היה לנו עד עכשיו?
המרכז לרפואה אלטרנטיבית