אוריקולותרפיה – דיקור באוזן

דיקור באוזןאוריקולותרפיה היא גירוי של החלק החיצוני באוזן לשם אבחון וטיפול במצבים בריאותיים המיועדים לחלקים אחרים של הגוף. השיטה ידועה אף כדיקור אוזן כאשר הגירוי מושג באמצעות החדרת מחטי דיקור.

טיפול זה מתייחס לעיתים קרובות לגירוי חשמלי המבוצע על פני השטח של נקודות רפלקס באוזן. גם נקודות ספציפיות על האוזן יכולות להיות מגורות באמצעות לחץ ידני, המכונה רפלקסולוגיית אוזן. ניתן לגרות נקודות באוזן גם עם לייזרים, מגנטים וכדורי אוזן.

הרישומים הרפואיים המוקדמים של אוריקולתרפיה התחילה לצד שיטות דיקור שהיו נהוגות בשנת חמש מאות לפני הספירה. הטקסט הנרחב, אשר מכסה מגוון נרחב של טיפולי דיקור, הזכיר נקודות דיקור פרטניות על האוזן החיצונית, לשם הקלת הפרעות רפואיות מסוימות.

יחד עם זאת, האופן שבו טיפול זה מבוצע כיום בסין מבוסס למעשה על תגליות נוספות שאירעו לאחרונה בצרפת בשנות החמישים. הרפואה הסינית העתיקה כללה בעבר מערך מפוזר בלבד של נקודות דיקור באוזן, שהיו מיועדות לטיפול במספר בעיות בריאותיות בלבד, ואילו הטיפול הקיים היום כולל מערך מאורגן של נקודות רפלקס באוזן, בהם ניתן להשתמש כדי להקל על בעיות בריאות נרחבות יותר.

אוסף ראיות של השימוש בגירוי האוזן לטיפול בכאבי גב בקרב נשים תועד גם בכתבים הרפואיים של פרס העתיקה, ועבר דרך אירופה של ימי הביניים עד לצרפת המודרנית. משנות החמישים, השימוש בנקודות פרטניות באוזן, כמערכת רפלקס מלאה שמטרתה להקל על בעיות בריאות רבות, נוצלו על ידי מטפלים אלטרנטיביים וקונבנציונליים בחלקים אחרים של אירופה, אסיה וצפון ודרום אמריקה.

אוריקולתרפיה ושיטות רפואה אלטרנטיבית אחרות

טיפול זה נחשב לצורה אחת של רפואה אלטרנטיבית, הכוללת גם דיקור, כירופרקטיקה, הומאופתיה וביופידבק. כל הטכניקות האלו מכונות גם שיטות רפואה משלימה, היות והן מהוות חלופה לטיפולים רפואיים מערביים קונבנציונליים, ומשמשים אף כהליך נוסף אשר משלים את הרפואה הקונבנציונלית בפועל.

אוריקולותרפיה מפחיתה מתח, לחץ ומקלה על כאבים אותם לא לא הצליחו מטופלים לפתור באמצעות שיטות טיפולים רפואיים אחרים. השיטה עובדת באופן הטוב ביותר כאשר היו מיושמת כחלק מהשלמה רב תחומית של גישות טיפול מרובות. הדיקור באוזן משמש לעיתים קרובות בשילוב עם דיקור גוף, והטיפול מקל על הכאב ומשחרר לחץ ומתח באופן יעיל.

מטפלים רפואיים המבצעים טיפולי אוריקולתרפיה. טיפול זה מבוצע על ידי מגוון נרחב של מטפלים אלטרנטיביים וקונבנציונליים, והוא כולל דיקור סיני, מטפלים בביופידבק, רופאים כירופרקטים, רופאי שיניים, רופאים כללים, רופאים נטורופתים, אחיות, רופאים לאוסטאופתיה, פיזיותרפיסטים, פסיכותרפיסטים ומטפלי רפלקסולוגיה.

המצבים הבריאותיים המטופלים באוריקולתרפיה

הטיפול מבוסס על התפיסה לפיה כל חלק של האוזן החיצונית מתחבר באמצעות רפלקסים מרוחקים לכל חלק אחר בגוף, וניתן לשחרר באמצעות הטיפול מגוון נרחב של בעיות בריאותיות והשפעות של מצבים בריאותיים, באמצעות גירוי תגובתי של נקודות אוזן. השימושים הנפוצים ביותר של טיפול זה הם שליטה בכאב כרוני, סילוק רעלים של סמים ממכרים, הקלת בחילות, והפחת יתר לחץ דם.

כאב כרוני, הקשור להתכווצות רקמות חיבור המקיפות את השרירים בהתכווצות, נובע מנוירונים מוטוריים הגורמים להתכווצות. מצב זה נגרם בשל דפוסי רפלקס פתולוגי של המוח השומר על רפלקס עמוד השדרה, ומפעיל את הנוירונים המוטוריים הגורים לשרירים להתכווץ.

באמעות גירוי נקודות רפלקס באזון, המתחברות למערכת רפלקסים הקשורים לכאב במוח, הדפוסים הפתולוגיים במוח מתאפסים ועוצרים את ההפעלה הלא רצויה של רפלקסים בעמוד השדרה. ניתן להקל על תחושות כאב הנובעות מעצבים מגורים, באמצעות נרמול מסלולים פתולוגיים ורגישות רפלקס הקשורים לאוזן ולמוח.

בנוסף להסברים נוירולוגיים אלו, מטפלים באוריקולתרפיה סבורים כי הקלת הכאב מושגת באמצעות שחרור אנדורפינים הורמונליים לדם. מנקודת המבט המסורתית של הרפואה המזרחית, כאב נובע מחסימת אנרגיית צ’י בערוצי הדיקור המרידיאנים, ובכך נוצר חוסר איזון במערכת נקודות הדיקור. באמצעות גירוי נקודות ספציפיות באוזן, מופעלים קשרים דו כיווניים בגוף, המובילים לאיזון האנרגיה וזרימה תקינה של הצ’י.

תדירות טיפולי אוריקולותרפיה. מספר הטיפולים השבועיים תלוי בלוח הזמנים של המטופל, כמו גם בחומרת מצבו הבריאותי. במידת האפשר, מומלץ לטפל במצבים קשים על בסיס יומי. בדרך כלל, מטופלים מקבלים שני טיפולים בשבוע במשך שבועיים עד שלושה שבועות, ולאחר מכן מופתת תדירות הטיפולים הנוספים בהדרגה עד לטיפול אחד לחודש, כשההפרעה הרפואית הופכת להיות פחות בולטת.


[addw2p name="menut"] [addw2p name="menud"] [addw2p name="infection"] [addw2p name="pain"] [addw2p name="skin"] [addw2p name=" inflammation"] [addw2p name=" mentaldisorder "] [addw2p name=" pregnancy "] [addw2p name=" thedigestivesystem "] [addw2p name=" urinarysystem "] [addw2p name=" neurological"] [addw2p name=" Respiration"] [addw2p name=" cancer "] [addw2p name=" Dietary-supplement"] [addw2p name="Herbalism"] [addw2p name="sex-treart"]