טיפול בכירופרקטיקה

כירופרקטיקהכירופרקטיקה היא טיפול ידני לתפעול הגוף, המהווה את אחת מהשיטות הנפוצות ביותר של רפואה ידנית. המילה ‘כירופרקטיקה’ מגיעה מהשורשים היווניים שפירושה ‘ביצוע ידני’.

למרות שהשיטה הוצגה באופן רשמי בשנת 1895, כירופרקטיקה, לצד אוסטיאופתיה, מלווה את המסורת של טיפול ידני שתחילתו במערכות עתיקות של טיפול בסין, הודו ומצרים.

במקור, הטיפול מתמקד אך ורק על עמוד השדרה ועל הרעיון לפיו חוליות פגומות משבש את תפקוד עמוד השדרה ומוביל למגוון נרחב של מחלות. כיום מתרכזים כירופרקטים בטיפולי עמוד השדרה כאמצעי להקלת כאב, כולל כאב כרוני בגב התחתון, כאבי צוואר, כאבי ראש ומתח ולעיתים גם כאבי ברכים, כתפיים ומרפקים.

טיפול כירופרקטיקה למצבים רפואיים

כאבי גב מדורגים בין הבעיות הנפוצות ביותר המובילות אנשים לטיפול כירופרקטי. למעשה, טיפול זה מהווה את שיטת הטיפול המנוצלת ביותר מחוץ לרפואה הקונבנציונאלית. טיפול בעמוד השדרה מבוסס על שלושה עשורים של מחקר פעיל מאוד, ומאות מחקרים שפורסמו בכתבי עת רפואיים.

השיטה יעילה לטיפול בכאבי גב תחתונים, במיוחד כאב כרוני, כאבי צוואר, כאבי ראש, מתח שרירים, ומספר מצבים רפואיים אחרים. ביצוע נכון של השיטה מקל על חוסר נוחות השרירים והשלד, ומשפר את זרימת הדם. קיימים אף דיווחים על מקרים בהם טיפול כירופרקטי שיפר בהצלחה דלקות באוזן התיכונה, הרטבה לילית ואסטמה.

אופן הטיפול בכירופרקטיקה

קיימות למעשה שיטות רבות של טיפול כירופרקטי, וכולן מתמקדות בשיפור המבנים בגוף על מנת להקל על חוסר נוחות. לאחר התייעצות עם הכירופרקט, המטופל מופנה לטיפול כירופרקטי, או לטיפול בעיסוי, פיזיותרפיה או מאמן כושר.

מטפלים שעובדים עם כירופרקטורים מבצעים לעיתים קרובות טכניקת טיפול ברקמות הרכות כגון עיסוי או טיפול בנקודות גרוי, בנוסף לשימוש בטכניקות אחרות כגון אולטרסאונד, טיפול מונחה לייזר, החלת קרח או חום לאזורים בהם קיימת אי נוחות, או טיפולי מתיחה.

במהלך טיפול כירופרקטי, המטופל בדרך כלל שוכב או יושב על שולחן טיפולים, המאפשר למטפל לגשת לחלקים שונים בגופו. השיטה הנפוצה ביותר, היא שיטת ‘הדחף הדינמי’, המבוצעת במהירות נמוכה, תנועת כוח מאסיבי המלווה לעיתים קרובות בקולות נפץ או פיצוח, המשמשת לכוונון ויישור מחדש של החוליות. טכניקה זו עלולה לגרום לתחושת חרדה אך לאחריה חווה המטופל הקלה ושביעות רצון.

בנוסף, קיימת טכניקת כירופרקטיקה המבוצעת בכוח נמוך ובמהירות גבוהה, המניבה תוצאות חיוביות. אחת מהשיטות ידועה כשיטת אקטיבאטור, בה המטפל משתמש במכשיר כף יד המשלב מתח ובוכנה המייצרת דופק של כוח נמו במהירות גבוהה.

מפגשי הטיפול הם בטוחים יותר וכמעט נעדרי כאב, היות והראש נשמר בעמדה ניטראלית, אינו פונה לצדדים או מעוות, ולכן קיים סיכון מינימאלי לפציעה. שיטה זו היא מהירה, והטיפול נמשך פחות מרבע שעה. הקלת הכאב עשויה להיות מיידית, אך התוצאות הטובות ביותר מגיעות לעיתים קרובות לאחר שבועיים או יותר של טיפולים. הטיפול יעיל במיוחד לבני גיל הזהב.

קראו עוד: אוסטיאופתיה למיגרנות