רפואה אלטרנטיבית לקרע במיניסקוס

קרע במיניסקוסהמניסקוס היא רקמה סחוסית שממוקמת בין השוקה לעצם הברך במפרק הברך. בכל ברך ניתן למצוא שני מניסקוסים שמטרתם היא לבלום זעזועים ולפזר את הזעזועים באופן שווה על פני המפרק כולו. כל פגיעה במניסקוס עלולה לגרום לבעיות בתפקוד המפרק ולבוא לידי ביטוי בכאבים.

קרע במניסקוס הוא אחד מהפציעות השכיחות ביותר באזור הברכיים ואחד מהגורמים השכיחים ביותר להופעת כאב בברכיים. הקרע יכול להתרחש כתוצאה מתאונה, מכה או תנועה לא נכונה שמתרחשת בזמן פעילות ספורטיבית אך במקרים רבים הקרע הוא תוצאה של עומסים ומתחים שהצטברו לאורך זמן.

הקריעה של המניסקוס היא בדרך כלל תוצאה של נשיאת משקל כבד תוך כדי סיבוב הברך בזמן שכף הרגל נשארת במקומה.

הטיפול הקונבנציונאלי לקרע במניסקוס

הטיפול הקונבנציונאלי לקרע במניסקוס מורכב משלושה רבדים להלן:

  • חיזוק השרירים – במקרים בהם מדובר על קרע מזערי שלא גורם לכאבים רבים, הרופא ימליץ על טיפול שמרני שכולל חיזוק השרירים של הברך באמצעות פיזיותרפיה ומתן מידע בנוגע לאופן שבו יש להתנהג על מנת להימנע מהחמרת המצב הקיים.
  • ניתוח – במקרים בהם הקרע נרחב יותר, ניתן לבצע ניתוח לתיקון המניסקוס באמצעות תפרים והחזרתו למקומו הטבעי. במקרים מסוימים יתעורר הצורך להסיר את המניסקוס בניתוח.
  • השתלת מניסקוס – כיום נחקרת האפשרות להשתיל מניסקוס בחולים שסובלים מקרע חמור במניסקוס כשהכוונה היא להשתיל מניסקוס מאדם שהלך לעולמו.

שיאצו לטיפול בקרע במניסקוס

שיאצו היא טכניקת טיפול וריפוי שהתפתחה ביפן בתחילת המאה העשרים. ביפן השיאצו נחשבת לטכניקת טיפול מן המניין אך בישראל הטכניקה נכללת במסגרת שירותי הרפואה המשלימה. הטיפול בשיאצו מתאים למגוון רחב ביותר של מצבים רפואיים בנוסף לקרע במניסקוס כמו למשל בעיות עיכול שונות, בעיות שמקורן במתח או בסטרס נפשי, כאבי צוואר ועוד.

לפי השיאצו כאשר ניגשים לטפל באדם שפנה לטיפול בעקבות קרע במניסקוס, יש להעניק לו טיפול מקיף שגבולותיו משתרעים הרבה מעבר לגבולות הברך וזאת משום שהשיאצו היא שיטת טיפול הוליסטית. בעזרת השיאצו ניתן לסייע לגוף לחזק את שרירי הברך והרגל, לסייע לגוף לחלק את העומסים המופעלים על הברך באופן שווה יותר בין הרגליים ובין חלקי הרגל עצמה וכן לטפל במערכות הפנימיות הקשורות לברך.

לפי השיאצו, הגב התחתון נשלט על ידי שלפוחית השתן והכליות ואיברים אלו עלולים להיות מושפעים לרעה מחדירה של קור חיצוני לגוף. הקור החיצוני שמצליח לפלוש ולהחליש את הכליות ואת שלפוחית השתן מצטבר במפרקי הברכיים, מביא למתיחות גבוהה בשרירים ובגידים ועלול לגרום לפגיעה במניסקוס.

רפואה סינית לטיפול בקרע במניסקוס

לפי הרפואה הסינית כל מחלה או כאב שאנו חשים הם תוצאה של חסימה אנרגטית. לפיכך מטרת הטיפול ברפואה הסינית היא לשחרר את החסימה האנרגטית ולהחיש את זרימת הצ'י לאזור הפגוע. בשיטת הרפואה הסינית ניתן לעשות שימוש במחטים זעירות שמטרתן לשחרר את החסימות האנרגטיות לאורך המרידיאנים (נתיבי האנרגיה הזורמים בגופנו), בצמחי מרפא מיוחדים שמשמשים לשיקום של מפרקי הברכיים, לחיזוק הגידים, הסחוסים והרצועות ועוד.

אחת מהשיטות המוצלחות ביותר לטיפול בבעיות ברכיים באופן כללי ובקרע במניסקוס באופן ספציפי לפי הרפואה הסינית נקראת טווינה. טווינה היא למעשה הפיזיותרפיה הסינית. השיטה מתבססת על מגוון רחב של מניפולציות שמבצע המטפל בגופו של המטופל תוך שילוב של עבודה אנרגטית ופיזית כאחת.

הטיפול לפי טכניקת הטווינה נחשב לקצר מאוד יחסית לשיטות אחרות ונמשך כעשרים דקות עד חצי שעה לכל היותר כשלעתים במהלך הטיפול משולבות טכניקות נוספות כמו דיקור סיני, מוקסה, כוסות רוח ועוד.

מה היה לנו עד עכשיו?
המרכז לרפואה אלטרנטיבית