פרחי באך

פרחי באךפרחי באך הוא שמה של טכניקת טיפול ממשפחת טכניקות הטיפול האלטרנטיביות. הטכניקה המיוחדת הזו פותחה על ידי רופא בשם אדוארד באך שחי בין השנים 1886-1936. שש שנים לפני מותו, בשנת 1930 עזב את עיר מגוריו (לונדון) ועבר להתגורר באזור כפרי באנגליה על מנת לחקור את הסגולות הרפואיות של תמציות פרחים שונות. בשנת 1934 הקים מרכז מיוחד למחקר ולטיפול באמצעות השיטה החדשה שפיתח.

לפי שיטת פרחי באך, לאספקט הנפשי הרגשי של האדם ישנה השפעה מרחיקת לכת על הבריאות הפיזית שלו. כפועל יוצא מכך, על מנת להחלים ממחלה פיזית ישנה חשיבות גדולה להתייחס לאספקטים הנפשיים שעומדים בשורש הבעיה הפיזית. במחקרו סיווג ד”ר באך שלושים ושמונה מצבים נפשיים שונים ובהתאם ייצר שלושים ושמונה תמציות פרחים שכל אחת מהן מתאימה לטיפול במצב נפשי אחר. לפי שיטה זו, השימוש בתמציות אלו מסייע לגוף להחלים מכל מחלה שהיא פשוט על ידי ניקוי הרגשות והמצבים הנפשיים שהביאו לחולי הפיזי.

הגם שלטכניקה זו אין שום ביסוס מדעי, הדוגלים בה מאמינים כי בכוחה לטהר את האדם ממגוון רחב של רגשות לא חיוביים שמשפיעים על בריאותו, ובנוסף לכך ניתן באמצעותה לשנות תכונות אופי ולשנות עמדות ואמונות, על מנת לתרום להעלאת מפלס השמחה של האדם ולתרום לשלוות הנפש שלו. בין היתר מדובר על סיוע במצבי לחץ, דאגה יתרה, הימנעות, כעס, פחד, דיכאון וחרדה.

הרעיון מאחורי השיטה

לפי ד”ר באך כל תמצית מחזיקה בתדר אנרגטי מסוים או תדר רגשי מסוים בו היא מסוגלת לטפל. התדר הרגשי הוא ייצוג של התדר הרגשי שבו מחזיק הפרח שממנו הופקה התמצית ותדר זה מתכתב עם התדר הרגשי המעורער בנפשו של המטופל. תדר רגשי שיצא מאיזון משפיע לפי האמונה בה דוגלים המצדדים בשיטת פרחי באך על המערכת הפיזית ועל ידי נטילת התמצית ניתן להשיב את התדר לאיזון ובכך למגר את התסמינים הפיזיים.

את התמציות מפיקים מפרחים טבעיים, מניצנים, עצים ושיחים שונים שאינם ידועים כרעילים על ידי חימום שלהם במי מעיינות או על ידי הרתחה שלהם במים. השיטה מיועדת לטיפול במגוון רחב ביותר של מחלות ומיועדת לשימוש בקרב בני כל הגילאים מתינוקות ועד לקשישים.

דוגמאות לתמציות של פרחי באך

את שלושים ושמונה התמציות הבסיסיות חילק ד”ר באך לשבע קבוצות משנה להלן: דאגת יתר, רגישות יתר, ייאוש, בדידות, חוסר ביטחון עצמי, פחד ואפטיה וניתוק מהמציאות.

כך למשל, במצבים של פחדים שמופיעים ללא כל סיבה נראית לעין, ניתן להשתמש בתמצית שנקראת Aspen על מנת להרגיש ביטחון ולהגיע לשלווה פנימית. במצבים בהם המטופל נוטה להטיל ספק בעצמו עד כדי כך שהוא מגיע למצבים של חוסר תקווה, ניתן להשתמש בתמצית שנקראת Gentian כדי להשיב את האמונה העצמית ואת הביטחון תוך שאיבת כוחות פנימיים עד למציאת הפתרון לבעיה.

הגישה של הרפואה המערבית לפרחי באך

למרות שתמציות פרחי באך אינן רעילות ונחשבות לבטוחות לשימוש, הרי שנכון לכתיבת שורות אלו היעילות שלהן לא הוכחה במחקרים קליניים מבוססי מחקר. לפיכך, טכניקת הטיפול היחסית מודרנית הזו בשדה הרפואה המשלימה נחשבת עדיין לטכניקת טיפול אלטרנטיבית. עם זאת, מטופלים רבים מדווחים אכן על הקלה בתסמינים השונים מהם סבלו במשך זמן רב בתגובה לטיפול בתמציות פרחי באך.

לא ברור מה הוא האפקט שהוביל לדיווחים אלו כשלפי הרפואה המערבית מדובר על אפקט הפלסבו בלבד. בכל מקרה, גם במידה ואדם בוחר להשתמש בתמציות אלו, אל לו לוותר כליל על הטיפולים המערביים. וכן חלה עליו האחריות לדווח על השימוש בתמציות השונות לרופא המטפל בו, על מנת שלא ליצור אינטראקציה בין תרופתית ועל מנת שלא לחבל בהליך הטיפול המערבי הקונבנציונאלי.