שיטת גרינברג

שיטת גרינברגשיטת גרינברג משתמשת במגע, נשימה, תנועה, תרגילים פיסיים, ושימוש בכלים ושיטות להגברת היכולת לשים לב. אלו הם יחסי גומלין מובנים בין הוראה ללמידה המתרחשים בין המטפל למטופל, כשהגוף הוא המוקד.

מטרת שיטת גרינברג היא ללמד אנשים להכיר בדפוסי התנהגות וחשיבה בהם הם מחזיקים ולשחררם על מנת שלא לפעול מתוך מצב של “טייס אוטומטי” אלא מתוך חופש. כאשר הדפוסים המגבילים האלו של ההוויה נעצרים, מתאפשרת השגת אנרגיה עצומה המאפשרת לאנשים להתקדם לבריאות משופרת ואפשרויות מוגברות למיצוי היכולות.

שיטת גרינברג מיועדת לאנשים המבקשים לשים קץ לסבלם מכאב פיסי כמו גם לכל אדם שמוכן לחיות את חייו באופן מלא יותר.

האופן בו עובדת שיטת גרינברג

שיטה זו היא תהליך למידה. באמצעות הדרכת מגע על ידי המטפל, המטופל לומד לשים לב לאזורים הפיסיים השונים בגופו התומכים בדפוסים מסוימים. הוא לומד להשתלט על דפוסים אלו ולעצור אותם, באמצעות תרגילים שונים.

תרגול המיועד לדרכי הנשימה הוא חלק חיוני מהתהליך. נשימה באופן מלא ומוחלט מאפשרת השגת יותר אנרגיה, הדרושה ליצירת שינוי ממשי.

שחרור מפחדים

רמה מסוימת של פחד דרושה לשימוש בו כמערכת חירום ואזהרה. אך אם אדם חווה פחד באופן מלא, הוא משפיע בקיצוניות על מצבים הדורשים אנרגיה נוספת להשגת בהירות, מיקוד, מהירות ושקט. רוב האנשים מתייחסים לפחד כאל משהו שלילי אותו אינם מעוניינים לחוות. הם מפעילים אנרגיה מרובה על מנת להימנע ממצבים העלולים לעורר פחד.

הם מנסים להתעלם ממנו, להרדים את עצמם מפניו או שהם נתקפים פחד מפני הפחד עצמו. כתוצאה מכך, הם הופכים להיות תקועים, וחוזרים על אותן התנהגויות ודפוסי חשיבה בחיים מבלי להעז להקשיב לרצונותיהם וחלומותיהם, כשהם חסרים את האנרגיה הדרושה לשינוי. שיטת גרינברג מובילה לשחרור מפחדים לשם השגת יכולת תפקוד חופשית ומלאה יותר.

התמודדות עם כאב

משמש כמדד המיידע על משהו שאינו כשורה בגוף. בדומה לפחד, רוב האנשים שכחו או לא למדו איך להתמודד עם כאב באופן בונה ואחראי. כאב נתפס כמשהו בו אין צורך להחזיק ושעליו אין שליטה. אדם מנסה להיפטר מכל כאב אותו הוא חווה. הוא משתדל שלא להרגיש.

הוא מתעלם מהכאב. שיטת גרינברג מלמדת לעצור את התגובות לכאב במקום להוביל את מלוא תשומת הלב אל חוויית הכאב. באמצעות התרגילים, הגוף מסוגל להיבנות מחדש, לשחזר את התפקוד ולהתנהל באופן טוב בהרבה.

ניתוח הרגליים בשיטת גרינברג

כפות הרגליים הן הבסיס של הגוף. בעמידה על הרגליים במשך פרקי זמן ארוכים, מתרחשים היבטים רבים בגוף, המשפיעים על הרגליים. לדוגמא, אם אדם נושא תיק על כתף אחת, יותר משקל מופץ על רגל אחת. כל מאמץ, כל מתח, וכל לחץ אשר נוצר על הגוף, משפיע בהמשך גם על הרגליים.

בתחילת כל מפגש טיפול, המטפל מתבונן על רגלי המטופל כדי לקבוע היכן קיימים עיוותים בהקצאת האנרגיה ותשומת הלב.

באמצעות תהליך שנקרא “ניתוח הרגל”, המטפל יכול להשתמש ברגלים כמפת הגוף על מנת ללמוד יותר על הדפוסים המגבילים אותם מבקש המטופל לעצור בתחומים הפיסיים המושפעים. עד סוף המפגש, המטפל מבין כיצד הטיפול ישפיע על הגוף, וכיצד לעבוד עם המטופל.

ראו גם:

טיפול רפלקסולוגי בכף הרגל >>>