תיאוריית האירידיולוגיה

אירידיולוגיהפתגם עתיק טוען כי העיניים הן ראי הנשמה. ואכן, אירידיולוגיה היא מדע ניתוח המבנים העדינים של קשתית העין. הקשתית מצביעה על מצב הגוף, חושפת חולשות מהותיות, רמות בריאות ומעברים המתרחשים בגוף האדם.

על פי תפיסה זו, העיניים מהוות את החלון לבריאות האדם. לא קיימות שתי קשתיות (החלק הצבעוני של העין), שהן זהות. מבנה הקשתית הוא כה ייחודי, שהוא משמש כיום לאמצעי זיהוי בטחוניים, ובמשך מאות שנים הוא שימש אף לניתוח בריאות אנשים בעבר, בהווה ובעתיד שלהם.

ההיסטוריה של אירידיולוגיה

לאירידיולוגיה קיימת היסטוריה ארוכה המתועדת במוזיאונים המצריים, המציגים תמונות שבהן כמרים חוקרים את עיני פרעה. ניתוח מדע זה פורסם לראשונה על ידי רופא בשם פיליפוס מיינס, שכתב בשנת 1760 ספר המסביר את תכונות האירידיולוגיה, ובו קבע כי העין מכילה מידע רב ערך על הגוף.

האירידיולוג המוקדם ביותר היה ד”ר איגנץ פון וון פצלי. כילד בהונגריה, הוא דרך בטעות על רגל של ינשוף, והבחין בסימן שחור שהופיע בעינו, לאחר זמן מה, השתנה הסימן וצבעו.

פון וון פצלי למד רפואה בבית הספר לרפואה של וינה, והמשיך להתעניין במה שהעין יכולה לחשוף בנוגע לבריאות. הוא למד את קרניות העין של מטופלים לפני ולאחר ניתוח, הקליט את ממצאיו, ופרסם את מחקרו בתגליות בתחומי הטבע והאמנות של הריפוי. האירידיולוגיה הוקמה באופן רשמי בשנת 1880. ככל שהתפתח תחום זה, הוא סיפק למדע תובנה רבת ערך לגבי העוצמות והחולשות בריאות האדם.

האופן בו עובדת אירידיולוגיה

מחקר קשתית העין למטרות רפואיות נקרא אירידיולוגיה. הקשתית מכילה סיבים ופיגמנטציה אשר משקפת באופן מפורט את המצב הפיסי והנפשי של אדם.

כאשר מערכת איברים בגוף, או הגוף בכללותו נמצאים במצב ירוד, העצב המפעיל את הקשתית מתחיל לסגת, ומושך איתו דרגות שונות של שכבות סיבים המרכיבות את צבע קשתית העין, ומותיר סימנים חשוכים הנקראים נגעים.

היות וכל איבר ואיבר בגוף מיוצג בקשתית העין באזור מוגדר היטב, אירידיולוג יכול להשתמש בסימנים השונים לזיהוי חולשות או פעילות יתר בגוף, כך שניתן להימנע מבעיות רפואיות בעתיד. עבודת האירידיולוג היא זיהוי מצבים פיסיים ונפשיים המשפיעים על תגובת האדם לסביבתו, וקביעת התסמינים שעשויים להתרחש, ואלו חלקים, מערכות או איברים בגוף עשויים לסבול מהם, כמו גם באלו תחומים אדם עלול להיות פגיע ככל שהוא מתבגר.

לדוגמה, אם פעולת הלבלב פגומה, המצב עשוי להצביע על סוכרת. אירידיולוגיה מכירה ברעלים והדלקת שעלולים לגרום לבעיות בלבלב, כמו גם בליקויים כימיים מסוימים, על מנת לקבוע את מצב הבריאות הכללי. זהו מדע בטוח שאינו פולשני לאבחון בתחום הרפואה המשלימה, והוא נמצא בשימוש על ידי מרפאים אלטרנטיביים כדרך להבנה טובה יותר של מצב מטופליהם המאפשרת הענקת טיפול מדויק.

האירדיולוגיה מסייעת בטיפול מהשורש במגוון מחלות ומצבים בריאותיים כמו: סוכרת, אלרגיות, מיגרנות, כאבי בטן, פסוריאזיס, כולסטרול גבוה ועוד.

מה רואה אירידיולוג?

כאשר אירידיולוג מתבונן בעיניים, הוא מבחין במספר מצבים:

  • פיגמנטים צהובים חומים מצביעים על תפקוד לקוי של שלפוחית השתן, הכבד, כיס המרה והלבלב. גם כתמים חומים כהים המופיעים באופן אקראי בקשתית, מצביעים על תפקוד לקוי של הכבד והלבלב.
  • פיגמנט חום בהיר נתפס בדרך כלל כמצב של סוכרת.
  • פיגמנט שחור מצביע על סרטן באזור המקביל לו על פי האירידיולוגיה.
  • פיגמנט חום עמום מצביע על תסמונת קנדידה.

תוכלו לקרוא עוד על אירידיולוגיה באתר iridology.org.il