מהו דיקור נוירולוגי?

מהו דיקור נוירולוגי?דיקור סיני הוא אחד מההליכים העתיקים הנפוצים ביותר בעולם הרפואי. מקור הטיפול הוא בסין, לפני למעלה מאלפיים שנים. הדיקור התחיל להיות ידוע יותר בארצות הברית בשנת 1971, כאשר כתב ה’ניו יורק טיימס’, ג’יימס רסטון, כתב על השיטה בה רופאים בסין השתמשו במחטים על מנת להקל את כאביו לאחר ניתוח.

דיקור הוא שיטת טיפול הקשורה לגירוי נקודות אנטומיות בגוף, והוא מבוצע במגוון טכניקות. השיטה האמריקאית של דיקור משלבת מסורות רפואיות מסין, יפן, קוריאה ומדינות אחרות של המזרח. הדיקור שנחקר באופן מדעי ביותר, כרוך בהחדרת מחטים דקות, מוצקות ומתכתיות לעור, המופעלות באופן ידני או באמצעות גירוי חשמלי.

אופן פעולת דיקור נוירולוגי

שיטה זו מבוססת על אמנות רפואית עתיקה והוא מבוצע בגישות רבות. דיקור נוירולוגי מבוצע על ידי רופא מיומן ובעל רישיון גם ברפואה מערבית, שעבר הכשרה יסודית לטיפול בדיקור כפרקטיקה מיוחדת. הרופא ישתמש בגישה אחת או שילוב גישות מערביות ומזרחיות, בהתאם לצורך, לטפל במחלה.

השיטה המתקדמת של הדיקור אינה נמנעת מהשיטה העתיקה. הדיקור הנוירולוגי מבוצע בטכניקות כגון אלקטרו דיקור, ומציאת נקודות דיקור חדשות המתפתחות באופן קבוע. בין הנקודות החדשות, המרגשת ביותר היא קבוצת הנקודות בקרקפת, המשמשת לטיפול במחלות מערכת העצבים המרכזית.

רופאים מערביים מצדיקים דיקור קרקפת בעזרת ציטוטים פיוטיים מהקלאסיקות העתיקות, המדברות על “חשיבות הראש שהוכרה מאז הזמנים הקדומים”, ובכך נמנעת הרפואה המערבית מהטלת דופי בחוכמת האבות הסיניים, ועדיין מבצעת את הטיפול בדיקור בגישות מתקדמות.

היקף המחלות והמצבים הרפואיים המטופלים בדיקור נוירולוגי

ארגון הבריאות העולמי מכיר בשימוש בדיקור נוירולוגי לטיפול במגוון נרחב של בעיות רפואיות, כולל:

  • הפרעות עיכול – כגון גסטריטיס וחומציות, מעי גס ספסטי, עצירות ושלשול.
  • הפרעות בדרכי הנשימה – כגון סינוסיטיס, כאבי גרון, ברונכיטיס, אסטמה, ודלקות חוזרות ונשנות בחזה.
  • הפרעות נוירולוגיות – כגון כאבי שרירים, כאבי צוואר, כאבי גב תחתון, דלקת עצבים, נוירופתיה והפרעות עצביות כגון כאבי ראש, טיקים בפנים, דלקת בצלעות, כתף קפואה, מרפק טניס, צורות שונות של כאבי גידים, סכיאטיקה, ודלקת מפרקים ניוונית.
  • הפרעות אגן – כגון בריחת שתן, בעיות וסת, ובעיות פוריות.

בעוד שדיקור נקשר בדרך כלל עם שליטה בכאב, בידי רופא מיומן היטב ניתן לטפל בשיטה זו ליישומים נרחבים בהרבה. דיקור נוירולוגי יכול להיות יעיל כטיפול יחיד, או כתמיכה או תוספת לשיטות טיפול רפואיות אחרות בהפרעות רפואיות וכירורגיות רבות.

השפעת דיקור נוירולוגי על מיגור הכאב ושחרור חסימות

דיקור נקודות הגירוי פועל במספר אופנים:

  • טיפול בדלקת מקומית ושחרור שרירים תפוסים – בהתנהלותו הטבעית, הגוף פועל להגברת זרימת דם לאזורים חסומים וכואבים, מתוך מטרה לרפא את הדלקת. הדיקור הנוירולוגי מאפשר החדרת חמצן לאזורים כואבים והזרמת דם תקינה להרגעת סיבי השריר.
  • הפעלת שריר – באמצעות הדיקור, והפעלתו על נקודות עצב תנועתי, ניתן לשחרר סיבי שרירים מכווצים.
  • גרייה מוחית – דיקור נוירולוגי גורם למוח לשחרר הורמונים טבעיים הפועלים כמרגיעי שרירים ומשככי כאבים המשפיעים על מחזור הדם.