טנטרה

טנטרהבאחד הטקסטים של הטנטרה נכתב: “טנטרה היא דרך, המכילה את המהות היוגית של הנאה מינית, והיא עדיפה על כל הנתיבים. בגישת הטנטרה, הנאה מינית הופכת ישירות ליוגה. מה שבדת הקונבנציונאלית נחשב לחטא, הופך להיות מבוא בכישרון מלא בטנטרה”.

טנטרה היא הליבה הבראשיתית של המסורת הרוחנית ההודית. זהו יסוד עמוק הקשור לפילוסופיות אוניברסליות. רבות כבר נכתב ונדון בהקשר של מחקרים אודות שיטות תרגול רוחניות, אך סמליותן הנסתרת עדיין אינה ידועה. טנטרה נותרה עד היום מפוזרת, מסתורית ותמוהה, במיוחד בצורות הטיבטיות שלה.

טכניקה זו מציגה מדע אמיתי של כוחות קוסמיים המשולבים עם פיזיולוגיה, פסיכולוגיה, קסם ורוחניות. טנטרה מציעה חזון מעשי הנוגע ברבדים רבים של האדם. תאוריות מדעיות אשר מסבירות את ההיבטים האינטימיים ביותר של התנהגות האדם מפרטים כיצד תרגול טנטרה תורם להעשרת מדע ופסיכולוגיה בת זמננו באופן חדש.

טנטריזם מכיר בקונדליני, מקור אנרגיה מסתורית, שעדיין אינה מוגדרת כראוי על ידי המדע המודרני, והיא בעלת חשיבות עליונה לשחרור רוחני מלא. טנטרה מוגדרת כמערכת רוחנית המותאמת באופן הטוב ביותר לעידן היוגה, שבו רוחניות נמצאת בירידה כאשר גבר ואישה מנסים לשלב מחדש את עצמם במרכז הקוסמי, היצירתי והרוחני שלהם.

הבנת טנטרה היא הבנת משמעות טכניקות אלו. היום קיים צורך בידע ‘אובייקטיבי’, אשר הופך את דרך ההתנהלות המכאנית והלא אנושית. חשיבה מופשטת קשורה פחות ופחות לחיים האמיתיים ובכל זאת היא מגדירה את רוב הפעילויות היומיומיות. לכן הכרחי לתרגל טנטרה, שהיא ידע מדויק מאוד, סוביקטיבי, ונגיש לכולם, באמצעות ניסיון ותרגול אישי.

אנרגיית האהבה

טנטרה מתבוננת על היקום מנקודת מבט מורכבת ביותר, בעלת ממדים רבים של אנרגיות בלתי נראות. מדע זה מאפשר הרחבה מבוקרת של תודעה להתרחשויות המופיעות במיינד, ובכך משחרר אדם מבורות. הדרך המומלצת לתרגול טנטרה היא הימנעות מגישה שלילית או סגפנות, כפי שמטיפות מערכות רוחניות אחרות. זוהי גישת הנאה ואושר עילאי.

המסורת הטנטרית מלמדת באופן ברור כי ניתן להשיג מצב של שילוב הרמוני וחופש רוחני רק באמצעות חווייה וחיים ישירים של חיי היומיום. הרמות העילאיות של התודעה אינן צריכות להיות נשלטות, אלא לעלות באופן מלא ובטירוף, באינטנסיביות ולחלוטין, על מנת לחיות באופן מלא את כל הכוח הגלום בשפע הרוחני.

במסורת הטנטרית, יוגה, איחוד עם אלוהים, הוא בו זמנית חוויית חיים מלאי תשוקה שעדיין מנותקים מתענוגות העולם הזה, מה שמוביל למצב של הארה באמצעות כוחות על טבעיים, אשר מתקבלים באמצעות יישום התרגילים המיוחדים. מטרת התרגול היא לשרת מטרה ברורה בדרך להשגת עליונות רוחנית

גוף האדם, עם כל התהליכים הביולוגיים והפסיכו נפשיים שלו, הוא רק כלי שבו ודרכו פועלים הכוחות הקוסמיים. מבנה הגוף האנושי והביטוי הקוסמי המאקרו חיצוני, או היקום, דומים. לכן כל מה שקיים ביקום, צריך להתקיים אף בצורה ופרופורציה מסימת בגוף האדם.

מיניות מקודשת

הפילוסופיה הטנטרית עצמה כוללת בתיאוריה שלה את כל רמות היקום ומעניקה חשיבות עליונה לאסטרונומיה, ביולוגיה, פראפסיכולוגיה, אנטומיה, מדיטציה, רפואה, מוסיקה, אמנות ואף מיניות. למעשה, החוויה המינית נחשבת לאיחוד נצחי. לעיקרון זה קיים מקום חשוב ביותר בטכניקות הטנטריות והתרגולים המבוצעים לעיתים בארוטיות עמוקה.

טנטרה היא שיטת לימוד מורכבת, מדויקת ומהווה ניתוח מעמיק המבוסס על יסודות רציונאליים. זהו מטא-מדע העוסק בהיבטים השונים של התודעה העליונה ודרכים לחוות אותה. הביטוי המיני מהווה רק את בסיס הטכניקות, אך הלימוד עצמו נתון למשמעת קפדנית, היות והטנטרה יוצאת מנקודת הנחה כי סוד החיים טמון בשליטה באנרגיה המינית.

כדי להבין את היחס למיניות טנטרית, נדרש מוח פתוח לגמרי והיפוך של נקודת מבט. אנשים שרגילים לראות מנטליות מינית חופשית כ”חטא” ממנו יש להימנע ובו יש להתבייש, או, בכל מקרה, לשמור אותו בסוד בשל האופי ה”טמא” שלו, מקבלים את הסיכויים לשקול אהבה טנטרית כגישה תקיפה מתריסה על מוסר קונבנציונאלי.

באותו האופן שניתן לקבל הטבות רק באמצעות שימוש בתרופה, האמת של המדע הטנטרי ניתנת להוכחה רק באמצעות תרגול מוצלח. יחד עם זאת, יש צורך להדגיש כי המתרגל הטנטרי חייב לפתח ולשכלל את התרגול רק למטרת הבאת עצמו לרמת הישות העליונה ומשם להתמזגות עם המוחלט. לתרגול אין ערך לכשעצמו. הוא רק אמצעי להשגת מטרה. אך לא ניתן להשיג את המטרה רק באמצעות דיבורים על טנטרה, ורק פרקטיקה בלתי נלאית והתנסות ישירה יכולים להוביל להישגים יוצאי דופן.

הליבידו – הצימאון לאחדות. היבט חשוב נוסף בטנטרה יוגה, הוא כי החשק המיני, המתבטא בדחף מיני, אינו נחשב כלל לחושני בלבד, אלא ברמות העמוקות ביותר, כמו הכמיהה הנלהבת של הנשמה לשלמות רוחנית. כאן הדחף הארוטי מופיע כצמא תהומי של הנפש להגעה לשלמות דרך אחדות ניגודים קוטביים משלימים. בדרך זו, ניתן לקבל גישה לרמות הגבוהות הרוחניות ביותר של התודעה.

מצבים רפואיים בהם ניתן לטפל באמצעות חוויה טנטרית

מעבר להיבט ההגשמה הרוחנית המלאה העליונה אליה ניתן להגיע באמצעות תרגול טנטרה, גישה זו יעילה אף לשיפור מצבים רוחניים שונים, הכוללים:

 • שחרור חסמים רשיים
 • עיסוי טנטרי לשחרור כאבים גופניים
 • שיפור התקשורת הרגשית
 • ייעוץ טנטרי לשיפור מצבים בעייתיים בחיים
 • קבלת כלים לתקשורת זוגית אינטימית
 • ריפוי חסמים מיניים
 • טיפול בבעיות אורגזמה
 • אמנות האהבה הטנטרית כשחרור מיני מלא ובכך שחרור נפשי מלא
 • טיפול בבעיות של תסמונת קדם וסתית ומחזור חודשי שאינו סדיר
 • טיפול בחוסר סיפוק מיני
 • טיפול בהיבטים של קרירות מינית
 • שילוב הטנטרה בגישות טיפול אלטרנטיביות שונות
 • ניקוי וטיהור גופני אנרגטי.

הטנטרה, בשילוב עם טיפולי רפואה אלטרנטיבית, מטפלת בבעיות מיניות, משחררת אדם מביקורת ושפיטה עצמית כמו גם מפחד מפני אינטימיות.