עיסוי שוודי

עיסוי שוודיאח, הצלילים המרגיעים של המוסיקה העדינה הנשמעים במהלך טיפול עיסוי שוודי, תוך כדי שכיבה באושר מתחת לסדין רך ועוטף, באווירת המוצפת ריחות מרגיעים ותאורה עמומה. העצבים נרגעים והצרות חומקות כשידיים מרוחות בשמן מעסות את הגב והכתפיים.

הכיף של הספא טמון בהנאה מהיתרונות המרגיעים של עיסוי שוודי, שהדפוס שלו מוכר כמעט לכולם. לאנשים שעדיין לא התוודעו ליתרונות שיטת עיסוי זו, או שהם סבורים שהעיסוי לא באמת הועיל להם, מומלץ לחשוב שוב. עיסוי, ובמיוחד עיסוי שוודי, נושא יתרונות בריאותיים משמעותיים מאוד, מעבר לאושר אותו ניתן לחוות לאחר יום פינוק בספא.

מהו עיסוי שוודי

זוהי שיטת עיסוי נהדרת מסיבות רבות. ראשית, הטיפול מבוצע באווירה נעימה, והמטפל מתחיל עם  תנועות עיסוי עדינות. המטופל שוכב ללא בגדים על מיטת עיסוי מוגבהת עם מגבת על הפנים וסדין קל כרוך על גופו.

המטפל מתחיל את העיסוי מהבטן, ומבצע תנועות ארוכות דוגמת העברת מברשת לאורך הגב, הכתפיים, הזרועות, הגב התחתון והרגליים. באמצע הטיפול המטופל מתבקש לציין מקומות בגוף בהם הוא חווה כאב, בהם המטפל מתמקד, והמחצית השנייה של הטיפול מתמקדת בגב העליון והכתפיים, הזרועות הקדמיות והשוקיים.

מעסים שוודיים משמשים לעיתים אף בכף שטוחה, בכריות כפות ידיהם או בקצות אצבעותיהם על מנת להפעיל לחצים חזקים ולסייע בשחרור והארכת שרירים. בניגוד לסגנונות גירוי נקודות לחץ בעיסויים מסוג שיאצו או שיטות מתיחה דוגמת עיסוי תאילנדי, עיסוי שוודי תוכנן במיוחד לשיפור זרימת הדם לקבוצות שרירים גדולות.

עיסוי שוודי להרפיה נרחבת מוגברת

היתרון העיקרי של שיטת עיסוי זו הוא ההרפיה הכוללת אותה הוא מספק. טיפול שוודי סטנדרטי נמשך כחצי שעה עד שעה, ומעניק פתרון למצבים כואבים הקשורים לקבוצות השרירים העיקריות ביותר של הגוף.

הטיפול מבוצע על מיטת טיפולים רכה, בסביבה מרגיעה. ופעולות העיסוי מרפות את שרירי המטופל, בעוד שהחוויה הכוללת מבטלת מתח נפשי, ומשכפלת אף את תנועות מערכת הדם. באמצעות ביצוע תנועות עיסוי לכיוון הלב, עיסוי שוודי מנקז את הפסולת המטבולית מהגפיים.

עיסוי שוודי להקלת כאב

שיטת עיסוי זו משמשת גם כחלק בלתי נפרד מתכניות טיפול בכאבים לאחר פציעות ספורט או כאבים כרוניים. הטיפול מתמקד באזורים פרטניים של כאב כגון נקע בקרסול, או שהוא משמש על מנת לסייע בהתמודדות עם כאב כרוני הנלווה למצבים כגון דלקת פרקים.

באמצעות העיסוי המשפר את זרימת הדם ומגביר רגיעה בכל הגוף, המעסה מטפל במצבים רבים כואבים.

עיסוי להפגת עייפות, דיכאון וחרדה

אחד המחקרים האחרונים בחן את יעילות העיסוי השוודי להפחתת עייפות בקרב חולי סרטן. במרץ 2015, אוניברסיטת אמורי הודיעה על המשך הניסויים הקליניים הקשורים ליתרונות רפואת עיסוי. בהודעה נמסר כי מחקרים קודמים כבר הוכיחו שטיפול בעיסוי מחזק את המערכת החיסונית ומפחית חרדות בקרב אנשים ללא סרטן.

המדענים מאמינים שקיימות השפעות חיוביות רבות אותן ניתן להשיג מטיפול בעיסוי והם מקווים להוכיח, כי בין היתרונות הביולוגיים האחרים, עיסוי שוודי עשוי להפחית עייפות הקשורה בסרטן. העיסוי נחקר אף כסיוע לחולים הסובלים מהפרעות עצבים כגון טרשת נפוצה.

בשנת 2014, מדענים בבית הספר לרפואה באוניברסיטת מיאמי ערכו מחקר שעקב אחר 24 אנשים עם טרשת נפוצה, שהשתתפו בניסוי עיסוי שוודי בן חמישה שבועות. מחצית מהמשתתפים קיבלו עיסויים במשך 45 דקות פעמיים בשבוע, ואילו המשתתפים בחצי השני קיבלו טיפול רפואי רגיל.

בהשוואה לקבוצת הביקורת, המטופלים בקבוצת העיסוי השוודי חוו פחות דיכאון, ירידה בחרדה, תפקוד חברתי משופר, הערכה עצמית טובה יותר ודימוי גוף משופר. ממצאים אלו נקשרים לרעיון לפיו עיסוי מפחית רמות קורטיזון, או הורמון “מתח”. המדענים סבורים שהעיסוי מוריד את הקורטיזון תוך הגדלת הסרוטונין, מה שמוביל לתחושת אושר והתרוממות רוח.

יתרונות נוספים של עיסוי שוודי

שיטת עיסוי זו יעילה למספר אתגרים פיסיים אחרים, כגון הפחתת רקמת צלקת באמצעות טיפול התערבות על סיבים פיסיים של הרקמה, מה שמאפשר לרקמה הצלקתית להצטמצם בהצלחה ולהיספג בעור.

בנוסף, העיסוי מסייע עם ניקוז לימפטי, כשהתנועות הארוכות של המטפל מאפשרות העברת נוזלים מאזורים סתומים. מעניין לציין שמטופלים רבים נשבעו שעיסוי שוודי הצליח להפחית אצלם עצירות או בעיות עיכול, היות והיתרונות המוגברים בזרימת הדם והרפיית שרירי הבטן והגב התחתון, מסייעים בהקלת התסמינים.