טכניקת הריבריסינג

ריבריסינגריבריסינג (Rebrithing) היא טכניקת נשימה מודעת המורכבת מתרגילי נשימה פרטניים המאפשרים לאנשים לחוות מחדש זיכרונות מהעבר, ולשחרר רגשות ותחושות אשר דוכאו בתוך העצמי הפיסי הרגשי. לאונרד אור, מייסד פילוסופיית ריבריסינג, אומר כי הטכניקה גורמת לנשימה הפנימית להתחבר אל הנשימה החיצונית. נשימה פנימית נקראת אף חיים טהורים, רוח, אלוהים או ישות אינסופית. הנשימה החיצונית היא מערכת הנשימה של אוויר וחמצן.

ריבריסינג היא טכניקת נשימה פיסית פשוטה המהווה כלי ניקוי רגשי עמוק. זוהי צורה יעילה של יוגה לאנשי המערב. יוגה קלאסית מזרחית משתמשת בנשימה למרכוז, הרפיה וריפוי. ההבדלים נעוצים בכך שנשימת יוגה היא בעלת השפעה שונה במקצת. ריבריסינג נוטה להאיץ את תהליך הסליקה מהר יותר בהשוואה להאטה יוגה.

תחושות

החלק הרגשי של טיפול ריבריסינג מעודן יותר ומהווה את המוקד העיקרי של השיטה. באמצעות נשימה מודעת, מומס הדיכוי הרגשי בגוף, כך שהתחושות המוחזקות בעבר מתחילות לצוף על פני השטח באופן מודע. היות וכתשעים אחוזים מהמחשבות והתחושות אינן נמצאות במודע, הרבה מהמתקבל בטיפולים נותר מחוסר הכרה.

אין זה אומר שהנשימה לא עובדת. זה רק אומר שאדם אינו צריך לחוות באופן מודע את מה שהשתנה. אם הדרך בה אדם חי את חייו משקפת את רמת בריאותו, לאחר טיפול ריבריסינג, אופן התפקוד שלו משתפר, וכך הוא יודע שזה היה טיפול טוב.

המפגשים הראשונים נוטים להיות משמעותיים ביותר. לאחר מעט תרגול של חמש עד עשרים פגישות, תלוי באדם ובמצבו הרגשי והפיסי, המפגשים עצמם הופכים להיות קלים יותר. עבור רוב האנשים, נושאים התקועים בתת מודע הם הקשים ביותר לשילוב בתרגול. אלו התחושות שאינן נוטות להגיע אל המודע. בדרך כלל סובבים היבטים אלה נושאים של משפחה, מערכות יחסים רומנטיות, קריירה וכסף.

כאשר אדם מתחיל לנשום באופן מלא, חלק מהתחושות המודחקות מהעבר מתחילות לצוף על “פני השטח” במודע וניתנות לחוויה מחדש. לפני שתהליך זה מתרחש, אדם חייב לבחור לחוש את הפחד שגורם לו להתנגד לתחושות אלו מלכתחילה. לדוגמה, אם אדם פוחד לומר את האמת על עצמו, היות והוא פוחד שאנשים יעזבו אותו, הוא חייב להתמודד ולעבוד על פחד נטישה לפני שיהיה מסוגל להצהיר את האמת שלו.

מפגשי ריבריסינג יכולים להסתיים ללא סיכון מערכות יחסים מסוימות. לעיתים קרובות פחדים הכרוכים במצבים המעורבים עם אנשים אחרים בלבד, כגון פחד מנטישה, עלולים לצוף בעצמם בזמן הנשימה. המתרגל מתבקש פשוט לחוש את זה ולא לעשות מאומה בקשר לזה, מלבד לשמור על הנשימה באופן מלא כל הזמן. בסופו של דבר מתמוסס הפחד, כך שהמתרגל חש בטחון להכיר אמת מסוימת בקשר לעצמו.

ככל שהמתרגל חש בטחון יותר לשחרר מחסומים במרחב המוגן של ריבריסינג, כך קל ובטוח יותר לשחרר מחסומים סביב אנשים אהובים. שינוי זה נקרא אינטגרציה, וזוהי פשוט כניעה לאמת התחושות הגופניות. כניעה לפחד נטישה משחרר למעשה את המתרגל מהמחשבה שאנשים יעזבו. זהו חלק חשוב של הריפוי.

היכולת לשלב בחיים את חוסר הנוחות ברגע שאדם הופך להיות לכך, היא מטרה אחת של ריבריסינג, המשיגה צמיחה אישית. הנשימה מנחה את המתרגל עד לנקודה בה הבחירה להרפות או להיכנע מזכירה לו עד כמה לא נוח זה יכול להרגיש כאשר אינו נכנע. יחד עם זאת, לא הנשימה היא שגורמת לאינטגרציה. הבחירה להיכנע היא הקסם, אשר מתרחש באופן עצמאי כחלק מתהליך הנשימה.

לדוגמה, כאשר במהלך מפגש המתרגל מבחין כי גופו מתוח, הוא מתמקד במודעות על תחושה זו. הכרה במתח, וההרשאה כי ישאר שם, בעצם מעניקה לגוף אישור להירגע, מה שמוביל לפירוק מתח השרירים. נכונות המתרגל רק להיות עם עצמו, ללא קשר למה שהוא מרגיש, משפרת את תהליך השחרור ושילוב מחשבות או התנהגויות חדשות.

חוויות פיסיות

הרפיה מתרחשת ברמה הפיסית בכל מהלך מפגשי ריבריסינג. כאשר קיים דיכוי או התנהגות לתחושות, הגוף מגיב בהתאם מבחינה פיסית והופך להיות הדוק ונוקשה. במפגשי נשימה מודעת, השפעה זו היא גבוהה במידה ניכרת. קיימות מספר תחושות אפשריות כתוצאה מלחימה ברגשות, כולל רעב, תחושת הילכדות, כעס ומתח.

תחושות גופניות הן היבט נורמאלי נפוץ של המפגשים, וכוללות תחושות עקצוץ וסחרחורת. אין פעולה הננקטת לטיפול בתחושות אלו, אלא הקפדה על המשך נשימה עד שחוסר הנוחות נעלמת, והשלמה פיסית ונפשית מתרחשת.

ערך הטיפול בריבריסינג

היות והעולמות הפנימיים והחיצוניים מתחברים בעת נשימה מודעת, ריבריסינג היא טכניקה שעובדת ישירות על הרמות הרגשיות העמוקות ביותר. קיימים היבטים רבים של העצמי ושל החיים להם אנשים מודעים, וקיימים מימושים רבים יותר או מופחתים יותר על פני השטח באופן מודע.

למרבה המזל, ערך מפגשי הטיפול אינו נקבע באמצעות מה שאדם מבין מניסיונו. הסיבה לכך היא כי בעוד שייתכן שלאדם אין מחשבות מודעות משמעותיות תוך כדי התהליך, הוא מבחין כיצד חייו עובדים הרבה יותר טוב כתוצאה מהטיפול. ריבריסינג אינו תהליך אינטלקטואלי. הוא אינו מסתמך על חדות הגיונית או רציונאלית ליעילותו. לכן, לא ניתן לחזות או לכוון מה יצוף במהלך המפגשים.

נשימה מודעת היא חוכמה מולדת של הגוף, המאפשרת לו לרפא את עצמו. האגו, חלק במוח הנקשר לעיתים קרובות עם צרכים רגשיים ופיסיים, מושקע בהגנה עצמית, עד כדי כך שהוא עלול להרוג את הגוף במידת הצורך. האינטליגנציה המולדת של הגוף מובילה אותו לרפא את עצמו.

אין זה טבעי לדכא רגשות, והגוף מנקה אותם באופן אוטומטי אם מותר לו לעשות את מה שטבעי. יעילות מפגשי הטיפול אינה כרוכה בניסיון קודם בשום שיטה, מלבד מלהיות בחיים ולהיות מסוגל לנשום באופן עצמאי. אין צורך אף לדעת מאומה על צמיחה אישית ורוחנית.