היתרונות של שן הארי

שן הארישן הארי הוא צמח המכיל שפע ויטמיני C, B, A ו-D, כמו גם מינרלים של ברזל אשלגן, ואבץ. עלי הצמח משמשים כהוספת טעם לסלטים, כריכים ותה. השורשים משמשים בתחליפי קפה והפרחים משמשים לייצור יינות.

בעבר, השורש והעלים של שן הארי שימשו לטיפול בבעיות כבד. אינדיאנים בישלו את שן הארי במים והשתמשו בו לטיפול במחלת כליות, נפיחות, בעיות עור, צרבת וקלקול קיבה. ברפואה הסינית המסורתית, שן הארי משמש לטיפול בבעיות קיבה, דלקת התוספתן ובבעיות כגון דלקת השד או חוסר זרימת חלב.

באירופה, צמח זה נמצא בשימוש בתרופות להורדת חום, בעיות עיניים, סוכרת ושלשולים. כיום משמשים שורשי שן הארי בעיקר לטיפול בהסדרת תיאבון, ובעיות כבד וכיס מרה. עלי הצמח משמשים כחומר משתן המסייע לגוף להיפטר מעודף נוזלים.

תיאור הצמח וחלקיו המשמשים לריפוי

מאות סוגי שן הארי גדלים באזורים הממוזגים של אירופה, אסיה וצפון אמריקה. זהו צמח רב שנתי קשוח המאופיין בעלים דמויי שיניים. גבעולי הצמח נראים כמו כתרים בזכות הפרחים הצהובים הבהירים. הפרחים נפתחים עם שמש הבוקר ונסגרים בערב או במזג אוויר קודר. השורשים הם בצבע חום כהה, בשרניים ופריכים ומלאים בחומר לבן חלבי מריר המדיף ריח חזק.

עלי שן הארי מכילים רמות משמעותיות של ויטמיני D, C, A ו-B, כמו גם ברזל, מגנזיום, אבץ, אשלגן, נחושת, סידן וסיליקון ופועלים כחומר משתן, לטיפול במצבים בהם של אצירת שתן. העלים משמשים לעורר את התיאבון ומסייעים לעיכול.

פרחי הצמח מכילים תכונות נוגדות חמצון והוא משפר את המערכת החיסונית. נטורופתים משתמשים בשורש שן הארי כדי לטהר את הכבד וכיס המרה, ובעלים כדי לסייע בתפקוד הכליות.

שימושים רפואיים ויתרונות בריאותיים

באופן מסורתי, שן הארי משמש להגדלת כמות השתן כדי להיפטר מעודף נוזלים בגוף. בנוסף, הוא משמש למצבים רבים כגון טיפול בבעיות כבד ולחץ דם גבוה. נוסחה טרייה או מיובשת של הצמח משמשת אף כחומר מעורר תיאבון מתון וטיפול בקלקול קיבה. השורש פועל באופן הזהה למשלשל עדין ומשפר את העיכול. מחקר ראשוני מצביע על העובדה לפיה שן הארי מסייע לשפר את תפקוד הכבד וכיס המרה.

מספר מחקרים אחרים מראים גם כי הצמח מסייע לנרמל את רמות הסוכר בדם, ולטפל בכולסטרול כללי נמוך יותר ובטריגליצרידים, תוך הגברת רמות ה-HDL, הכולסטרול “הטוב” ולחימה בדלקת. עלי שן הארי מומלצים באופן נרחב בתחום תוספי התזונה לנשים הרות בשל החומרים המזינים הרבים שהוא מכיל.

מצבים רפואיים נוספים בהם ניתן להשתמש בצמח זה הם עצירות, כאבי ראש, כאבי מפרקים, חום גבוה, בעיות עיניים, מחלת גאוט, בעיות עור ועייפות. חלק מהנטורופתים מאמינים כי שן הארי מפחית את תופעות הלוואי של תרופות מסוימות.

שורש שן הארי ועליו בטוחים לשימוש, נטולי תופעות לוואי או סיכונים, והוא נמצא כטיפול מוכר ובטוח על ידי ה-FDA.