אקליפטוס לטיפול במחלות ובמצבים רפואיים שונים

אקליפטוס לטיפול במחלות ובמצבים רפואייםשמן מעץ האיקליפטוס משמש כיום למוצרי טיפול בשיעול ובהתקררות כדי להקל על גודש. בנוסף, הוא משמש בקרמים ובמשחות להקלה על כאבי שרירים ומפרקים.

באוסטרליה, מולדת עץ האקליפטוס, שימשה תמצית העץ כחומר חיטוי להריגת חיידקים, והשמן נכלל בתרופות המסורתיות של האבוריג’ינים לריפוי פצעים וזיהומים פטרייתיים. תה מעלי אקליפטוס משמש אף להורדת חום, וטיפולי רפואה אלטרנטיבית, רפואה סינית, רפואת איורוודה, רפואה יוונית ורפואה אירופאית.

במאה ה-19, שימש שמן אקליפטוס בבתי חולים באנגליה כדי לנקות צנתרים של שתן. מחקרי מעבדה הוכיחו מאוחר יותר כי שמן אקליפטוס מכיל חומרים אשר הורגים חיידקים, וירוסים, פטריות ומחקרי מבחנות גילו כי הוא יעיל כחומר מכייח, כלומר, מסייע לשיעול באמצעות שחרור ליחה.

שימושים רפואיים

בליעת שמן אקליפטוס עלולה להיות מסוכנת, לכן יש להימנע מכך, אלא אם כן הרופא הורה על שימוש זה, והטיפול מבוצע תחת פיקוחו.

שיעול והצטננות

תרופות רבות לטיפול בשיעול והצטננות מכילות אקליפטוס. הוא נמצא בטבליות רפואיות רבות, סירופים נגד שיעול, משחות, ואמבטיות אדים. מטפלים ברפואה טבעית ממליצים בדרך כלל על שימוש בעלים טריים בתה וגרגור הנוזל על מנת להרגיע כאב גרון וטיפול בדלקת סימפונות וסינוסיטיס.

משחות אקליפטוס משמשות לטיפול בהתקררות ונרשמות למריחה על האף והחזה כדי להקל על גודש. שמן אקליפטוס מסייע לשחרר ליחה, ואנשים רבים משתמשים באדי אקליפטוס על מנת לטפל בדלקת סימפונות, שיעול ושפעת.

מחלות חניכיים

שמן אקליפטוס עשיר בחומר חיטוי שהורג חיידקים הגורמים לריח רע מהפה. מספר שטיפות פה המכילות אקליפטוס משמשות לחיטוי, בשילוב עם שמנים אחרים, והוכחו כמסייעות במניעת פלאק ודלקת חניכיים.

שימושים אחרים

שמן אקליפטוס משמש לטיפול במצבי עור, דלקת מפרקים, זיהומים ופצעים. בנוסף, הוא משמש כחומר דוחה חרקים, ומוצר של אקליפטוס לימון מסייע להרחקת קרציות.

מרכיבים ומאפיינים

קיימים זנים רבים של אקלטפטוס. חלקם גדלים כשיח נוי, וחלקים גדלים כעצים ענקיים. הסוג המשמש בדרך כלל כתרופה נקרא עץ כחול או עץ חום אוסטרלי. הוא עשוי לצמוח לגובה של 230 מטרים והוא בעל עלים ירוקים כהים ומבריקים. הקליפה הכחולה-אפורה של העץ חושפת קליפה פנימית בצבע קרם.

העלים ושמן צמח האיקליפטוס משמשים כתרופה. השמן מורכב מהעלים הטריים, המכילים טאנינים, המסייעים להפחתת הדלקת, בשילוב עם פלבנואידים או חומרים נוגדי חמצון המבוססים על צמחים ושמנים נדיפים.

שמן אקליפטוס זמין במוצרים רבים, כולל בנוזלים ומשחות. העלים הטריים המיובשים משמשים לחליטות תה או כתמציות נוזליות, סוכריות נגד שיעול, סירופים, נוזלים מאדים, משחות שיניים, ומי פה המכילים את המרכיב הפעיל של שמן אקליפטוס חלק מהתרופות הנפוצות הנמכרות ללא מרשם הן שמן אקליפטוס הכולל ליסטרין, דובדבן ומשחה צורבת.

אופן השימוש

השימוש במוצרים המכילים אקליפטוס לטיפול במצבים רפואיים משתנה בין ילדים למבוגרים, ובהתאם לחומרת התסמינים.

לילדים

אין לתת לילדים מוצרים המכילים אקליפטוס לבליעה, היות והוא רעיל. בנוסף, אין לתת לילדים מתחת לגיל שש טיפות נגד שיעול המכילות אקליפטוס. למצבי התקררות, אין למרוח משחת אקליפטוס על החזה, הפנים של ילד מתחת לגיל שנתיים. יש להתייעץ עם הרופא לגבי השימוש במרכיב זה או צריכתו כשאיפת אדים לטיפול בגודש.

למבוגרים בלבד

אין לצרוך שמן אקליפטוס לבליעה, אלא תחת פיקוח רופא. שמן אקליפטוס למריחה על העור נצרך עם הוספת 15-30 טיפול שמן לחצי כוס שמן אחר כגון שמן שומשום, שקדים או זית. לשימוש באדים, יש להוסיף חמש עד עשר טיפות שמן אקליפטוס לשתי כוסות מים רותחים. מניחים מגבת על הראש ושואפים את האדים.